Dostupni linkovi

Opština Srebrenica nije dala dovoljno novca za obilježavanje 29. godišnjice genocida


Memorijalni centar Srebrenica - Potočari, 25. juni 2024. godine
Memorijalni centar Srebrenica - Potočari, 25. juni 2024. godine

Posmrtni ostaci 14 žrtava genocida u Srebrenici koji je počinjen 1995. godine spremno je za ukop na kolektivnoj dženazi 11. jula u Memorijalnom centru Potočari. Ovo je rečeno na sjednici Organizacionog odbora za obilježavanje genocida u Srebrenici, u utorak, 25. juna.

Najmlađa žrtva koja će biti ukopana je sedamnaestogodišnji Beriz Mujić koji je ubijen u julu 1995. godine u Bratuncu. Njegovi posmrtni ostaci ekshumirani su u maju 2023. godine na području Opštine Srebrenica.

Najstarija žrtva koja će 11. jula biti ukopana u Potočarima je šezdesetosmogodišnji Hamed Salić, a njegovi posmrtni ostaci ekshumirani su u Žepi, u maju 2014. godine.

Na sjednici Organizacionog odbora je navedeno i da broj žrtava nije konačan.

"U Komemorativnom centru u Tuzli nalaze se posmrtni ostaci još 11 žrtava genocida koje su do sada identifikovane, ali porodice još nisu dale saglasnost za njihov ukop, uglavnom, zbog nekompletnosti tijela ovih žrtava", rekao je za Radio Slobodna Evropa, Adem Mehmedović, predsjednik pododbora za informisanje.

U Memorijalnom centru Potočari do sada je ukopano 6.752 žrtava genocida.

Na sjednici Organizacionog odbora za obilježavanje genocida u Srebrenici, istaknut je problem finansiranja sadržaja u okviru obilježavanja 29. godišnjice genocida u Srebrenici.

"Opština Srebrenica nije obezbijedila sredstva kao ranijih godina. Imamo obećanja od raznih institucija i opština i gradova, ali ona sredstva koja smo do sada dobili, nisu dovoljna", rekao je za Radio Slobodna Evropa Hamdija Fejzić, predsjednik Organizacionog odbora.

Završene su i sve pripreme za organizovanje trodnevnog "Marša mira" od Nezuka do Memorijalnog centra Potočari, dužine stotinjak kilometara.

Trasa će i ove godine biti ista i do sada je prijavljeno više od 2.000 učesnika.

"Imamo organizovanih grupa iz Amerike, Australije i skoro svih zemalja Evrope. Posebno me raduje da će naredni Marš mira biti marš mladosti, jer nam se prijavio znatan broj potomaka žrtava genocida koji žele da prođu ovu trasu od Nezuka do Memorijalnog centra", istakao je Suljo Čakanović, predsjednik podobora "Marša mira".

Ovim putem, 1995. godine, između 12 i 15 hiljada ljudi krenulo je na 100 kilometara dug put kroz šume i neprijateljske linije ka slobodnoj teritoriji u okolini Tuzle. Ubijeno je više od 8.000 ljudi, za više od 1.000 se još traga.

U toku pripreme za reekshumaciju

Nakon kolektivne dženaze u Potočarima, 15. jula, započeće proces reeskhumacije, te će se ove godine reekshumirati posmrtni ostaci 78 žrtava.

Njima će se dodati njihovi posmrtni ostaci koji su naknadno pronađeni i identifikovani.

"Proces reeksumacije trajat će do 22. jula , a među 78 žrtava biće i posmrtni ostaci Salke Hadžića i Mensura Nukića, dvije žrtve genocida u Srebrenici, čiji su skeletni ostaci pronađeni ispod fontane u dvorištu brčanskog ljekara Nebojše Mraović", poručila je Saliha Đuderija, član Instituta za nestale Bosne i Hercegovine.

Prema presudama međunarodnih i sudova u BiH, u genocidu u Srebrenici u julu 1995. godine ubijeno je oko 8.000 Bošnjaka.

Za genocid i zločine u Srebrenici do sada je osuđeno oko 50 osoba, na više od 700 godina zatvora.

XS
SM
MD
LG