Dostupni linkovi

Zbog izbjegavanja eventualnog sukoba poslan manji broj policajaca za hapšenje Dodika, saopšteno iz SIPA-e


Pripadnici Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) pokušali su uhapsiti predsjednika bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska Milorada Dodika, Istočno Sarajevo, 23. aprila 2025.
Pripadnici Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) pokušali su uhapsiti predsjednika bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska Milorada Dodika, Istočno Sarajevo, 23. aprila 2025.

Iz Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) Bosne i Hercegovine (BiH), saopštili su u četvrtak, 24. aprila, kako su u pokušaju da dan ranije uhapse predsjednika bh. entiteta Republika Srpska(RS) Milorada Dodika, angažovali "manji broj policijskih službenika u civilu".

Dodali su kako je to urađeno "u cilju smanjenja rizika i izbjegavanja eventualnog sukoba" u izvršenju naredbe o hapšenju izdate od Suda BiH i državnog Tužilaštva.

"To je pokazatelj i da Agencija vodi računa da ne ugrozi mir i sigurnost u Bosni i Hercegovini", navodi se u saopštenju SIPA-e.

Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) RS spriječili su 23. aprila u večernjim časovima ulazak pripadnika SIPA-e u zgradu Administrativnog centra Vlade RS u Istočnom Sarajevu, u kojoj se u tom momentu nalazio Dodik.

Dodik se, zajedno sa predsjednicima Skupštine RS i Vlade RS, Nenadom Stevandićem i Radovanom Viškovićem tereti za napad na ustavni poredak, te je za njima raspisana i centralna potjernica u BiH, nakon što se nisu odazvali pozivu Tužilaštva BiH na saslušanje.

Iz SIPA-e navode da su njihovi policijski službenici tokom akcije obavijestili policajce entitetskog MUP-a ispred sjedišta Vlade RS u Istočnom Sarajevu, kao i Dodikovo obezbjeđenje o namjeri da uhapse Dodika po sudskoj naredbi, na šta su im oni odgovorili da hapšenje Dodika neće biti dozvoljeno.

Navodi se da su pripadnici MUP-a RS obavijestili kolege iz SIPA-e da oni "preduzimaju mjere i radnje iz svoje nadležnosti u zaštiti štićene osobe u skladu sa zakonima RS".

"Zbog naprijed navedenih razloga naredba nije realizovana, poslije čega su policijski službenici Agencije napustili lice mjesta", naveli su u SIPA-i.

U međuvremenu se čeka i odgovor na zahtjev Suda Bosne i Hercegovine koji je zatražio od Interpola da revidira odluku o odbijanju zahtjeva za raspisivanjem crvene potjernice za predstavnicima rukovodstva Republike Srpske.

Međunarodna organizacija krivičnih policija, Interpol, nije raspisala međunarodnu crvenu potjernicu za Miloradom Dodikom, predsjednikom RS, i Nenadom Stevandićem, predsjednikom Narodne skupštine RS-a, nakon što je to Sud BiH od njih tražio 27. marta.

Tužilaštvo BiH je prethodno zatražilo raspisivanje međunarodne potjernice, obzirom da su, kako navode, Dodik i Stevandić "koristeći se svojim visokopozicioniranim položajima u RS-u, izbjegavajući zakonom propisane procedure granične kontrole, prešli državnu granicu i napustili BiH".

Obojica zvaničnika su od raspisivanja centralne potjernice nekoliko puta napuštali BiH i vraćali se u zemlju.

Nakon što je krajem februara prvostepenom presudom Dodiku određena kazna zatvora od godinu dana i zabranjeno bavljenje politikom na šest godina, vlasti u RS-u su usvojile niz zakona kojima se zabranjuje rad državnih pravosudnih i istražnih organa na teritoriji tog entiteta.

XS
SM
MD
LG