Protesti i šetnje pod parolom "Odbranimo akademsku zajednicu" održane su 31. marta u Nišu, Beogradu, Kragujevcu i Novom Sadu.
Povod za proteste bio je napad na dekanku Filozofskog fakulteta u Nišu Nataliju Jovanović, ali i pretnje rektoru Univerziteta u Beogradu Vladanu Đokiću i dekanima drugih fakulteta u Srbiji koji su podržali zahteve studenata u blokadi.
Na protest su pozvali profesori fakulteta u blokadi sa ciljem da se pokaže da "akademska zajednica stoji zajedno i bez straha u odbrani znanja, ljudi i budućnosti".
Univerzitetska profesorka Lidija Radulović poručila je sa protesta u Beogradu da je napad na dekanku Jovanović rezultat poziva vlasti.
"Bez obzira ko je osoba koja je izvršila napad, taj napad je posledica poziva vrha vlasti da se studenti i profesori gledaju kao neprijatelji države", rekla je ona.
Prodekanka Filozofskog fakulteta u Nišu Sanja Ignjatović poručila je na protestu u tom gradu da profesori stoje solidarno uz studente i sve građane "koji se bore za drugačiju Srbiju".
"Mi smo već četiri meseca svedoci medijskog linča u tabloidima, prvo studenata, a potom i profesora, naših koleginica i kolega, a i drugih građana koji su stali u odbranu pravde", navela je ona.
Profesorka Prirodno-matematičkog fakulteta u Novom Sadu Milica Rac nabrojala je više napada na profesore i studente od početka protesta i blokada i dodala da je obaveza države da osigura bezbednost svih.
Dekanka Natalija Jovanović napadnuta je 30. marta nožem, pri čemu je zadobila povredu desne ruke. Napad se dogodio uoči protesta, dok su se građani okupljali na jednom od niških trgova.
Policija je istog dana uhapsila 69-godišnju ženu koja se sumnjiči za napad. Ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije saopštilo je da joj je određeno zadržavanje do 48 sati i da će uz krivičnu prijavu biti privedena višem javnom tužiocu.
Uprava Filozofskog fakulteta u Nišu poručila je da napad na dekanku predstavlja napad na celu akademsku zajednicu.
Napad na dekanku Jovanović osudili su i studenti u blokadi više fakulteta ocenjujući da je u pitanju "eskalacija kontinuirane režimske propagande".
Napad su osudili i prošireni rektorski kolegijum Univerziteta u Beogradu, Akademska mreža Slobodan univerzitet, kao i devet dekana Univerziteta u Novom Sadu.
- Uhapšena osumnjičena za napad nožem na dekanku Filozofskog fakulteta u Nišu
- Nove osude od akademske zajednice u Srbiji zbog napada na dekanku fakulteta u Nišu
Članovi Saveta Univerziteta u Beogradu, organa koji upravlja tom visokoškolskom institucijom, osudili su nosioce javnih funkcija koji traže hapšenje rektora tog Univerziteta Vladana Đokića, uz ocenu da se time vrši neprimeren i neprihvatljiv pritisak na akademsku zajednicu.
Oni su u saopštenju ocenili da "klevete, podmetanja, uvrede i pretnje" upućene rektoru Vladanu Đokiću i dekanima visokoškolskih ustanova predstavljaju napad na Univerzitet u Beogradu i naučnu zajednicu u celini.
Rektor Đokić je u izjavama pojedinih funkcionera vlasti i tekstovima tabloida, bez dokaza optuživan da je, pored ostalog, "organizator blokada" i "agent stranih službi".
Šta kaže vlast?
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je 31. marta da je vladajuća Srpska napredna stranka osudila napad na dekanku u Nišu, ali i ponovio optužbe da je okružena "klanom ogrezlom u kriminal".
Dodao je i da je zabodila površinsku povredu "kao kada sečete krastavac ili luk".
Predsednica Skupštine Srbije i funkcionerka SNS-a Ana Brnabić osudila je 31. marta saopštenje proširenog Rektorskog kolegijuma Univerziteta u Beogradu koji je naveo da je napad na dekanku posledica kleveta, pretnji i pritisaka od strane nosilaca visokih javnih funkcija i tabloidnih medija.
Dekanka Jovanović je i ranije je bila meta napada i pretnji, otkako je podržala studentske proteste i blokade fakulteta.
Ona je među prvim čelnicima fakulteta u Srbiji podržala njihove zahteve, a njen Filozofski fakultet je prvi u Nišu otvorio vrata za studente u blokadi.
Studenti od kraja novembra drže u blokadi više desetina državnih fakulteta na pet univerziteta u Srbiji.
Oni zahtevaju utvrđivanje političke i krivične odgovornosti zbog pada betonske nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu 1. novembra, kada je poginulo 16 ljudi.
Traže i sankcionisanje napadača na studente na protestima koji su usledili nakon tragedije i obustavljanje postupaka protiv uhapšenih demonstranata.
Vlast tvrdi da su svi zahtevi studenata ispunjeni pozivajući ih da otvore fakultete, dok akademci saopštavaju da zahtevi nisu ispunjeni i da nastavljaju blokade fakulteta.