Dostupni linkovi

Posebna sjednica Skupštine Republike Srpske, 10. decembar 2021.
Posebna sjednica Skupštine Republike Srpske, 10. decembar 2021.

Skupština Republike Srpske pokrenula proces prenosa nadležnosti

Ustavom Bosne i Hercegovine definirane su nadležnosti države, ali i način na koji su entitetske nadležnosti prenesene na državni nivo. Narodna skupština entiteta Republika Srpska najavljuje da će vratiti više od stotinu prenijetih nadležnosti, što je protivno Ustavu BiH.

Narodna skupština Republike Srpske (RS), krovno zakonodavno tijelo ovog bh. entiteta, u petak 10. decembra usvojila je informacije o „prijenosu nadležnosti sa BiH na nivo Republike Srpske“, u oblasti indirektnog oporezivanja, pravosuđa, odbrane i bezbjednosti.

Usvojena je i Deklaracija o ustavnim principima RS, koja zadužuje institucije RS da sastave ustav po kojem bi Banja Luka bila glavni grad entiteta, a Pale, nedaleko od Sarajeva, prestonica.

U Deklaraciji se precizira da su „svi zakoni koje je nametao visoki predstavnik neustavni“.

Prethodno, isto tijelo donijela je 20. oktobra zakon o lijekovima i medicinskim sredstvima koji predviđa osnivanje entitetske agencije za lijekove, koja od 2009. godine djeluje na državnom nivou.

Nadležnosti koje po Ustavu BiH nisu izričito dodijeljene institucijama BiH pripadaju entitetima, ali u članu III je navedeno da BiH može preuzeti nadležnosti s entiteta ukoliko bude saglasnosti.

Prema Ustavu BiH, entiteti ne mogu samostalno vraćati nadležnosti koje su u proteklom periodu prenesene na državu.

Najave otcjepljenja i prijenosa nadležnosti sa BiH na RS su počele kada je bivši visoki predstavnik, Valentin Incko, u julu zabranio negiranje genocida, nakon čega su političari iz RS počeli sa blokadom rada državnih institucija.

Odluke Narodne skupštine Republike Srpske stupaju na snagu narednog dana nakon njihovog usvajanja, navodi se u nacrtima dokumenta objavljenih na sajtu Skupštine RS.

12:48 10.12.2021.

Predsjedavajući Kluba poslanika SNSD: 'Nije inat, ovo je naše pravo'

Predsjedavajući Kluba poslanika vladajućeg Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) Igor Žunić, istakao da je želja za vraćanjem nadležnosti „nije inat, ovo je naše pravo“.

„Republika Srpska se samo poziva na prava koja joj je dao Dejtonski sporazum te davne 1995. godine. Mi smo izabrali put koji predstavlja povratak Ustavu Bosne i Hercegovine“.

Žunić je istakao da je Dejtonski sporazum narušavan, a Republika Srpska godinama razvlašćivana „prisilom, nametanjima, prijetnjom i lažnim obećanjima o ubrzanom pristupanju Evropskoj uniji (EU)“

Žunić je pobrojao i neke od zakona koji su preneseni na nivo BiH, a nisu dio Ustava BiH, te je podsjetio da je na današnji dan, 10. decembra 1997. godine visoki predstavnik u BiH dobio bonska ovlaštenja, odnosno ovlaštenja po kojima može nametati odluke i rješenja u BiH.

13:12 10.12.2021.

Ministarka finansija RS: Ključnu ulogu u izgradnji PDV sistema u BiH igrala međunarodna zajednica

Ministarka finansija Republike Srpske, Zora Vidović je, govoreći o prenosu nadležnosti u oblasti indirektnog oporezivanja navela da u Sporazumu o nadležnostima u oblasti indirektnog oporezivanja između dva entiteta, ništa ne ukazuje na to da su nove nadležnosti trebale biti date BiH kao trajne.

