Dostupni linkovi

Vućić sa Dodikom i patrijarhom SPC o Rezoluciji o Srebrenici i 'zaštiti nacionalnih interesa'


Predsednik bh entiteta Republika Srpska Milorad Dodik sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem na svečanosti povodom otvaranja zgrade železničke stanice Prokop u Beogradu, Srbija, u petak, 20. oktobra 2023. Ilustrativna fotografija
Predsednik bh entiteta Republika Srpska Milorad Dodik sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem na svečanosti povodom otvaranja zgrade železničke stanice Prokop u Beogradu, Srbija, u petak, 20. oktobra 2023. Ilustrativna fotografija

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić sastao se 17. maja u Beogradu sa predsednikom bh entiteta Republika Srpska Miloradom Dodikom, a jedna od glavnih tema razgovora je izglasavanje Rezolucije o Srebrenici u Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija.

"Ključna tema razgovora sa bili su odnosi Srbije i Republike Srpske i reakcija celokupnog srpskog naroda na izglasavanje Rezolucije o Srebrenici", napisao je Vučić na društvenoj mreži Instagram.

Vučić je napisao i da je obavestio Dodika "o naporima koje Republika Srbija preduzima kako bi se zaštitili vitalni nacionalni interesi srpskog naroda, ali i međunarodno javno pravo".

Vučić je ponovio da bi usvajanje takve rezolucije "značilo otvaranje Pandorine kutije za budućnost uz otvaranje nebrojeno mnogo rana iz prošlosti".

"Predsednik Dodik me je informisao o razgovorima koje je imao u Budimpešti sa mađarskim premijerom Viktorom Orbanom i daljim perspektivama razvoja odnosa Srbije i Srpske", navodi se u objavi i dodaje da ga je Dodik upozorio da će donošenje rezolucije o genocidu u Srebrenici imati "katastrofalne posledice na odnose unutar Bosne i Hercegovine".

Posebna tema razgovora, kako se navodi, bio je predstojeći "Sabor srpskog naroda" zakazan za 8. jun u Beogradu.

"Republika Srbija i Republika Srpska će se 23. maja ove godine, zajednički i jedinstveno, boriti za istinu, ponos i dostojanstvo srpskog naroda", piše u objavi predsednika Srbije na Instagramu.

Nakon toga, Vučić se sastao i sa patrijarhom Srpske pravoslavne crkve (SPC) i Svetim arhijerejskim Saborom SPC kojima je izrazio zahvalnost "što se bave pitanjem nametnute rezolucije o Srebrenici", napisao je Vučić na Instagramu.

Rezolucijom o Srebrenici se ukazuje na činjenice utvrđene presudama Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju (ICTY) i Međunarodnog suda pravde, kao i domaćih sudova.

Rezolucija ni u jednoj tački ne spominje "kolektivnu krivicu naroda".

Za genocid nad najmanje 8.372 Bošnjaka i druge ratne zločine u srebreničkoj regiji više od 50 osoba je osuđeno na oko 700 godina zatvora.

Presudama su, pored ostalih, na doživotne zatvorske kazne osuđeni ratni predsednik Republike Srpske i glavni komandant Vojske RS-a Radovan Karadžić i Ratko Mladić.

XS
SM
MD
LG