Žalbeno vijeće Specijalizovanih vijeća Kosova u Hagu u ponedjeljak je odlučilo da smanji kaznu sa 18 na 13 godina zatvora Pjetru Šalji (Pjeter Shala), koji je proglašen krivim za ratne zločine počinjene 1999. godine.
Vijeće je odbacilo većinu tačaka njegove žalbe, uključujući navodne povrede njegovih prava tokom obrade materijala svjedoka i tvrdnje da je suđenje započelo prije nego što je odbrana bila spremna, ali je ipak utvrdilo da je došlo do određenih nepravilnosti u prvostepenoj presudi.
Član sudskog vijeća Kai Ambos izjavio je da Žalbeno vijeće djelimično prihvata žalbu Šalje po tačkama 7, 12 i 14, dok je u ostalom dijelu odbacuje.
Kao rezultat toga, Vijeće je odredilo jedinstvenu kaznu zatvora u trajanju od 13 godina, koja stupa na snagu odmah, naglasio je Ambos.
U saopštenju za medije koje su Specijalizovana vijeća objavila nakon završetka ročišta, pojašnjeno je da je Žalbeno vijeće potvrdilo Šaljinu krivicu za ratne zločine: samovoljno pritvaranje (tačka 1), mučenje (tačka 3) i nezakonito ubistvo (tačka 4).
Ipak, Žalbeno vijeće je djelimično usvojilo tri od ukupno 14 žalbenih tačaka koje je Šalja podnio, odbacilo preostale tačke njegove žalbe i smanjilo mu kaznu sa 18 na 13 godina zatvora, uz uračunavanje vremena provedenog u pritvoru, navodi se u saopštenju.
Šalja nije bio fizički prisutan tokom saslušanja, ali ga je pratio putem video-linka.
Pjetr Šalja, bivši pripadnik Oslobodilačke vojske Kosova (OVK), osuđen je u julu 2024. godine na 18 godina zatvora, nakon što je proglašen krivim za samovoljno pritvaranje, mučenje i nezakonito ubistvo u fabrici metala u Kukešu, na sjeveru Albanije.
Prema optužnici, on i drugi pripadnici OVK učestvovali su u pritvaranju i zlostavljanju osoba osumnjičenih za saradnju sa Srbijom, kao i onih koji nisu aktivno učestvovali u borbama.
Žrtve su, prema navodima optužnice, bile izložene fizičkom i psihičkom nasilju, uključujući prijetnje smrću, ponižavanje i zlostavljanje.
Sud je naložio Šalji da isplati i 208.000 eura kao odštetu za osam žrtava, dok ga je proglasio nevinim po tački optužnice za nečovječno postupanje.
Njegova odbrana uložila je žalbu i na presudu i na nalog o nadoknadi štete žrtvama. Ipak, odluka o odšteti neće biti obuhvaćena ovom presudom.
Specijalizovana vijeća Kosova, poznata i kao Specijalni sud, rade po zakonima Kosova, ali su im tužioci i sudije međunarodni stručnjaci.
Sud je osnovan 2015. godine s ciljem da istraži bivše pripadnike OVK koji se sumnjiče za ratne zločine i druge zločine počinjene od januara 1998. do decembra 2000. godine.
Sjedište Specijalnog suda je u Hagu, Holandija, zbog zabrinutosti da pravosudni sistem Kosova nije dovoljno nezavisan za vođenje ovakvih procesa, kao i zbog straha od zastrašivanja svjedoka.
Do sada je Specijalni sud izrekao dvije presude za ratne zločine – protiv Saljiha Mustafe (Salih) i Pjetera Šalje, te dvije presude za ometanje pravde – protiv Nasima Haradinaja i Hisnija Gucatija (Hysni).
Trenutno je u toku suđenje bivšem predsjedniku Kosova Hašimu Tačiju (Hashim Thaci), bivšem poslaniku Redžepu Seljimiju (Rexhep Selimi) te bivšim predsjednicima Skupštine Kosova, Kadriju Veseljiju (Veseli) i Jakupu Krasnićiju (Krasniqi) – svi bivši pripadnici OVK – koji su optuženi za ratne zločine i zločine protiv čovječnosti.