Dostupni linkovi

Zašto trudnice i dojilje same odlučuju da li će se vakcinisati protiv COVID-19?


Iako postoji vrlo malo podataka o tome kako će trudnice i dojilje reagovati na vakcinu protiv COVID-19, strukovne organizacije i pojedini ljekari kažu kako će koristi vrlo vjerovatno biti veća od rizika.
Iako postoji vrlo malo podataka o tome kako će trudnice i dojilje reagovati na vakcinu protiv COVID-19, strukovne organizacije i pojedini ljekari kažu kako će koristi vrlo vjerovatno biti veća od rizika.

Kako su pokazala neka od rijetkih istraživanja čini se da trudnice imaju jednake šanse da dobiju COVID-19 kao i svi ostali. Ali ako se razbole, mogu proći gore od drugih.

Zato je pitanje imunizacije vakcinacijom trudnica i dojila postalo goruće od kada su počeli program masovne vakcinacije stanovništva u Velikoj Britaniji i Sjedinjenim Američkim Državama.

Bez podataka o sigurnosti vakcine protiv COVID-19 tokom trudnoće i dojenja novorođenčeta, ostavljena je siva zona u kojoj trudnice i dojilje same procjenjuju između rizika od COVID-19 i imunizacije.

Pošto nema dovoljno kliničkih studija koliki rizik vakcina nosi za trudnice i dojilje, teška odluka naročito pogađa zdravstvene radnice kao jedne od prioritetnih grupa u odnosu na njihovu izloženost sa kojom se suočavaju na svom poslu.

Izbor između dojenja i vakcinacije?

U Velikoj Britaniji organizacije za prava žena i organizacije koje zagovaraju dojenje pritiskaju vladu i dovode u pitanje smjernice koje je izdala Nacionalna zdravstvena služba (NHS) jer prisijava majke da izaberu da li da prirodno doje svoje bebe ili da se zaštite vakcinacijom, piše britanski The Guardian.

Web stranica NHS-a savjetuje majke da sačekaju dok ne prestanu sa dojenjem prije nego što prime vakcinu protiv COVID-19. "Nema dokaza da je (vakcina) nesigurna ako ste u drugom stanju ili dojite. Ali potrebno je prikupiti još dokaza prije nego što se vakcina može preporučiti i ponuditi (trudnicama i dojiljama)", dodaje se na stranici.

Britanska vlada je savjetovala majkama koje doje da sačekaju rekavši da je potrebna "predostrožnosti dok ne budu dostupni dodatni dokazi koji podupiru upotrebu vakcine u trudnoći i tokom dojenja".

Ove smjernice mogle bi pogoditi stotine hiljada žena, uključujući 20.000 radnica na prvim linijama u borbi protiv pandemije. Kako ističe The Guardian u Engleskoj je 2018-19. oko 46 posto majki dojilo svoju djecu u dobi od šest do osam nedelja starosti.

Nije bilo ispitivanja COVID vakcine na dojiljama.

Joeli Brearley, osnivačica Pregnant Then Screwed, rekla je da su neke dojilje već odbile da se vakcinišu. "Žene se prisiljavaju da odustanu od dojenja, odustanu od karijere ili se dovedu u ozbiljnu opasnost, a sve zato što ih farmaceutske kompanije ili regulatori ne smatraju prioritetom."

Veća korist od vakcine nego rizik

Iako postoji vrlo malo podataka o tome kako će trudnice i dojilje reagovati na vakcinu protiv COVID-19, strukovne organizacije i pojedini ljekari kažu kako će koristi vrlo vjerovatno biti veća od rizika.

Kada su američki istraživači analizirali podatke oko 400.000 žena starosti od 15 do 44 godine u Sjedinjenim Državama s COVID-19, otkrili su da su apsolutni rizici od infekcije tokom trudnoće niski.

Ali prema studiji američkog Centra za kontrolu i prevenciju bolesti iz novembra, trudnice imaju znatno veće šanse da će biti primljene na odjeljenje intenzivne njege, da će završiti na ventilatoru i umrijeti od COVID-19 nego žene iste dobi koje nisu trudne.

Infekcija COVID-19 također može dovesti do povećanog rizika od preuranjenog porođaja, rekla je dr. Denise Jamieson, šefica ginekologije i pedijatrije na Emory Healthcare u Atlanti.

