Obris plana američkog predsjednika Donalda Trumpa za postizanje mirovnog sporazuma o Ukrajini je možda još uvijek blijed, ali linije rascjepa između Evrope i Washingtona su već počele poprimati oblik nakon posljednjih govora bez presedana koji su upućeni ukrajinskom predsjedniku Volodimiru Zelenskom.
Friedrich Merz, koji je na putu da postane sljedeći njemački kancelar, otvoreno je pesimističan u vezi sa budućnošću NATO-a u njegovom trenutnom obliku.
"Nakon prošlosedmičnih izjava Donalda Trumpa, jasno je da su Amerikanci uglavnom ravnodušni prema sudbini Evrope", rekao je u televizijskom obraćanju nakon pobjede svoje stranke na parlamentarnim izborima u Njemačkoj 23. februara.
"Veoma sam znatiželjan da vidim kako ćemo se kretati prema samitu NATO-a krajem juna – hoćemo li još govoriti o NATO-u u njegovom trenutnom obliku ili ćemo morati mnogo brže uspostaviti nezavisnu evropsku odbrambenu sposobnost", dodao je.
Koliko li su se stvari brzo promijenile od početka ruske invazije punog obima na Ukrajinu 24. februara 2022. Na samom početku invazije, tadašnji američki predsjednik Joe Biden upozorio je da će Rusija "platiti visoku cijenu" ako ruski predsjednik Vladimir Putin pošalje kolonu oklopnih vozila u Ukrajinu.
"Znate, postoje mnoge stvari koje dijele našu naciju i naš svijet, ali suprotstavljanje ruskoj agresiji nije jedna od njih", rekao je Biden. "Američki narod je ujedinjen. Evropa je ujedinjena. Transatlantska zajednica je ujedinjena. Naše političke stranke u ovoj zemlji su ujedinjene. Cijeli slobodni svijet je ujedinjen."
Te pretpostavke o zapadnoj jedinstvenosti i odlučnosti više se ne čine tačnima. Rusija i Sjedinjene Države prošle sedmice su započele prvu rundu razgovora koja je isključivala Ukrajinu, izazivajući zabrinutost da bi Washington i Moskva mogli pokušati sklopiti neki dogovor preko glava Ukrajinaca i njihovih evropskih saveznika.
- Trump kaže da je Putin spreman prihvatiti evropske mirovne trupe
- Zelenski spreman odstupiti s mjesta predsjednika kako bi osigurao mir u Ukrajini
- Mogu li SAD i Rusija da sklope dogovor o okončanju rata bez Ukrajine?
Štaviše, čini se da je Trump pocijepao dugogodišnji pravilnik o američko-ruskim odnosima, udvostručujući napad na Zelenskog, neutemeljeno ga nazivajući "diktatorom bez izbora" i sugerirajući da je on – a ne Putin – pokrenuo ruski agresorski rat na svoju zemlju.
Te izjave su se činile kao odraz Putinove izobličene slike historije. U govoru emitiranom u ranim jutarnjim satima 24. februara 2022. godine, Putin je drsko izložio argumente za punu invaziju na Ukrajinu, ispreplićući poluistine i otvorene laži kako bi optužio Ukrajinu i "kolektivni Zapad" da su prisilili Rusiju na poduzimanje vojne akcije.
A na treću godišnjicu invazije, Sjedinjene Države su šokirale svjetsko mnijenje pridruživši se Rusiji u glasanju protiv rezolucije Generalne skupštine UN-a kojom se osuđuje ruska agresija na Ukrajinu. Washington je predstavio i konkurentsku rezoluciju koja je umanjila rusku odgovornost za pokretanje rata.
U nekim aspektima, već smo se našli u ovakvoj situaciji. Na samitu u Helsinkiju 2018. godine sa Putinom, Trump je izazvao bijes u Washingtonu sugerirajući da je povjerovao ruskom predsjedniku više nego vlastitim obavještajnim agencijama, koje su okrivile Rusiju za miješanje u američke predsjedničke izbore 2016. godine. Izgleda da recikliranje stavova Kremlja o Ukrajini u Trumpovoj administraciji ukazuje na dublji raskid sa američkim saveznicima.
Nije jasno koliko Trumpovo usklađivanje sa Putinovim stavovima zapravo utječe na politiku. Trumpov samit sa Putinom u Helsinkiju 2018. godine izazvao je bijes u Washingtonu, uz priče o kapitulaciji i Trumpovo očigledno prihvatanje da je Rusija bila nevina u vezi s miješanjem u izbore.
Međutim, taj samit, u praksi, nije donio nikakvo realno otopljavanje odnosa između Moskve i Washingtona. Odnosi SAD-a i Rusije, generalno govoreći, ostali su na istoj – najnižoj tački.
Oporavak Kijeva i drugih zapadnih prijestolnica bio je intenzivan. Francuski predsjednik Emmanuel Macron je u sesiji pitanja i odgovora na društvenim mrežama rekao da je rat odgovornost Rusije. Ukrajina je doživjela obilje javne podrške iz cijelog svijeta na obilježavanju treće godišnjice ruskog rata u Ukrajini.
Ostaje da se vidi kako će Trumpove najnovije izjave o Ukrajini utjecati na politiku. Ali, bar na simboličkom nivou, transatlantski pristup "rame uz rame" prema Rusiji izgleda mnogo manje izvjesno.