Ambasada Velike Britanije u Bosni i Hercegovini demantovala je navode predsjednika bh. entiteta Republike Srpske Milorada Dodika o mogućem planu te zemlje za slanje migranata u Bosnu i Hercegovinu.
"Da budemo potpuno jasni, britanski ministar vanjskih poslova tokom posjete u maju definitivno nije razgovarao o slanju migranata u Bosnu i Herecgovinu, niti je iko iz Britanske ambasade Sarajevo uključen u razgovore sa BiH po ovom pitanju", stoji u saopštenju ove ambasade .
Britanska je ambasada reagovala uoči sjednice Narodne skupštine Republike Srpske (NSRS) koja 1. jula raspravlja u usvajanju deklaracije o odbijanju inicijativa Vlade Ujedinjenog Kraljevstva, EU i njenih država članica o uspostavljanju centara za migrante na teritoriji Bosne i Hercegovine.
U njoj se, između ostalog, navodi da se migranti "usmjeravaju na srpska područja", iako nijedan od četiri migrantska kampa u BiH nije u RS, te se zadužuje Vlada RS da "fizički i institucionalno" spriječi otvaranje kampova.
Tokom marta, britanski BBC je objavio informaciju da vlasti u Londonu planiraju da predlože nekoliko zemalja na Zapadnom Balkanu, kao potencijalne lokacije u koje bi – u zamjenu za novčanu naknadu – bili vraćeni tražioci azila čiji su zahtjevi odbijeni.
U tzv. "bijeloj knjizi" (white paper) o vraćanju kontrole nad imigracionim sistemom, koju je britanska Vlada uputila Parlamentu tokom maja, uopšte se ne pominje slanje migranata na Zapadni Balkan.
Dokument se, uglavnom, fokusira na smanjenje migracija u Veliku Britaniju, jačanje pogranične kontrole, smanjenje zavisnosti od niskokvalifikovane radne snage iz inostranstva, te promociju integracije.
Sastanak ministara unutrašnjih poslova održan u martu u Londonu, kako navode iz Britanske ambasade, bio je usmjeren isključivo na pitanje ilegalnih migracija i međunarodne saradnje kako bi se "razbilo djelovanje kriminalnih grupa koje ih omogućavaju", koje djeluju i van granica zemalja.
"Evropa treba sigurnost za razvoj i uspjeh i od ključnog je značaja da unaprijedimo našu saradnju širom kontinenta kako bi spriječili nesigurnost izazvanu ilegalnim migracijama. Zapadni Balkan je ključan region u ovoj borbi, a naša vlada je posvećena radu sa svim zemljama regiona bilateralno i multilateralno na poduzimanju koraka protiv ovih kriminalaca", ističe se u saopštenju Ambasade.
U prethodnih 10 godina, otkad su migranti iz Azije i Afrike počeli da dolaze u Evropu, vlasti u Banjaluci su, uglavnom, imale oštar stav prema njima, uz žestoko protivljenje bilo kakvim kampovima u RS.
Prema podacima Ministarstva unutrašnjih poslova RS, u prvih pet mjeseci ove godine na teritoriji tog entiteta otkriveno je 126 migranata, što je četiri puta manje nego u istom periodu prošle godine.
Takođe navode da je broj dolazaka u stalnom padu u prethodnih pet godina.
U BiH se nalaze četiri privremena prihvatna centra za migrante – Ušivak i Blažuj kod Sarajeva, te Lipa i Borići u Bihaću, na sjeverozapadu zemlje.
Prema podacima Međunarodne organizacije za migracije (IOM), u ovim kampovima je sredinom juna boravila 641 osoba – od ukupnog kapaciteta većeg od 4.500.
Među njima je najviše osoba iz Afganistana, oko jedne četvrtine.
Podaci Ministarstva bezbjednosti BiH pokazuju da je u prvih pet mjeseci ove godine, u zemlju ušlo nešto manje od 4.000 migranata , što je 62 posto manje nego u istom periodu prošle godine, kada ih je ušlo oko 10.500.