Šef Delagacije Evropske unije u Bosni i Hercegovine (BiH) Johann Sattler predao je u utorak predsjedavajućem Vijeća ministara BiH Zoranu Tegeltiji Izvještaj o napretku za Bosnu i Hercegovine u pregovorima sa Evropskom unijom.
Sattler je na konferenciji za novinare u Sarajevu naglasio da se u izvještaju odražava jedan duži period stagnacije.
“U značajnom dijelu oblasti nisu napravaljeni neki konkretniji iskoraci. Međutim, postoje i pozitivne stvari. U proteklim mjesecima napravljene su konkretne aktivnosti po 14 prioriteta i to su one pozitivne strane iz izvještaja”, rekao je Sattler.
U izveštaju o napretku u pregovorima sa Evropskom unijom navedeno je da BiH nije ostvarila napredak u oblasti pravosuđa.
Znakovi pogoršanja zahtijevaju hitne mjere za povratak povjerenja građana u pravosuđe, počevši od vjerodostojnog i rigoroznog sistema provjere finansijskih izvještaja nosilaca pravosudnih funkcija.
“Nije bilo napretka u oblasti vladavine prava. Doslovno nije bilo napretka u poglavljima 23 i 24. Doslovno se nalazimo na istom mjestu, tamo gdje smo i bili prije godinu dana”, objasnio je Sattler.
On je pozvao sve ’relevantne aktere’ da prestanu sa opstrukcijama reformi pravosuđa, koje se uglavnom odnose na izmjene i dopune Zakona o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću (VSTV).
“Pozivam Parlamentarnu Skupštinu BiH da izmjene ovog Zakona usvoje u što kraćem roku, a također napominjem da su ove zakonodavne izmjene nužno vezane za odobravanje narednog paketa makro-finansijske pomoći”, poručio je Sattler.
Kako je istaknuto u izvještaju, tokom većeg dijela izvještajnog perioda Parlamentarna skupština Bosne i Hercegovine bila je blokirana iz političkih razloga, što je rezultiralo zaostatkom u donošenju zakona.
Predsjedavjući Vijeća ministara BiH Zoran Tegeltija rekao je da je važno u ovom Izvještaju ‘da je Zapadni Balkan, kao i BiH strateški interes EU’.
“To znači da nismo zaboravljeni i da je posljednjih mjeseci BiH ipak napravila nekoliko iskorak ka putu ka EU”, rekao je on novinarima.
Tegeltija vjeruje da u narednih mjesec dana BiH može usvojiti Akcioni plan, Zakon o javnim nabavkama, ali i raditi na izmjenama Zakona o VSTV- u.
“Početak aprila ove godine formirali smo prioritete i ako pogledamo svi prioriteti se nalaze pred Parlamentarnom skupštinom BiH, osim pitanje presude Sejdić Finci, koja nije tema u Parlamentu”, kazao je Tegeltija.
Kako je najavio BiH će do proljeća zaslužiti kandidatski status.
Među ključnim nalazima Izvještaja o napretku napominje se i da je BiH tek u ranoj fazi reforme javne uprave (PAR).
Bosna i Hercegovina je u ranoj fazi i kada je u pitanju suzbijanje i borba protiv korupcije i organizovanog kriminala, a u izvještaju se navodi da nije ostvaren napredak u odnosu na preporuke iz 2019.