Bez rešavanja problema korupcije Srbija ne može u Evropsku uniju, izjavila je Miša Bojović, istraživačica organizacije Transparentnost Srbija (TS), za Radio Slobodna Evropa (RSE).
Ova nevladina organizacija, ogranak međunarodne Transparency International (TI), podstiče reforme u borbi protiv korupcije, prati rad državnih organa i daje preporuke za unapređenje stanja u toj oblasti.
"Borba protiv korupcije u Srbiji trebalo bi da se provodi mnogo brže nego što se to sada čini. Ne može se reći da je Srbija na dobrom putu jer poslednjih nekoliko godina nazaduje u ovoj oblasti", kaže Miša Bojović.
Prema indeksu percepcije korupcije Transparensi internešnala, Srbija trenutno ima ocenu 36 što je mnogo ispod proseka zemalja Evropske unije koji je 64 od maksimalnih 100 poena. Tu se praktično vide razmere našeg zakašnjenja.
Taj podatak važan je jer je kao indikator uvršten u Nacionalnu strategiju za borbu protiv korupcije, gde je postavljen dosta neambiciozno. Njom je planirano da se do 2028. ovaj indeks poboljša za samo sedam poena, što bi nas svrstavalo tek u svetski prosek, koji je 43 i daleko od država EU.
RSE: Na koji način je moguće unaprediti borbu protiv korupcije ?
Bojović: Potrebne su nam mnogo brže promene, i one su moguće, ali za to mora da postoji politička volja. U praksi to znači da funkcionišu najviše državne institucije. Za početak bi parlament morao da funkcioniše. Da se nezavisnim institucijama, kojima sada izostaje podrška parlamenta, da prostor da adekvatno rade svoj posao.
Takođe je potrebno da se ponovo uspostavi balans između tri grane vlasti, budući da je u ovom trenutku evidentno da izvršna vlast ima nesrazmerno veliki uticaj.
Međutim mere za borbu protiv korupcije se sprovode sporadično, rokovi za njihovo sprovođenje su predugi i neadekvatni, dok institucije samo delimično rade svoj posao. Kao i u drugim oblastima, vidimo da se veći značaj pridaje ispunjavanju forme od same sadržine procesa i dokumenata.
RSE: Kako ocenjujete rezultate Srbije u borbi protiv korupcije ?
Na žalost, borba protiv korupcije u Srbiji je na izrazito nezadovoljavajućem nivou. Podsećam da je to bila jedna od najvažnijih predizbornih tema sadašnje vlasti pri dolasku na pozicije pre dvanaest godina. A sada sa novom vladom, koja je na dužnost stupila u maju, vidimo da borba protiv korupcije izgleda više nije glavni prioritet.
U ekspozeu premijera Miloša Vučevića, koji je trajao tri sata, samo tri odsto vremena bilo je posvećeno borbi protiv korupcije na samom kraju njegovog izlaganja.
Mogli smo da čujemo fraze, kao što je "nulta tolerancija na korupciju", ali nismo čuli nijednu meru koja se u tom smislu predviđa u naredne četiri godine. Tako da vidimo da je korupcija sa jednog od prvih prioriteta možda čak spala i na poslednje mesto.
RSE: Da li Srbija krajem mandata nove Evropske komisije 2028. može da bude u EU ?
Bojović: Nezahvalno je prognozirati ali je Srbija dugo u procesu pridruživanja i poslednjih godina u tome stagnira. Postoji mogućnost da se i u tako kratkom roku učine značajne promene i uđe u Evropsku uniju. Međutim, pitanje je da li je to izvodljivo dosadašnjim tempom. Čini mi se da su druge zemlje Zapadnog Balkana, poput Crne Gore, trenutno mnogo bliže tom cilju.