Dostupni linkovi

Ukrajina traži mlađe regrute jer manjak ljudstva otežava odbranu od Rusije


Ukrajinski vojnik u Bahmutu, mart 2023.
Ukrajinski vojnik u Bahmutu, mart 2023.

Ukrajinska vojska počela je regrutirati osobe od 18 do 24 godine na dobrovoljnoj osnovi jer se Oružane snage te zemlje suočavaju s ozbiljnim nedostatkom ljudstva kako bi spriječile invaziju ruskih trupa.

U svom najnovijem pokušaju da popuni redove vojske koja je iscrpljena trogodišnjim ratom punog obima, Ukrajina je uvela novi plan koji omogućava odraslim osobama ispod dobi za obaveznu službu od 25 godina da se pridruže vojsci.

Koje pogodnosti se nude za pridruživanje ukrajinskoj vojsci?

Inicijativa, nazvana Generacija koja odlučuje sada, predstavljena prošlog mjeseca, nudi poticaje koji uključuju bonus od milion grivnji (24.000 američkih dolara), subvencionirane hipotekarne kredite, besplatno univerzitetsko obrazovanje i pravo na putovanje u inostranstvo nakon odsluženja.

Budući da je ratno stanje, većina muškaraca u dobi od 18 do 60 godina ne smije napustiti zemlju.

Vojska također nudi mladim volonterima intenzivnu obuku, pravo da odaberu vojnu brigadu kojoj žele pripadati, te pravo na odgodu mobilizacije na godinu dana - kada napune 25 godina.

Trajanje službe prema takvim ugovorima iznosi samo jednu godinu, ali može se produžiti na dobrovoljnoj osnovi, prema navodima Ministarstva odbrane.

Za usporedbu, očekuje se da će većina drugih vojnika u Ukrajini služiti na neodređeno vrijeme, ako prežive.

Ministarstvo odbrane Ukrajine nudi mnoge beneficije za mlade regrute.
Ministarstvo odbrane Ukrajine nudi mnoge beneficije za mlade regrute.

Nekoliko dana nakon objave inicijative, glasnogovornik ministarstva Dmitro Lazutkin rekao je za Radio Slobodna Evropa da je izazvala "zainteresiranost", odnosno da su mnogi mladi ljudi kontaktirali telefonom vojne regrutne centre i Ministarstvo odbrane za informaciju više.

Pod punim napadom svog mnogo većeg susjeda od februara 2022. godine, Ukrajina se suočava s problemima, uključujući manjak ljudstva, nestašicu oružja i municije te vojnu korupciju.

Problem s ljudstvom pojavio se tokom žestoke rasprave između predsjednika Volodimira Zelenskog i američkog predsjednika Donalda Trumpa te potpredsjednika J.D. Vancea u Bijeloj kući 28. februara.

Trump je rekao Zelenskom da njegova zemlja "ima manjak vojnika", dok je Vance kazao da ukrajinske vlasti "hode okolo i prisiljavaju regrute na prve linije fronta jer [imaju] problema sa ljudstvom".

Ukrajinski vojnici u skloništu na frontu blizu Harkiva, Ukrajina, 7. novembra 2024.
Ukrajinski vojnici u skloništu na frontu blizu Harkiva, Ukrajina, 7. novembra 2024.

Bidenova administracija, koja je pružila desetine milijardi dolara podrške Ukrajini u njenom ratu protiv Rusije, rekla je Kijevu u novembru da Ukrajina ima potrebno naoružanje i da treba značajno povećati broj svojih vojnika.

"Također, spremni smo povećati našu obuku ako poduzmu odgovarajuće korake kako bi popunili svoje redove", rekao je tada glasnogovornik Nacionalnog vijeća za sigurnost Bijele kuće, Sean Savett.

Zašto Zelenski ne mobilizira ukrajinsku omladinu?

Međutim, Ukrajina se odupirala pozivima Sjedinjenih Država i drugih zapadnih saveznika da smanji dobnu granicu za obaveznu vojnu službu sa 25 na 18 godina.

Vlada predsjednika Volodimira Zelenskog tvrdi da bi slanje najmlađe odrasle generacije u rat masovno ostavilo Ukrajinu suočenu s demografskom krizom u budućnosti i otežalo njenu sposobnost da obnovi naciju nakon završetka borbi.

Ukrajina je prošlog aprila smanjila starosnu dob za regrutaciju s 27 na 25 godina, uvela strože kazne za izbjegavanje vojne službe i smanjila fizičke zahtjeve za služenje vojnog roka, omogućivši muškarcima koji imaju HIV i tuberkulozu da se prijave. Te mjere imale su ograničen učinak.

Vojni medicinari pružaju prvu pomoć ranjenim ukrajinskim vojnicima u blizini Bahmuta, Ukrajina, 25. januara 2024.
Vojni medicinari pružaju prvu pomoć ranjenim ukrajinskim vojnicima u blizini Bahmuta, Ukrajina, 25. januara 2024.

Nova inicijativa već je razbjesnila neke Ukrajince.

Za Olega Simoroza, aktivistu i vojnog veterana, plan je "diskriminacijski" prema vojnicima koji nemaju pravo na beneficije.

"Ne smijemo dijeliti ljude u vojsci prema njihovoj dobi", napisao je Simoroz na Facebooku.

"Pristupačne hipoteke trebale bi biti dostupne svim vojnicima. Isto je i s besplatnim univerzitetskim obrazovanjem. Zašto bi 55-godišnji narednik – koji nema univerzitetsko obrazovanje i koji je otpušten iz vojske nakon ranjavanja – trebao biti lošije situiran od nekog 20-godišnjaka", naveo je Simoroz.

Deseci hiljada Ukrajinaca, uključujući one koji žive u inostranstvu, dobrovoljno su se pridružili vojsci kako bi branili svoju zemlju kada ju je Rusija napala u februaru 2022. Ipak, entuzijazam je opao kako rat odmiče.

Je li Ukrajina uspjela riješiti problem s ljudstvom?

Nakon što je Rusija pokrenula invaziju, "Ukrajina nije imala problema s pronalaženjem vojnika za odbranu zemlje", napisao je u decembru Simon Schlegel, viši analitičar za Ukrajinu u Međunarodnoj kriznoj grupi.

Međutim, "nalet dobrovoljnosti koji je uslijedio nakon ruske okupacije Krima 2014. i njene pune invazije 2022. nestao je nakon tri godine brutalnog ratovanja i u nedostatku jasnog puta do pobjede za Ukrajinu", napisao je.

Ukrajinski mediji izvijestili su o više od 18.000 dezertera u periodu januar - septembar prošle godine, dok su hiljade drugih vojnika navodno plaćale mito kako bi napustile zemlju.

Međutim, mnogi Ukrajinci kažu da će braniti svoju zemlju koliko god bilo potrebno.

Jedan vojnik, koji se predstavio kao Vitalij, rekao je za Radio Slobodna Evropa da podržava vladin plan da ponudi poticaje mladima kako bi se pridružili vojsci.

Iako ima 21 godinu, Vitalij nema pravo na beneficije jer se prijavio prije nego je projekt objavljen. Ali navodi da ne žali jer mu novac ne predstavlja motivaciju da se bori za svoju zemlju.

"Nisam ljut. Već sam bio na odmoru, putovao sam u strane zemlje", rekao je. "Produžit ću svoj vojni ugovor dok ne dođemo do logičnog završetka ovog rata."

XS
SM
MD
LG