Ukrajinske snage su ostvarile najveći proboj na jugu zemlje od početka rata, slomivši u ponedeljak, 3. oktobra, ruske linije brzo napredujući duž reke Dnjepar čime ugrožavaju snabdevanje hiljada ruskih vojnika.
Kijev je objavio malo informacija o dobicima, ali ruski izvori su priznali da je ukrajinska tenkovska ofanziva napredovala desetinama kilometara duž zapadne obale reke, u kojoj su povratii kontrolu nad niz sela.
Ovaj proboj je na traju nedavnih uspeha ukrajinskih snaga na istoku zemlje kojima je prekokrenut tok u ratu protiv Rusije, iako je ona pokušala da podigne ulog aneksijom teritorije, naredivši mobilizaciju i preteći nuklearnom odmazdom.
"Informacije su napete, hajde da to tako kažemo, jer, da, zaista je bilo proboja", rekao je za rusku državnu televiziju Vladimir Saldo, proruski lider u okupiranim delovima ukrajinske Hersonske pokrajine.
Dudčani se nalazi oko 30 kilometara južno od mesta gde se front nalazio pre proboja, što ukazuje na najbrži napredak od izbijanja rata do sada na jugu, gde su ruske snage bile ukopane u snažno ojačane položaje duž uglavnom statične linije fronta od prve nedelje invazije.
Vojnici ukrajinske 128. brdske jurišne brigade podigli su plavo-žutu zastavu zemlje u Miroljubivki, selu između bivšeg fronta i Dnjepra, navodi se na snimku koje je objavilo Ministarstvo odbrane.
Anton Geraščenko, savetnik ukrajinskog ministarstva unutrašnjih poslova, postavio je fotografiju ukrajinskih vojnika kako poziraju sa svojom zastavom na zlatnoj statui anđela u selu za koje je rekao da je Mihajlovka, na obali reke oko 20 kilometara iza prethodnog fronta.
Serhii Khlan, član regionalnog saveta Hersona, takođe je naveo Osokorivku, Mihajlovku, Hrešenikovku i Zolotu Balku kao vraćena sela ili mesta gde su ukrajinske trupe fotografisane.
"To znači da se naše oružane snage snažno kreću duž obala Dnjepra bliže Berislavu", rekao je on.
"Zvanično još nema takvih informacija, ali ruski društveni mediji koji su u panici... apsolutno potvrđuju ove fotografije," kazao je Khlan.
Rojters nije mogao odmah da proveri gde su snimljene zastave.
Slična taktika kao na istoku Ukrajine
Napredovanje na jugu odražava taktiku koja je Kijevu donela velike dobitke od početka septembra u istočnoj Ukrajini, gde su njegove snage brzo zauzele teritoriju preuzevši kontrolu nad ruskim linijama snabdevanja, odsecajući veće ruske snage koje su primorale na povlačenje.
Samo nekoliko sati nakon koncerta na Crvenom trgu u Moskvi u petak, kada je ruski predsednik Vladimir Putin proglasio pokrajine Donjeck, Lugansk, Herson i Zaporožje zauvek ruskom teritorijom, Ukrajina je ponovo zauzela Liman, glavni ruski bastion na severu Donjecke pokrajine.
To joj je otvorilo put za napredovanje duboko u provinciju Lugansk, ugrožavajući glavne puteve snabdevanja ka teritoriji koju je Moskva zauzela u nekim od najkrvavijih bitaka u ratu u junu i julu.
Na jugu, na udaru napredovanja ukrajinskih snaga su linije snabdevanja za čak 25.000 ruskih vojnika na zapadnoj obali Dnjepra. Ukrajina je već uništila glavne mostove, primoravajući ruske snage da koriste improvizovane prelaze. Značajno napredovanje niz reku moglo bi da ih u potpunosti odseče.
"Činjenica da smo probili front znači da je... ruska vojska već izgubila mogućnost da napadne, a danas ili sutra bi mogla da izgubi sposobnost da se brani", rekao je Oleh Ždanov, vojni analitičar sa sedištem u Kijevu.
"Mesec dana našeg rada na uništavanju njihovih zaliha i smanjenju borbene efikasnosti ove grupe znači da oni funkcionišu sa minimalnim količinama kada je reč o municiji, gorivu i hrani", istakao je Ždanov.
Putin je na ruske neuspehe na bojnom polju poslednjih mesec dana odgovarao eskalacijom – proglašavanjem aneksije okupirane teritorije, mobilizacijom desetina hiljada ljudi i pretnjom nuklearnom odmazdom.
Ali porazi ruskih snaga na frontu doveli su do promene raspoloženja u nekada trijumfalnim državnim medijima, u kojoma su voditelji priznali neuspehe i tragali za žrtvenim jarcima.
"U određenom vremenskom periodu stvari nam neće biti lake. Ne treba da očekujemo dobre vesti trenutno“, rekao je Vladimir Solovjov, najistaknutiji voditelj na ruskoj državnoj televiziji.
Komandant ruskog zapadnog vojnog okruga, koji se graniči sa Ukrajinom, smenjen je u ponedeljak kao poslednji u nizu najviših zvaničnika koji su otpušteni nakon poraza, javili su u ponedeljak ruski mediji.
Ramzan Kadirov, proputinovski lider ruske čečenske pokrajine koji komanduje ličnom vojskom, zahtevao je da se komandantu ruskih snaga u istočnoj Ukrajini oduzme ordenje i pošalje na liniju fronta.
Kadirov je takođe rekao da Rusija treba da upotrebi nuklearno oružje. Putin i drugi zvaničnici kazali su da bi mogli da koriste nuklearno oružje da zaštite rusku teritoriju, uključujući novopripojene provincije, ali do sada nisu eksplicitno istakli da će to učiniti.
Upitan o izjavama Kadirova, portparol Kremlja Dmitrij Peskov je rekao da je "ovo veoma emotivan trenutak."
"Čak i u teškim trenucima, emocije ipak treba isključiti iz bilo kakvih procena," dodao je.
Drugi Putinov rizičan potez, prva ruska masovna vojna mobilizacija od Drugog svetskog rata, zaglibio se u haosu. Pozvane su desetine hiljada ruskih muškaraca, dok je sličan broj pobegao u inostranstvo. Zapadne zemlje kažu da Moskvi nedostaju zalihe i ljudstvo za obuku ili opremanje novih regruta.
Mihail Degtjarev, guverner Habarovskog regiona na ruskom Dalekom istoku, rekao je u ponedeljak da je oko polovine pozvanih proglašeno nesposobnim i poslato kući, zbog čega je otpustio vojnog referenta regiona.