Do sada niti jedno veliko kliničko ispitivanje vakcine nije obuhvatilo trudnice ili dojilje, što je "izuzetno razočaravajuće", rekla je doktorica Geeta Krishna Swamy iz Medicinskog centra Duke, koja je pomogla u pisanju smjernica za vakcinu za američku Visoka škola za pedijatre i ginekologe (ACOG), prenosi USA Today.

Pfizer i BioNTech, koji su napravuili prvu vakcinu odobrenu za uporabu u SAD-u, kažu da dovršavaju testove na životinjama kako bi osigurali sigurnost prije početka ispitivanja na trudnicama početkom sljedeće godine. Moderna, drugi proizvođač vakcine, završila je toksikološke studije na laboratorijskim pacovima, a pregled njihovih nalaza koju je uradila američka Agencija za hranu i lijekove zaključio je da ne šteti reprodukciji ili razvoju fetusa.

Doktorica Sarah Lai, dječiji hirurg, Kanađanka koja živi u Denveru, Colorado u Americi, bori se s izborom. Trudna je u sedam mjeseci, želi da se vakciniše ali i traži više informacija.

"Ako bih je dobila dok sam trudna, hoće li to izazvati prijevremeni porođaj?" pitala je. "Ne znam je li za mene sigurno za primim ovu vakcinu", piše CBC News o dilemi doktorice Sarah Li.

Doktorica Noni MacDonald, profesorica pedijatrije sa Univerziteta Dalhousie u Halifaxu, rekla je da su neke žene koje su tokom kliničkih ispitivanja primile vakcine protiv korona virusa odmah zatrudnjele i još se nisu porodile.

"Uskoro će se te žene poroditi i očekujemo da bebe budu sasvim normalne, ali to još ne znamo", rekla je MacDonald za CBC News.

Ne treba izdavati opšte preporuke?

Obje do sada priznate vakcine, Pfizer-BioNTech i Moderna, pokazuju sličan stepen sigurnosti, preko 94 posto efikasnosti prema velikim kliničkim istraživanjima koja su generalno isključivala trudnice, iako je 23 žene u ispituvanju Pfizer-BioNTech i 13 u ispitivanju Moderne zatrudnjelo tokom procesa ispitivanja. Ali ove brojke su premale da da bi se moglo prosuđivati o bezbjednosti ili efikasnosti, a sve žene koje su ušestvovale u ispitivanju nakon otktića da su trudne nisu primile drugu vakcinu.

Iako u Velikoj Britaniji trenutno savjetuju trudnicama da sačekaju sa vakcinacijom, vlasti u Kanadi i SAD-u zauzimaju drugačiji pristup.

Nacionalni savjetodavni odbor za imunizaciju (NACI) koji nezavisno savjetuje Kanadsku agenciju za javno zdravstvo u vezi s pitanjima imunizacije zaključio je da ako se procjenom rizika utvrdi da su "koristi vakcine veće od potencijalnih rizika za pojedinca", mogu se ponuditi odobrene vakcine protiv COVID-19.

Doktor Daniel Flanders, pedijatar iz Toronta, rekao je da pita žene koje doje hoće li da prime vakcinu tokom dojenja.

Flanders se slaže sa savjetima Nacionalnog savjetodavnog odbora. "Mislim da u ovakvoj situaciji nije prikladno imati opšte preporuke u vezi toga da li da se vakciniše ili ne", rekao je Flanders za CBC News.

Imunizacija se prenosi na bebu?

Akademija za medicinu tokom dojenja podielila je 14. decembra smjernice koje ulivaju nadu za dojilje u kojim se kaže da vakcina "najvjerovatnije neće imati biološke efekte" na dojenčad.

Doktorica Geeta Krishna Swamy, se i sama vakcinisala i ističe, kako piše USA Today da su je podaci obje vakcine uvjerili da osim ako se žena tokom trudnoće ne može izolovati kod kuće, poznati rizici od zaraze COVID-19 vjerovatno premašuju teoretski rizik od vakcinacije.

Pokazalo se da je vakcina sigurna, rekla je Swamy, "vjerovatno je jedna od najučinkovitijih vakcina koje smo ikad imali."

Swamy je rekao da rizik nikada ne može biti nula bez podataka, ali zasad ništa ne upućuje na to da trudnice i njihove bebe neće biti sigurni.

Žena koja je vakcinisana tokom trudnoće vjerovatno će na svoje nerođeno dijete prenijeti barem određenu zaštitu, a zaštita će vjerovatno trajati nekoliko mjeseci nakon rođenja, rekla je Swamy.

Majčino mlijeko moguće daje još dugotrajnija antitijela.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG