Ukrajina na putu da postane članica EU do 2030. godine, kaže Von der Leyen
Ukrajina ima šansu da postane članica EU do 2030. godine ako nastavi s reformama, izjavila je Ursula Von der Leyen, predsjednica Evropske komisije, govoreći u Kijevu.
U izjavi tokom Međunarodnog samita za podršku Ukrajini u Kijevu 24. februara, na treću godišnjicu sveopšte ruske invazije na Ukrajinu, Von der Leyen je rekla da je "slobodna i suverena Ukrajina ne samo u evropskom interesu, već i u interesu cijelog svijeta".
"Evropa je ovdje da ojača Ukrajinu u ovom kritičnom trenutku", rekla je, dodajući da će nova uplata od 3,5 milijardi eura za Ukrajinu stići već u martu.
Do sada su EU i države članice "podržale Ukrajinu sa 134 milijarde eura. To je više nego bilo ko drugi", rekla je Von der Leyen.
Generalna skupština UN usvojila dve rezolucije o Ukrajini
Članice Ujedinjenih nacija u ponedeljak su većinom glasale za rezoluciju koja podržava teritorijalni integritet Ukrajine, dok su SAD bile protiv nastojeći da proguraju rezoluciju u kojoj se za rat ne krivi Rusiju i ne pominju granice Ukrajine.
Rezolucijom, za koju je glasalo 93 zemlje, protiv bilo 18 uz 65 uzdržanih – što je pad podrške u poređenju s prethodnim rezolucijama koje podržavaju Ukrajinu – ponovo je potvrđena "posvećenost Skupštine UN suverenitetu, nezavisnosti, jedinstvu i teritorijalnom integritetu Ukrajine".
SAD su glasale protiv rezoluciju koju su predložile Ukrajina i evropske zemlje. Protiv su bile takođe i Rusija i još 16 zemalja. Od zemalja EU protiv te rezolucije je bila i Mađarska.
Više pročitajte ovde
Trump naglašava dogovor o mineralima s Ukrajinom, tokom poziva s liderima G7
U objavi na Truth Social, predsjednik SAD-a Donald Trump rekao je da je naglasio važnost postizanja dogovora između SAD-a i Ukrajine o ključnim mineralima i rijetkim zemnim metalima tokom poziva s drugim liderima G7, dodajući da se nada da će uskoro biti potpisan.
Trump je također rekao da je u "ozbiljnim razgovorima s predsjednikom Vladimirom Putinom" o okončanju rata i "velikim transakcijama ekonomskog razvoja" između Sjedinjenih Država i Rusije.
Nije otkrio nikakve detalje o ekonomskim razgovorima s Rusijom, rekavši samo da "napreduju vrlo dobro".
SAD glasale protiv rezolucije UN-a koju je predložila Ukrajina
Sjedinjene Američke Države su se pridružile Rusiji u glasanju protiv rezolucije UN-a koju su predložile Ukrajina i evropske zemlje, zahtijevajući da Rusija odmah povuče svoje snage.
Ambasadorica Dorothy Shea, privremena predstavnica SAD-a u UN-u, izjavila je da rezolucija Ukrajine i EU – kao i zasebna rezolucija koju je predložila Rusija – "vode rat riječima, a ne ka završetku rata."
Ipak, rezolucija je usvojena sa 93 glasa za i 18 protiv, uz podršku evropskih zemalja. Još 65 zemalja je bilo suzdržano.