Dostupni linkovi

Promjene u ukrajinskom rukovodstvu kao jačanje veza s Trumpovom administracijom


Američki ministar finansija Scott Bessant (lijevo) i kandidatkinja za premijerku Ukrajine Julija Sviridenko (fotoarhiv)
Američki ministar finansija Scott Bessant (lijevo) i kandidatkinja za premijerku Ukrajine Julija Sviridenko (fotoarhiv)

Reorganizacija ukrajinske vlade i diplomatskog kadra mogla bi poboljšati komunikaciju sa Sjedinjenim Državama upravo u trenutku kada predsjednik Donald Trump izgleda da mijenja stav prema toj ratom pogođenoj zemlji, koja se već više od tri godine bori protiv Rusije.

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski objavio je 14. jula da će 39-godišnja Julija Sviridenko, ministrica ekonomije i prva zamjenica premijera koja je vodila pregovore sa SAD-om o sporazumu o važnim zemnim mineralima, zamijeniti Denisa Šmihala na mjestu premijera.

U međuvremenu, odlazeći ministar odbrane Rustem Umerov imenovan je za novog ambasadora Ukrajine u Washingtonu, što je još jedan znak namjere Zelenskog da pojača komunikaciju s Bijelom kućom.

Odlazak Šmihala, najdugovječnijeg ukrajinskog premijera, i ambasadorice Oksane Markarove bili su očekivani.

Markarova, finansijska stručnjakinja i cijenjena diplomatkinja, izazvala je bijes Trumpa i članova njegove Republikanske stranke nakon što je učestvovala u organizaciji posjete Zelenskog fabrici oružja u Scrantonu u saveznoj državi Pennsylvania, samo dva mjeseca prije predsjedničkih izbora u SAD-u u novembru 2024. godine.

Zelenskog su tom prilikom pratili demokratski parlamentarci, a fabrika se nalazi u rodnom gradu tadašnjeg predsjednika Joea Bidena.

Predsjednik Predstavničkog doma Mike Johnson (republikanac iz Louisiane) pozvao je Ukrajinu da otpusti Markarovu, optuživši je za miješanje u izbore.

Pennsylvania je bila ključna kao jedna od neodlučnih (swing) saveznih država na izborima na kojima je Trump pobijedio kandidatkinju demokrata Kamalu Harris.

To je bio jedan u nizu događaja koji datiraju još od 2019. godine, uključujući proces opoziva koji je pokrenut zbog Trumpovog telefonskog razgovora sa Zelenskim u julu te godine, što je narušilo Trumpovo mišljenje o Ukrajini.

Trump je sa Zelenskim razgovarao o odlasku Markarove tokom njihovog posljednjeg telefonskog razgovora 4. jula.

"Kada je riječ o odnosima s SAD-om, zamjena ambasadora je najvažnija stvar. Ona je bila povezana s organizacijom posjete fabrici oružja" i postala meta Trumpovih pristalica, rekao je za Radio Slobodna Evropa (RSE) politički analitičar sa Državnog univerziteta San Diego Mihail Aleksejev.

Smjena Markarove dolazi šest mjeseci nakon početka Trumpovog mandata.

Aleksejev smatra da bi zamjena Markarove odmah nakon Trumpove izborne pobjede izgledala loše u javnosti.

Mandat Markarove u Washingtonu bi se vjerovatno uskoro završio bez obzira na posjetu fabrici oružja. Bila je ambasadorica više od četiri godine, a nijedan ukrajinski ambasador u Sjedinjenim Državama nije služio duže od pet godina.

Sporazum o mineralima

Sviridenko, ekonomistica koja je 2021. imenovana za ministricu ekonomskog razvoja i trgovine te prvu zamjenicu premijera, igrala je ključnu ulogu u pregovorima sa Sjedinjenim Državama o sporazumu kojim se američkim kompanijama omogućava pristup vrijednim ukrajinskim mineralima i rijetkim zemnim elementima.

Trump je taj sporazum postavio kao temelj svoje politike prema Ukrajini, tvrdeći da Sjedinjene Države moraju biti nadoknađene za svoju pomoć toj zemlji, koja je od početka ruske invazije u februaru 2022. dostigla oko 175 milijardi dolara.

Sviridenko je u aprilu otputovala u Washington kako bi potpisala sporazum s američkim ministrom finansija Scottom Bessentom, kojim se uspostavlja Američko-ukrajinski fond za investicije u obnovu.

Prema sporazumu, Sjedinjene Države imaju pravo na udio u dobiti od novih ukrajinskih projekata iz oblasti rudarstva i energetike.

Trump je sporazum predstavio kao mehanizam koji osigurava američke interese u ukrajinskoj odbrani i obnovi.

Sviridenko se prošlog mjeseca vratila u Washington kao dio visoke delegacije kako bi razgovarala o potrebama u oblasti odbrane i obnove. Navodno je predstavila neke projekte vezane za eksploataciju minerala koji bi potpadali pod ovaj sporazum. Kao premijerka, nadgledat će njegovu realizaciju.

"Za Amerikance je Sviridenko neko s kim mogu raditi. Bessent je sada poznaje, kao i drugi članovi administracije", rekao je za RSE predsjednik Američke privredne komore u Kijevu Andy Hunder.

Sjedinjene Države i Ukrajina su mjesecima pregovarale o sporazumu o mineralima.

Hunder kaže da se Sviridenko pokazala kao vješt govornik te da je njeno iskustvo u pregovorima u vezi s ovim sporazumom dobra priprema za jedan od njenih glavnih zadataka: saradnju sa Sjedinjenim Državama.

Njeno imenovanje dolazi baš u trenutku kada Trump, čini se, mijenja pristup prema Ukrajini, nastojeći okončati najveći rat u Evropi od Drugog svjetskog rata.

Trump je ove sedmice najavio da će prodavati oružje NATO-u za dalju isporuku Ukrajini, što predstavlja njegovu najveću podršku toj zemlji od dolaska na vlast u januaru, nakon što su propali mirovni pregovori s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom.

Podrška vojnoj pomoći

Kao ambasador u Washingtonu, zadatak Rustema Umerova bit će da uvjeri Trumpovu administraciju da nastavi podržavati Ukrajinu putem prodaje oružja, pomoći i investicija u odbrambenu industriju.

Umerov, uspješan biznismen koji je prešao u politiku, imenovan je za ministra odbrane u septembru 2023. godine.

"Vojne potrebe Ukrajine bit će među glavnim temama razgovora između američke vlade i Ukrajine. Dakle, imati nekoga u Washingtonu ko može detaljno govoriti o tim pitanjima bit će od velike pomoći", rekao je Nick Piazza, američki investicioni bankar koji je aktivan u Ukrajini već 25 godina i čija fondacija zagovara podršku Ukrajini.

Aleksejev ističe da će Umerov, kao bivši biznismen, takođe razumjeti Trumpov transakcijski pristup diplomatiji. Umerova mora formalno odobriti Trumpova administracija prije nego što preuzme dužnost ambasadora.

Umerov je predvodio ukrajinsku delegaciju koja je vodila dva kruga mirovnih pregovora s Rusijom u Istanbulu, 16. maja i 2. juna. Dvije strane su se dogovorile o razmjeni zarobljenika, ali nisu postigle vidljiv napredak ka okončanju rata.

Šmihal bi u okviru ove rekonstrukcije trebao preuzeti dužnost ministra odbrane.

XS
SM
MD
LG