„Čak i da su vlade entiteta imale namjeru da BiH daju trajne nadležnosti koje su obavezujuće za buduće vlade, to nisu mogle učiniti, one ne mogu davati trajne nadležnosti“, istakla je Vidović.

„Pošto su u ovom sporazumu tek politički dogovori a ne ustavne izmjene, svaki entitet se može povući iz ovog sporazuma – prema tome Republika Srpska može da se povuče iz sporazuma o nadležnosti u oblasti indirektnog oporezivanja“.

Ona smatra da jedna strana može da se povuče iz dogovora ukoliko dođe do fundamentalne promjene početnih uslova kada je prihvaćen sporazum. Podsjetila je da je ključnu ulogu u izgradi sistema PDV u BiH igrala međunarodna zajednica, još od 2003. godine. Tada je apelovano na organe u BiH da provedu potrebne reforme, računajući i PDV i sistem carina na državnom nivou.Tadašnji visoki predstavnik u BiH, Pedi Ešdaun, je 2003. odredio uspostavljanje Komisije za direktnu poresku politiku, uspostavljenu za reformisanje poreske politike u BiH.

Vidović podsjeća da je pitanje na koje je potrebno posebno obratiti pažnju da Sporazum o nadležnosti u oblasti indirektnog oporezivanja, koji je potpisan u prisustvu visokog predstavnika BiH, nikada nije objavljen u Službenom listu BiH.

13:16 10.12.2021.

Dodik: Narod će na referendumu odlučiti o novom Ustavu Republike Srpske

Milorad Dodik i Željka Cvijanović na sjednici NSRS, Banja Luka 10 decembra 2021.
Milorad Dodik i Željka Cvijanović na sjednici NSRS, Banja Luka 10 decembra 2021.

Po okončanju rasprave, narod će na referendumu odlučiti o novom Ustavu Republike Srpske, poručio je na posebnoj sjednici član Predsjedništva BiH Milorad Dodik.

„BiH ide u pravcu na koji mi nismo pristali od zaključivanja Dejtonskog sporazuma. Zašto ne možemo da imamo ono što smo potpisali. Ljute nas presude Ustavnog suda i Suda BiH. Imamo osjećaj da BiH ide u krivom pravcu. Jedna za drugom mijenjaju se nadležnosti u korist BiH bez da iko pokaže kajanje zbog toga“, istakao je Dodik.

Dodik je rekao da je u RS pokrenut pregled prenosa nadležnosti na nivo BiH kako bi se vidjelo može li se „opravdati broj skupih BiH institucija i stalno povećanje troškova administracije na BiH nivou“.

13:54 10.12.2021.

Skupština NSRS o 'prenošenju nadležnosti' sa države na entitet

Poslanici Skupštine bh. entiteta Republike Srpske, na sjednici koju održavaju u Banjoj Luci, donose odluke koje udaraju na temelje države BiH. Naime, raspravljaju o "prijenosu nadležnosti s Bosne i Hercegovine na nivo Republike Srpske", u oblasti indirektnog oporezivanja, pravosuđa, odbrane i sigurnosti. Takav institucionalni transfer, sa centralne države na entitete, nije moguć po Ustavu BiH.

Takođe, na dnevnom redu sjednice je i Deklaracija o ustavnim principima RS-a, koja zadužuje institucije RS-a da sastave ustav po kojem bi Banja Luka bila glavni grad entiteta, a Pale, nedaleko od Sarajeva, prijestolnica. Tokom rata 1992/95 Pale su bile srpsko političko i vojno sjedište.
Zbog niza osetljivih pitanja koje razmatra NSRS, pet mjeseci nakon što su politički predstavnici entiteta započeli bojkot centralne vlasti u znak protesta zbog zabranje negiranja genocida u BiH, visoko je interesovanje za ovaj događaj u domaćoj i inostranoj javnosti.

Učitajte više sadržaja...

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG