Dostupni linkovi

Pola miliona štrajkača u Velikoj Britaniji traži veće plate usled inflacije


Štrajkači u Londonu, 1. februar 2023. godine. Očekuje se da će 1. februara štrajkovati oko 300.000 nastavnika, koji su najveća grupa među 500 hiljada štrajkača.
Štrajkači u Londonu, 1. februar 2023. godine. Očekuje se da će 1. februara štrajkovati oko 300.000 nastavnika, koji su najveća grupa među 500 hiljada štrajkača.

Oko pola miliona nastavnika, univerzitetskih predavača i drugih državnih službenika u Velikoj Britaniji stupilo je u štrajk 1. februara, tražeći veće plate i bolje radne uslove.

Štrajk, najveći u Velikoj Britaniji poslednjih godina, zatvorio je škole, zaustavio većinu železničkih usluga, a vojska je stavljena u pripravnost da pomogne u graničnim kontrolama.

Očekuje se da će 1. februara štrajkovati oko 300.000 nastavnika, koji su najveća grupa među 500 hiljada štrajkača.

Meri Bousted, generalna sekretarka Nacionalne obrazovne unije, rekla je Rojtersu da nastavnici u njenom sindikatu smatraju da nemaju drugog izbora osim da štrajkuju jer je smanjenje plata značilo da veliki broj ljudi napušta profesiju, čime su još teži uslovi rada za one koji su ostali u sistemu.

"Tokom poslednjih 12 godina došlo je do zaista katastrofalnog dugoročnog pada njihovih plata", rekla je ona ispred škole u južnom Londonu.

Sa inflacijom koja je veća od 10 odsto, što je najviši nivo u protekle četiri decenije, Britanija je poslednjih meseci doživela talas štrajkova u različitim sektorima, uključujući zdravstvo, transport i poštu.

Štrajkači zahtevaju povećanje plata, kako bi pokrili rastuće troškove za hranu i komunalije zbog inflacije, dodajući da se osećaju potcenjenim i da se bore se da sastave kraj s krajem.

Ministarka obrazovanja Gillian Keegan ostala je pri tvrdom stavu vlade prema štrajkačima, uz ocenu da bi popuštanje njihovim zahtevima za velikim povećanjem plata samo podstaklo inflaciju.

"Ono što ne možemo da uradimo je da povećamo plate jednom delu radne snage i time učinimo inflaciju gorom za sve. To nije ekonomski razumna stvar", rekla je za BBC.

Procenjeni uticaj štrajka nastavnika iznosi oko 20 miliona funti dnevno, a štrajkovi mogu imati i politički uticaj na vladu premijera Rišija Sunaka.

Njegova Konzervativna partija zaostaje za opozicionom Laburističkom partijom za oko 25 procentnih poena u anketama, a istraživanja pokazuju da javnost misli da je vlada loše reagovala na štrajkove.

Pored obrazovnog sektora, 1. februara štrajkuje i 100.000 državnih službenika iz više od 120 vladinih resora, kao i železnički radnici.

Planirani su i skupovi u znak protesta protiv novog zakona o obuzdavanju štrajkova u nekim sektorima, a očekuje se da će u narednoj sedmici štrajkovati i bolničari i vatrogasci.

Izvor: Reuters

XS
SM
MD
LG