Dostupni linkovi

Srbija nastavila pad na svetskoj listi percepcije korupcije


Ilustrativna fotografija
Ilustrativna fotografija

Korupcija u Srbiji raste, pokazuje izveštaj Transparentnosti Internešnala (Transparency International) za 2024. godinu.

Srbija je osmu godinu za redom nastavila pad na svetskoj listi percepcije korupcije i sa 104. mesta pala je na 105. od ukupno 180 rangiranih zemalja, saopštila je 11. februara Transparentnost Srbija (TS).

Nemanja Nenadić, programski direktor TS, kaže da je problem što se ne primenjuju zadati standardi.

"Preporuke su postupanje i proaktivnost tužilaštva, funkcionalne institucije koje rade svoj posao, transparentnost ugovaranja i donošenja odluka. To nedostaje", rekao je Nenadić.

Preporuke GRECO bez realizacije

Grupa država Saveta Evrope za borbu protiv korupcije (GRECO) saopštila je u julu 2024. da je Srbija od 24 preporuke tog tela primenila jednu. GRECO je naveo da će u narednih godinu i po biti potreban značajan napredak Srbije na tom planu da bi se postigla usklađenost sa njegovim preporukama.

Pozicija Srbije na listi Transparensi Internešnala najlošija je od 2005. kada je državna zajednica Srbija i Crna Gora bila 97. od 158 rangiranih.

Srbija 105. mesto deli sa Ukrajinom.

"Nije bilo promena ni u suzbijanju političke korupcije u Srbiji. Ništa nije učinjeno po pitanju lobiranja kako bi se obuhvatili i neformalni pokušaji uticaja na donošenje propisa", naveo je Nemanja Nenadić.

Od zemalja regiona Bosna i Hercegovina ima 33 poena i na 114. je mestu globalne liste. Severna Makedonija 40 (88. mesto), Albanija 42 (80), Kosovo 44 (73) i Crna Gora 46 (65).

Globalno je najbolje rangirana Danska sa indeksom 90 od maksimalnih 100, najgore Južni Sudan sa osam, dok Srbija ima 35 i to je jedan poen manje nego prethodne godine.

Zahtevi ODIHR na čekanju

ODIHR, Kancelarija Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS) za demokratske institucije i ljudska prava, nakon parlamentarnih izbora u decembru 2023. je dva meseca kasnije Srbiji uputila listu od 25 preporuka za unapređenje izbornog procesa. ODIHR je u izveštaju naveo da su te izbore obeležili nepravedni uslovi za učesnike, zastrašivanja, pritisci na birače i zaposlene u javnom sektoru, funkcionerska kampanja i zloupotreba javnih resursa.

U Srbiji su aktuelni protesti na kojima se zbog sumnje u korupciju traži krivična i politička odgovornost za pogibiju 15 ljudi u padu nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu 1. novembra.

Novinari su pitali da li je ta tragedija imala uticaj na najnoviji rezultat percepcije korupcije u Srbiji.

"Istraživanje nije obuhvatilo taj period. Tako da na žalost taj momenat nije bio uključen u pitanja poslovnim ljudima koji su na njih odgovarali. Ali to ne znači da reakcija neće biti u idućem izveštaju", rekla je Bojana Medenica, iz Transparentnosti Srbija.

Slovenija napreduje

Od država bivše Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije (SFRJ) najmanju korupciju ima Slovenija, sa 60 poena što je za četiri bolje nego prethodne godine.

Strategija Vlade Srbije za borbu protiv korupcije predviđa da se do 2028. učini poboljšanje i indeks percepcije korupcije poveća na globalni prosek od 43 poena.

Prosečna ocena na evropskom kontinentu je 56. Kod članica Evropske unije (EU) je 62.

Države EU iz susedstva Srbije zadržale su mesto na sredini tabele liste Transparensi Internešnala, mada neke beleže blagi pad; Mađarska za jedan poen (41), Bugarska za dva (43), Hrvatska za tri (47), dok je Rumunija zadržala istu poziciju kao 2023.

XS
SM
MD
LG