Više javno tužilaštvo (VJT) u Beogradu saopštilo je u ponedeljak da je podnelo Policijskoj upravi za grad Beograd zahtev za prikupljanje potrebnih obaveštenja povodom napada na učesnike protesta protiv uklanjanja Starog savskog mosta, koji je održan pre dva meseca.
"Policiji je naloženo da preduzme sve operativne radnje i mere u skladu sa svojim zakonskim ovlašćenjima te da utvrdi identitet i obavi razgovore sa svim učesnicima tog javnog okupljanja, kao i da utvrdi da li je neko od prisutnih izazivao nerede ili se na drugi način nedolično ponašao, pa ukoliko jeste, da utvrdi ko je od učesnika mogući izvršilac krivičnog dela, odnosno ko je očevidac događaja", saopštilo je tužilaštvo.
Više javno tužilaštvo u Beogradu je takođe uputilo Sektoru unutrašnje kontrole MUP-a zahtev za prikupljanje potrebnih obaveštenja u vezi s istim događajem s nalogom da obavi razgovor s načelnikom Odeljenja za javni red i mir Uprave policije M.R, kako bi se izjasnio na okolnosti izazivanja nereda ili na drugi način njegovog nedoličnog ponašanja ili postupanja drugih učesnika.
Od Sektora unutrašnje kontrole je zatraženo i da pribavi sve druge dokaze i dostupne video zapise na kojima je zabeležen događaj, te da obavi razgovore s pripadnicima policije koji su tog dana obezbeđivali skup.
Tužilaštvo traži i da Sektor unutrašnje kontrole utvrdi da li su u radnjama načelnika M.R. ostvareni elementi krivičnog dela ili bilo koji drugi vid povrede službene dužnosti, te da nakon toga tužilaštvu dostavi izveštaj.
Tokom blokade Bulevara Vudroa Vilsona u naselju "Beograd na vodi" grupa muškaraca nasrnula je na demonstrante koji su protestovali protiv izmeštanja Starog savskog mosta.
Kako je za Radio Slobodna Evropa (RSE) izjavio studentski aktivista Pavle Cicvarić jedan od napadača je na njega potegao nož. Tokom protsta je u više navrata došlo do koškanja i naguravanja dve grupe, a policija u uniformama se pojavila tek pola sata nakon prvih incidenata.
Analiza Radija Slobodna Evropa pokazala je da su u grupi koja je napala aktiviste i građane bili i opštinski i stranački funkcioneri iz redova vladajuće Srpske napredne stranke (SNS).
Aktivisti su danima kampovali na prilazima Starom savskom mostu u pokušaju da spreče njegovo rušenje, što je plan gradske vlasti. Radovi na demontaži mosta počeli su 20. novembra 2024, što je izazvalo proteste dela građana.
Gradska vlast tvrdi da je most nebezbedan i da će na njegovom mestu biti izgrađena moderna saobraćajnica.
Sa druge strane, protivnici rušenja Starog savskog mosta ističu da se radi o netransparentnom projektu, te da most ima istorijski značaj za grad. Oni smatraju da Stari savski most treba da bude rekonstruisan.
Jedan od predloga je da on bude namenjen samo javnom gradskom prevozu, biciklistima i pešacima.