Dostupni linkovi

Rusija dozvoljava da se mijenjaju vodostaji kaspijskih pritoka, radi političkog prestiža


Aktivisti tvrde da je Rusija povećala nivo vode u rijeci kako bi Kazan izgledao dobro za nedavni samit BRICS-a, bez obzira na ekološke troškove. Fotografija snimljena oktobra 2024.
Aktivisti tvrde da je Rusija povećala nivo vode u rijeci kako bi Kazan izgledao dobro za nedavni samit BRICS-a, bez obzira na ekološke troškove. Fotografija snimljena oktobra 2024.

Aktivisti tvrde da ruski zvaničnici ometaju tok najveće rijeke koja utječe u Kaspijsko more radi političkog prestiža -- bez obzira na uticaj na životnu sredinu.

Stanovnici Kazana u Rusiji žive 1.000 kilometara sjeverno od Kaspijskog mora, ali ipak direktno svjedoče ljudskim aktivnostima koje utiču na to more. Ovdje se rijeka Kazanka spaja u Volgu, najveći izvor vode u Kaspijsko more, a tokovi ovdje variraju.

U septembru 2023. Kazanka je bila toliko niska da je usporila do curenja. U oktobru 2024. bio je toliko visok da je se Kazanski Kremlj odražavao u njenim vodama.

Ovo nije samo zbog vremena.

"Cijela Volga je regulirana", kaže Julia Faizrahmonova, aktivistica koja je tamo pratila nivoe vode 10 godina sve dok nije pobjegla iz Rusije nakon početka potpune invazije na Ukrajinu 2022. godine.

"Postoji niz akumulacija kojima upravlja Federalna agencija za vodne resurse", kaže ova aktivistica za Tatarsko-baškirski servis Radija Slobodna Evropa (RSE).

Ovi rezervoari, kao i niz brana duž Volge, već duže su povezani sa smanjenjem dotoka vode u Kaspijsko more -- što doprinosi padu vodostaja tamo.

Pogled na Kazan, oktobar 2023.
Pogled na Kazan, oktobar 2023.

Volga čini 85 posto vode koja utječe u Kaspijsko more, navodi Kaspijski vestnik, analitički sajt.

Ruski zvaničnici su priznali da se tokovima manipuliše, na primjer kako bi se pomoglo mriještenju ribe u područjima za proizvodnju kavijara u Astrahanskoj regiji u blizini kaspijske obale -- ostavljajući mjesta poput Kazana sa mnogo nižim vodostajima.

"Imaju najvrijedniju komercijalnu ribu, jesetru, u regionu Astrahana", rekla je Faizrahmonova. "Ali, naravno, naš dio Volge pati."

U oktobru 2023. godine, nivoi vode u akumulaciji Kuibišev, južno od Kazana, bili su rekordno niski, prema podacima koje je objavila hidroelektrana RusHidro.

To je dovelo do toga da su šefovi pet regiona uputili apel ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu, tražeći da se nivoi vode u Volgi "stabilizuju".

Predsjednik regije Tatarstan Rustam Minihanov upozorio je na sastanku u Moskvi da nedostatak vode izaziva "društvene nemire".

Godinu dana kasnije, situacija je obrnuta i voda je bila previsoka.

Ipak, neki vjeruju da je ovo bila politička odluka koja nije bila povezana sa žalbom, već sa željom da Kazan izgleda najbolje za strane lidere na samitu BRICS-a u Kazanju prošlog mjeseca.

"Očigledno je da je za ovakav događaj postignut dogovor na saveznom nivou sa [zvaničnicima] kaspijskog regiona", rekao je aktivista za zaštitu životne sredine Timur Eskarajev za lokalni medij Inkazan.

Faizrahmonova se slaže. Ona je za RSE rekla da je tokom godina rada na Volgi takođe primjetila korelaciju između vodostaja i prestižnih događaja.

Kazan za vrijeme samita BRICS-a, oktobar 2024.
Kazan za vrijeme samita BRICS-a, oktobar 2024.

Jedna takva prilika bilo je Svjetsko prvenstvo u fudbalu 2018. godine, kada je Kazanj bio domaćin nekoliko utakmica. Drugi ukazuju na druge uzroke visokog vodostaja.

Biolog iz Kazana Anton Bortjakov rekao je za Inkazan da je to kombinacija jakog snijega zimi i povećane podrške stavu Tatarstana u vladinoj komisiji koja je razmatrala regulaciju tokova Volge.

U svakom slučaju, nakon samita, početkom novembra uočeno je da je nivo vode ponovo opao, prema zvaničnim podacima koje je citirala nevladina grupa.

RSE je pisao Minihanovu sa pitanjem da li su visoki vodostaji povezani sa samitom BRIKS-a, ali do objavljivanja ovog teksta nije dobio odgovor.

Ruske vlasti su RSE klasificirale kao "nepoželjnu organizaciju".

XS
SM
MD
LG