Sjedinjene Američke Države stavile su na crnu listu bivšeg potpredsednika Vlade Severne Makedonije Artana Grubija i članove njegove uže porodice, kao i sudiju Apelacionog suda Envera Bedžetija zbog učešća u "značajnoj korupciji", saopštio je u ponedeljak Stejt department SAD.
U obrazloženju se navodi da su sudija Bedžeti i Grubi, koji je bio i ministar za politički sistem i odnose među zajednicama, primili mito za podrivanje sudskog postupka u vezi s krivičnom osudom bivšeg direktora Uprave za bezbednost i kontraobaveštajnu delatnost (UBK) Saše Mijalkova.
Mijalkov, koji je takođe zbog umešanosti u "značajnu korupciju" stavljen na crnu listu SAD 2022, osuđen je na tri godine zatvora zbog protivpravnog bogaćenja i prikrivanja imovine, dok mu je presuda na 12 godina zatvora zbog afere prisluškivanje više od 20.000 građana, oborena na Apelacionom sudu.
U saopštenju na sajtu Stejt departmenta navodi se da na Međunarodni dan borbe protiv korupcije i pred Dan ljudskih prava, SAD preduzimaju mere za promovisanje odgovornosti za umešane u korupciju i kršenja ljudskih prava širom sveta u okviru čega je 14 pojedinaca stavljeno na crnu listu.
Ambasadorka SAD u Severnoj Makedoniji Enđeča Ageler (Angela Agglar) napisala je na mreži X da niko nije iznad zakona.
"Današnje imenovanje Artana Grubija i Envera Bedžetija je dokaz da se političko mešanje u pravosuđe ne može i neće tolerisati. SAD će nastaviti da imenuju one koji učestvuju u značajnoj korupciji koja podriva demokratske institucije. Niko nije iznad zakona, a odgovornost je neophodna za napredak", navela je Ageler.
Mijalkov, rođak bivšeg makedonskog premijera Nikole Gruevskog, bio je direktor UBK-a od 2006. do 2015. On se nagodio sa tužilaštvom i dobio tri godine zatvora za slučaj "Imperija", u kojem je priznao krivicu za protivpravno bogaćenje i prikrivanje imovine. Iz Skoplja se preselio u Ohrid kako bi odslužio tri godine u zatvoru otvorenog tipa na Ohridskom jezeru.
On je u februaru 2021. godine osuđen na 12 godina zatvora u predmetu "Target-Tvrđava". Međutim, presude za ovu najveću aferu prisluškivanja u Severnoj Makedoniji, koja uključuje masovno prisluškivanje više od 20.000 građana i nezakonitu nabavku opreme za prisluškivanje i njeno uništavanje, pale su krajem 2022. na Apelacionom sudu.
Mijalkov je u februaru dobio oslobađajuću presudu i u slučaju "Trezor" koji se odnosio na zloupotrebu novca iz državnog budžeta za nabavku elektronsko-komunikacione opreme za potrebe Pete uprave pri UBK-u i obuku britanske kompanije za njeno korišćenje.
U ponovljenom postupku, Tužilaštvo je izmenilo optužnicu, a prema odluci suda nije dokazano da je Mijalkov počinio krivično delo.