Deo radnika Gradskog saobraćajnog preduzeća (GSP) Beograd zatražio je na protestu 5. februara poništavanje odluke o ukidanju trolejbusa u sistemu javnog prevoza.
Na skupu ispred Direkcije GSP-a u beogradskom naselju Dorćol zatražili su i preispitivanje ugovora o javno-privatnom partnerstvu i privatnim prevoznicima u poslednjih godinu dana.
Radnici GSP-a zahtevaju i garanciju Grada da trolejbuski depo GSP Dorćol neće trećim licima biti ustupljen na korišćenje ili obavljanje delatnosti, raspisivanje tendera za kupovinu 100 novih trolejbusa, kao i kontrolu opravdanosti i zakonitosti ugovora kojima su GSP-u Beograd oduzete linije iz poteza 100, 300, 400, 700 i ustupljene privatnim prevoznicima.
Okupljenima se ispred Direkcije GSP-a na Dorćolu pridružila grupa studenata odakle su zajedno otišli do Skupštine grada Beograda da predaju zahteve gradskoj upravi.
Protiv ukidanja trolejbuskog saobraćaja u Beogradu su sindikati GSP-a Centar, Pravda i Sloga, kao i Sindikat zaposlenih u javnom prevozu Beograda, te građanske organizacije Centar za lokalnu samoupravu (CLS) i Vratimo trolu 28.
Skupština Beograda 25. decembra izglasala je predlog da se trolejbusi u javnom prevozu zamene električnim autobusima.
Studenti Saobraćajnog fakulteta u Beogradu apelovali su na gradsku upravu da zaustavi ukidanje trolejbusa i zatražili da ta ustanova bude konsultovana pri analizama saobraćaja.
Beograd ima šest trolejbuskih linija sa 40 stanica koje voze kroz grad.
Javni prevoz u Beogradu, danas Javno komunalno preduzeće GSP, postoji od oktobra 1892. i prvu trolejbusku liniju otvorio je 1947. od Kalemegdana do Slavije.
Prvo su saobraćali italijanski trolejbusi Fijat i Alfa Romeo, potom domaći Goša, austrijski Graf i Štift, dok poslednjih decenija voze ruski Trolza, Ziu i VMZ i beloruski AKSM Belkomunmaš.