Dostupni linkovi

Bivši prvi obavještajac i predsjednik Suda BiH optuženi za nezakonito prisluškivanje


Ranko Debevec, bivši predjednik Suda BiH (desno) i Osman Mehmedagić, bivši direktor Obavještajno-sigurnosne agencije BiH
Ranko Debevec, bivši predjednik Suda BiH (desno) i Osman Mehmedagić, bivši direktor Obavještajno-sigurnosne agencije BiH

Sud Bosne i Hercegovine zaprimio je 1. jula optužnicu Tužilaštva BiH protiv Ranka Debeveca, bivšeg predsjednika ovog suda, Osmana Mehmedagića, bivšeg direktora Obavještajno-sigurnosne agencije BiH i Milisava Pijuka, suspendiranog uposlenika istog suda.

Debevec se, pored ostalog, tereti za nezakonito prisluškivanje, krivotvorenje službene isprave, lažno predstavljanje, te primanje mita, kako se navodi u saopćenju Suda BiH.

Tužiteljstvo Mehmedagića tereti za krivotvorenje službene isprave i zloupotrebu položaja ili ovlaštenja.

Pijuk se tereti za neovlašteno prisluškivanje i lažno predstavljanje.

Iz Suda BiH su saopćili i da će odluku o prihvatanju ili odbacivanju optužnice donijeti u zakonskom roku.

Debevec, Mehmedagić i Pijuk uhapšeni su sredinom decembra 2023. godine, nakon čega su Debevec i Pijuk suspendirani i svi su u svojstvu osumnjičenih pušteni na slobodu.

Debevec je bio predsjednik Suda BiH u dva mandata od 2016. godine. U avgustu 2022. godine Debevecu je disciplinska komisija za sudije Visokog sudskog i tužilačkog vijeća BiH, tijela nadležnog za imenovanja i sankcioniranje svih nositelja pravosudnih funkcija, izrekla javnu opomenu.

Prijavljen je da je "namjerno davao lažne, obmanjive ili nedovoljne informacije u vezi sa prijavama za radno mjesto, pitanjima unapređenja i napredovanja u službi ili bilo kojim drugim pitanjima koja su u nadležnosti Vijeća". Takođe, prijavljen je i za "ponašanje u sudu i izvan suda koje šteti ugledu sudijske funkcije".

Mehmedagić je u martu 2023. stavljen na "crnu listu" Sjedinjenih Američkih Država.

SAD je 11. decembra 2023. godine proširio sankcije protiv Mehmedagića, te je na listu dodao i njegovu suprugu Amelu Mehmedagić Šehović.

U obrazloženju se navodi da je, u svojstvu generalnog direktora Obavještajno-sigurnosne agencije BiH, Osman Mehmedagić zloupotrijebio državnu telekomunikacijsku kompaniju u korist Stranke demokratske akcije (SDA), jedne od najvećih političkih stranaka u BiH.

Također, u obrazloženju sankcija se navodi da postoje vjerodostojne informacije da je Mehmedagić sarađivao s kriminalnim mrežama kako bi obogatio sebe i svoju političku stranku.

Pred Sudom Bosne i Hercegovine u toku je suđenje Mehmedagiću za zloupotrebu položaja i krivotvorenje fakultetske diplome.

Mehmedagić je bio na funkciju direktora OSA-e od novembra 2019. do februara 2023. godine. Njemu je 2019. godine poništena diploma privatnog fakulteta u Banjaluci iz 2007. godine.

On je potom dostavio dvije diplome – privatnog Američkog univerziteta u Tuzli i više škole Pravnog fakulteta u Sarajevu. Tužilaštvo tvrdi da je diploma Američkog univerziteta lažna.

XS
SM
MD
LG