Na inicijativu Srpske liste, najveće partije Srba na Kosovu koja ima podršku Beograda, u Severnoj Mitrovici je u ponedeljak počelo potpisivanje peticije protiv izgradnje mostova preko reke Ibar, za koje je kamen temeljac položen 1. jula u prisustvu premijera na dužnosti Aljbina (Albin) Kurtija.
Za izgradnju ova dva mosta – jednog za pešake i drugog za saobraćaj - Vlada Kosova je izdvojila oko tri miliona evra a završetak radova se očekuje na jesen.
Premijer Kurti je rekao da je cilj realizacije ovog projekta povezivanje Severne Mitrovice s većinskim srpskim stanovništvom, sa Južnom Mitrovicom gde živi većinsko albansko stanovništvo.
On je naveo i da se Vlada zalaže za veću "komunikaciju, cirkulaciju, saradnju i razmenu između severa i juga".
S druge strane, predsednik Srpske liste, Zlatan Elek, izjavio je za Radio televiziju Srbije uoči početka potpisivanja peticije da je cilj pokazati "jedinstven stav srpskog naroda da ne prihvata jednostrano donete odluke o projektima na štetu srpske zajednice".
On je dodao da će peticija moći da se potpiše u naredna dva dana, nakon čega će biti prosleđena međunarodnoj zajednici.
Evropska unija je u odgovoru za RSE ranije navela da se svaka odluka o izgradnji infrastrukture preko Ibra mora donijeti pažljivo i inkluzivno, uz potpuno uključivanje svih zajednica na koje se to odnosi.
Inače, mostovi se grade odmah pored glavnog mosta preko Ibra, koji je deo Sporazuma o slobodi kretanja, postignutog u okviru dijaloga Kosova i Srbije. Na ovom mostu se nalaze vojne misije NATO-a na Kosovu (KFOR), jer je poznat po etničkim sukobima u posleratnom periodu, što je glavni razlog njegovog zatvaranja. Trenutno je otvoren samo za pešake a Vlada Kosova je jula prošle godine najavila njegovo otvaranje za saobraćaj, što je podiglo tenzije i izazvalo reakcije međunarodne zajednice.
Premijer na dužnosti Kurti je rekao da Vlada nikada neće odustati od otvaranja glavnog mosta.
Pripadnici srpske zajednice iz Severne Mitrovice su ranije za RSE ocenili da bi otvaranje glavnog mosta samo podiglo tenzije na terenu, dok su Albanci iz Južne Mitrovice naveli da bi takav potez doprineo suživotu i slobodi kretanja.
Kosovo i Srbija su otvaranje mosta preko Ibra u Mitrovici za saobraćaj dogovorili u okviru dijaloga o normalizaciji odnosa 2014. godine. Predviđena je takozvana revitalizacija mosta sa ciljem uklanjanja svih barikada koje su postavljali lokalni Srbi i funkcionalizacije mosta.
Potom je 2016. dogovoren novi implementacioni plan, čiji je cilj bio prevazilaženje nesuglasica oko različite interpretacije prethodnih zaključaka. Prema novom planu implementacije, potpuno otvaranje mosta je trebalo da se desi u januaru 2017. godine.
Ipak, radovi na revitalizaciji mosta su završeni tek u junu 2018. godine, a most, u koji je uloženo 1,5 miliona evra, nikada nije otvoren za motorna vozila, već samo za pešake.