Dostupni linkovi

Nalazi američkih obavještajaca: Strane zemlje nemaju veze sa 'Havana sindromom'


Radnik obezbjeđenja ispred američke ambasade u Havani (arhivska fotografija)
Radnik obezbjeđenja ispred američke ambasade u Havani (arhivska fotografija)

Američke obavještajne agencije ne mogu da povežu strane sile sa bilo kojim incidenata povezanih sa tzv. "Havana sindromom".

Ovaj sindrom se odnosi na stotine slučajeva povreda mozga i drugih simptoma koje je prijavljivalo američko osoblje širom svijeta.

Nalazi koji su objavljeni u srijedu, 1. marta, bacaju sumnju na dugogodišnje tvrdnje mnogih ljudi koji su prijavili te slučajeve, da je Rusija ili neka druga zemlja vodila globalnu kampanju, napadajući Amerikance koristeći neki vid usmjerene energije.

Većina slučajeva koji su bili pod istragom, po svemu sudeći imaju različite uzroke, od uticaja okoline to bolesti za koje nije postavljena dijagnoza, navode zvaničnici, koji dodaju da nisu našli jedno jedinstveno objašnjenje za većinu slučajeva.

Umjesto toga, navode zvaničnici, postoje dokazi da strane zemlje nisu bile uključene.

U nekim slučajevima, SAD su detektovale zbunjenost među suparničkim vladama, što se tiče optužbi i sumnji da je sindrom američka zavjera.

Istražitelji nisu pronašli "kredibilne dokaze" da je bilo ko od američkih protivnika došao do oružja koje bi moglo prouzrokovati navedene simptome, ili da se radi o uređaju za prisluškivanje koji bi mogao nenamjerno povrijediti ljude.

Bajdenova administracija je bila pod pritiskom da se pozabavi slučajevima Havana sindroma, od strane zaposlenih u vladi koji su prijavili povrede, kao i njihovih zastupnika – uključujući članove Kongresa.

Američki predsjednik je prošle godine proglasio važećim "HAVANA" ukaz, koji je obezbijedio kompenzaciju za osobe koje su pretrpjele povrede u skladu sa onim što vlasti nazivaju "anomalni zdravstveni incidenti".

Mark Zaid, pravni zastupnik nekoliko desetina osoba koje su prijavile zdravstene probleme, rekao je da nova procjena nije transparentna i ostavlja ključna pitanja otvorenim.

Par zvaničnika upoznatih sa procjenama je u srijedu obavijestio novinare, pod uslovom anonimnosti, u skladu sa pravilima obavještajne službe.

Istražitelji su pregledali oko 1.500 slučajeva u 96 zemalja. Mnogi slučajevi, navode zvaničnici, su povezani sa drugim mogućim objašnjenjima koja se ne odnose na stranu kampanju: bolesti, problemi sa ventilacionim sistemima, ili elektromagnetni talasi koje odašiljaju benigni uređaju kao što su kompjuterski miševi.

Rekli su da su pojedinci prijavili simptome na osnovu onoga što su čuli o drugim slučajevima, i obimnom medijskom praćenju Havana sindroma.

Slučajevi misterioznog sindroma datiraju još iz 2016, i niza prijavljenih povreda mozga u Ambasadi SAD na Kubi. Incidente su prijavile diplomate, obavještajci i vojno osoblje u Vašingtonu i na lokacijama širom planete, a sumnja za ovo je dugo bila na Rusiji.

CIA je još prošle godine rekla da je malo vjerovatno da je Rusija ili neka druga zemlja koristila mikrotalase ili druge vidove usmjerene energije da bi napali američke zvaničnike.

Agencija se suočila sa kritikama, od onih koji su prijavljivali slučajeve, kao i od onih koji optužuju vlasti da su dugo odbacivale tvrdnje o zdravstvenim problemima.

Izvor: AP
XS
SM
MD
LG