Najveći izazovi Moldavije u procesu pristupanja Evropskoj uniji dolaze spolja, saopštila je predsjednica Maja Sandu prilikom prve zvanične posjete Crnoj Gori.
"Potrebno je prije svega da imate mir da biste mogli reformisati svoje društvo i da biste mogli napredovati. A danas Moldavija ima mir zahvaljujući hrabrosti Ukrajinaca ali i zahvaljujući podršci zemalja koje nastavljaju da podržavaju Ukrajinu", kazala je na konferenciji za novinare.
Naime, Moldavija se s istočne strane graniči sa Ukrajinom.
Rusija je februara 2022. započela invaziju na Ukrajinu.
"Budućnost Crne Gore, Moldavije i svih zemalja Zapadnog Balkana, kao i Ukrajine, je u Evropskoj uniji (EU)", kazala je Sandu i dodala da je proširenje EU investicija za budućnost Unije.
Predsjednik Jakov Milatović je na zajedničkoj konferenciji za novinare na Cetinju kazao da se Crna Gora i Moldavija zalažu za pravo svake države da "bira svoj spoljnopolitički kurs i svoje saveznike".
"Crna Gora podržava napore evropskih i američkih saveznika da se stvore uslovi za pravičan i održivi mir u Ukrajini", kazao je on.
'Podvući crtu'
Dvije zemlje su kandidati za članstvo u EU.
Plan crnogorskih vlasti je da do kraja sljedeće godine zatvore sva pregovaračka poglavlja i Crna Gora postane članica 2028. U ovom trenutku zatvoreno je manje od 20 odsto poglavlja.
Predsjednik Milatović ocijenio je dinamiku pristupanja "poprilično sporom".
"U prethodno dvije godine smo mogli zatvoriti mnogo više od tri poglavlja. Mislim da bismo sredinom godine - nakon međuvladine konferencije - morali podvući crtu i, ukoliko ova dinamika ne bude dobra, neko bi morao snositi političku odgovornost".
Moldavija želi da uvede zemlju u EU do 2030. godine.
Evropske integracije bile su tema susreta Sandu sa predsjednicima Vlade i Skupštine Crne Gore Milojkom Spajićem i Andrijom Mandićem.
Prije Crne Gore moldavska predsjednica je boravila u susjednoj Albaniji, gdje je učestvovala na samitu lidera Evropske političke zajednice.
Na marginama samita u Tirani sastala se, između ostalih, sa predsjednicima Evropske komisije i Evropskog savjeta Ursulom fon der Lajen i Antonijom Koštom.
"Pohvaljujemo Moldaviju za održavanje stabilnosti u izazovnom regionalnim okolnostima i za njeno djelovanje kao pouzdanog partnera za evropski mir i bezbjednost", navodi se u zajedničkom saopštenju lidera Evropske unije i više evropskih zemalja.
U zemlji će krajem septembra biti održani parlamentarni izbori, koji su test za krhku demokratiju podijeljenu između proevropskih i proruskih snaga, piše servis Radija Slobodna Evropa na engleskom jeziku.
Lideri EU su poručili da je od suštinskog značaja da "Moldavci mogu slobodno da biraju svoju budućnost, bez stranog miješanja".
Naime, prošlogodišnje predsjedničke izbore i referendum o integraciji zemlje u EU obilježile optužbe o stranom miješanju.
Moldavska policija optužila je osuđenog odbjeglog oligarha Ilana Šora da je prebacio desetine miliona dolara na bankovne račune hiljada građana kako bi navodno kupio glasove za proruski tabor na referendumu i predsjedničkim izborima.
Građani Moldavije su na referendumu podržali dalju integraciju zemlje u EU a Sandu je na predsjedničkim izborima osigurala još jedan mandat.