Dostupni linkovi

Inicijativa mladih za ljudska prava: Zločinci u Srbiji ne gube privilegije


Grafit sa likom Ratka Mladića u Beogradu, juni 2021.
Grafit sa likom Ratka Mladića u Beogradu, juni 2021.

Reakciju vlasti Srbije i vanparlamentarnih političara na drugostepenu presudu Ratku Mladiću, Inicijativa mladih za ljudska prava (YIHR) ocenjuje kao sramotni pokušaj da se izbegne odgovornost, potpiruje nacionalistička histerija i produbi nepoverenje između građana Srbije i ostatka sveta.

Kako navodi u saopštenju ova regionalna nevladina mirovna organizacija, „apsolutno je netačna izjava premijerke Brnabić da je Srbija “posvećena istraživanju svih ratnih zločina, kao i za privođenje optuženih i kažnjavanje odgovornih za zločine”.

„U slučaju Ratka Mladića, Srbija je naprotiv bila sigurna kuća za Mladića i figurativno i bukvalno. Institucije Srbije nikada nisu otkrile i osudile ko je skrivao Mladića od pravosuđa 15 godina, ko je odgovoran za to što je iako u bekstvu redovno primao vojnu penziju“, stoji u saopštenju.

Inicijativa navodi da je „jasno da ne postoji nikakva volja Srbije za istraživanje ratnih zločina i drugih krivičnih dela povezanih sa genocidom u Srebrenici i ratom u BiH“.

Takođe dodaju da su „veoma licemerni i prožeti neistinama apeli predsednika Vučića da osuđeni pred Tribunalom služe svoje kazne u Srbiji, i njegova izjava ’da je Srbija spremna da preuzme svoje obaveze u izvršavanju presuda koje su donete prema državljanima Srbije, uz nadzor Mehanizma i poštovanje svih ovlašćenja’“.

„U Srbiji ne samo da se ne izvršavaju presude Tribunala, već su potpuno ignorisane. Zločinci u Srbiji ne gube privilegije, dobijaju zaštitu i promociju od strane državnih organa i paradržavnih medija. Krivični zakonik ne zabranjuje negiranje presuda Tribunala u Hagu, kao što zabranjuje negiranje presuda za ratne zločine Međunarodnog krivičnog suda i domaćih sudova“, navodi Inicijativa mladih za ljudska prava.

Predstavnici Ujedinjenog Kraljevstva i Sjedinjenih Američkih Država (SAD), ali i najviši zvaničnici Međunarodnog rezidualnog mehanizma u Hagu, pozvali su danas (8. jun) u Savetu bezbednosti Ujedinjenih nacija (UN) Srbiju da poštuje presude Tribunala i apelovali na zvanični Beograd da izruči dvoje članova Srpske radikalne stranke (SRS), koje traži Tribunal zbog nepoštovanja suda.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je u obraćanju na sednici Saveta bezbednosti, održanoj istog dana kada je Mladiću donesena presuda, rekao da Srbija osuđuje "užasan zločin u Srebrenici", te je negirao da zvanični Beograd ignoriše svoje obaveze prema međunarodnom sudu u Hagu.

Sudije Mehanizma za međunarodne krivične sudove, naslednika Haškog tribunala, potvrdile su 8. juna Ratku Mladiću (78) doživotnu zatvorsku kaznu za genocid u Srebrenici, progon, zločine protiv čovečnosti, istrebljivanje i druge ratne zločine u Bosni i Hercegovini od 1992. do 1995. godine.

Sudsko veće je potvrdilo prvostepenu presudu kojom je Ratko Mladić oslobođen krivice za genocid u šest BiH opština i to u Foči, Vlasenici, Ključu, Sanskom Mostu, Kotor Varoši i Prijedoru.

Najtraženiji haški begunac, koji se od pravde skrivao skoro 16 godina, uhapšen je u Srbiji 26. maja 2011. i šest dana kasnije izručen Međunarodnom krivičnom sudu za bivšu Jugoslaviju (ICTY) u Hagu. Prva optužnica protiv njega je podignuta 24. jula 1995. godine.

XS
SM
MD
LG