Dostupni linkovi

Iranski aktivisti kritiziraju UN zbog planiranog odavanja počasti Raisiju


Iranski predsjednik Ebrahim Raisi na sjednici Generalne skupštine Ujedinjenih naroda, 19. septembar 2023.
Iranski predsjednik Ebrahim Raisi na sjednici Generalne skupštine Ujedinjenih naroda, 19. septembar 2023.

Ujedinjeni narodi (UN) najavili su ceremoniju odavanja počasti poginulom iranskom predsjedniku Ebrahimu Raisiju, što je izazvalo kritike od aktivista za ljudska prava koje Raisija nazivaju "teheranskim mesarom", piše redakcija Radija Slobodna Evropa na engleskom jeziku.

Predsjednik Generalne skupštine UN-a Dennis Francis najavio je za 30. maj odavanje počasti Raisiju koji je, zajedno s iranskim ministrom vanjskih poslova Hosseinom Amir-Abdollahianom i nekoliko iranskih dužnosnika, 19. maja poginuo u helikopterskoj nesreći.

Odavanje počasti izazvalo je kritike od aktivista koji podsjećaju na Raisijevu navodnu ulogu u masovnom pogubljenju političkih zatvorenika 1988. godine, kada je bio zamjenik teheranskog tužitelja.

Tvrde i da je kao predsjednik nadgledao brutalno gušenje protesta u Iranu, održanih nakon smrti djevojke Mahse Amini, koja je preminula u pritvoru u kome je bila zbog navodnog kršenja obaveze pokrivanja glave maramom.

"Kada svjetske vlade uzdignu očitog kršitelja ljudskih prava na počasni položaj, kao da žale za miroljubivom i demokratskom figurom, to postavlja opasan presedan", napisala je dobitnica Nobelove nagrade za mir Narges Mohammadi koja se nalazi u zatvorsku u Teheranu.

Grupe za ljudska prava ranije su ukorile UN zbog odavanja počasti Raisiju minutom šutnje i spuštanjem zastave na pola koplja.

Monica Grayley, glasnogovornica predsjednika Generalne skupštine UN-a, kazala je da je odavanje počasti preminulim šefovima država diplomatska praksa.

No, iranska dobitnica Nobelove nagrade Shirin Ebadi smatra da je odluka UN-a u suprotnosti s protokolima te međunarodne organizacije, budući da Raisi, kako kaže, nije bio najviši iranski dužnosnik.

Također je navela da je misija UN-a za utvrđivanje činjenica nedavno upozorila da je iranski režim, tokom protesta 2022. godine, počinio "zločine protiv čovječnosti".

"Želim da predsjednik Generalne skupštine prepozna Raisija kao 'krvnika Irana' i 'teheranskog mesara', kako ga je narod Irana nazvao", napisala je na Instagramu.

Grupa u kojoj su 23 organizacije koje se bore za prava LGBTQ+ zajednice, također, je objavila izjavu u kojoj osuđuje odluku UN-a, tvrdeći da je "sramotna" te ističući da je Raisi imao ulogu u pogubljenjima članova njihove zajednice.

XS
SM
MD
LG