Dostupni linkovi

Nacionalne manjine traže svog predstavnika u Predsjedništvu BiH


Mujo Fafulić(za govornicom), predsjednik Vijeća nacionalnih manjina Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine, 21. maja 2024.
Mujo Fafulić(za govornicom), predsjednik Vijeća nacionalnih manjina Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine, 21. maja 2024.

Nacionalne manjine u Bosni i Hercegovini imaju zakonsko pravo da učestvuju u vlasti na svim nivoima, ali ipak ne uživaju jednaka građanska prava, rečeno je 21. maja u Sarajevu, na prvoj konferenciji nacionalnih manjina Bosne i Hercegovine (BiH).

"Ako mi, kao nacionalne manjine, kažemo da nam je Bosna i Hercegovina jedina domovina, onda treba da imamo i pravo na svog predstavnika, kao četvrtog člana Predsjedništva BiH", rekao je Mujo Fafulić, predsjedavajući Vijeća nacionalnih manjina BiH.

Predsjedništvo Bosne i Hercegovine je sastavljeno od tri člana, koji su iz konstitutivnih naroda u BiH- Bošnjak, Srbin i Hrvat.

Predstavnici nacionalnih manjina, prema Ustavu BiH, se ne mogu kandidovati za članove Predsjedništva BiH i Dom naroda državnog parlamenta, kojeg čine predstavnici tri konstitutivna naroda.

Bosna i Hercegovina nije provela presudu Evropskog suda za ljudska prava koji je 2009. godine utvrdio u predmetu Sejdić-Finci da Bosna i Hercegovina diskriminiše nacionalne manjine, jer se za Predsjedništvo i Dom naroda Parlamentarne skupštine mogu kandidovati jedino Bošnjaci, Hrvati i Srbi.

Predsjedavajući nacionalnih manjina u BiH je pozvao visokog predstavnika međunarodne zajednice Kristijana Šmita (Christian Schmidt) da izmijeni Izborni zakon BiH, kako bi nacionalne manjine na sljedećim izborima imale svog predstavnika u predsjedništvu.

Inače, prvu konferenciju nacionalnih manjina su organizovali Vijeće nacionalnih manjina BiH, Misija OSCE-a u BiH i Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice BiH.

Vijeće nacionalnih manjina BiH je savjetodavno tijelo Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine o pravima i interesima nacionalnih manjina. Vijeće može delegirati stručnjake za rad ustavnopravnih komisija i komisija za ljudska prava Parlamentarne skupštine BiH, kada raspravljaju o interesima nacionalnih manjina.

U Bosni i Hercegovini su kao nacionalne manjine priznati: Albanci, Austrijanci, Crnogorci, Česi, Italijani, Jevreji, Mađari, Makedonci, Nijemci, Poljaci, Romi, Rumuni, Rusi, Rusini, Slovaci, Slovenci, Turci i Ukrajinci.

XS
SM
MD
LG