Profesori i studenti okupljeni na protestu "Odbranimo univerzitet" ispred Vlade Srbije zatražili su raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora, kao i ukidanje uredbe o obračunu plata profesorima, raspuštanje radne grupe za izradu novog Zakona o visokom obrazovanju i odustajanje od "komercijalizacije i vaučerizacije" obrazovanja.
Nekoliko stotina učesnika protesta okupilo se po jakoj kiši na poziv studenata u blokadi i inicijativa Udružena prosveta Srbije i Pobunjeni univerzitet.
"Danas branimo univerzitet. Jer bez slobodnog univerziteta nema slobodnog društva", naveli su organizatori.
Profesorka prava u penziji Vesna Rakić Vodinelić rekla je na protestu da vlast mora da shvati da je smenjiva.
Ona je podsetila da je najpoznatiji slogan studentskih demonstracija 1968. u čitavoj Evropi bio "Budimo realni, zahtevajmo nemoguće", rekavši da su sada studenti "realni i zahtevaju moguće".
Rakić Vodinelić je poručila da je autonomija univerziteta zagarantovana ustavom, ocenjujući da vlast pokušava to da promeni novim zakonom.
"Na zahtev o raspisivanju izbora, Aleksandar Vučiće odgovorio je sarkazmom i osvetnički i umesto da se pravosuđe bavi odgovornima za smrt ljudi, krivično se proganjaju studenti i aktivisti, pritvor se određuje kao odmazda a ne kao zakonska mera", dodala je.
Okupljeni ispred Vlade skandirali su "pumpaj", što je postalo jedna od parola protesta koje predvode studenti u blokadi.
Studentkinja Fakulteta političkih nauka (FPN) rekla je da su "pritisci na profesore i dekane koji su nas podržali u borbi za pravdu svakog dana su sve jači i jači".
Ona je ocenila da promene koje Vlada Srbije planira u visokom obrazovanju više liče na "osvetu zbog pobune nego na iskrenu želju i volju da se poboljša kvalitet visokog obrazovanja."
Vlada Srbije je početkom maja formirala Radnu grupu za analizu trenutnog stanja finansiranja i performansi visokog obrazovanja u Srbiji i za izradu Nacrta zakona o visokom obrazovanju.
Takođe je u februaru uredbom o smanjenju vremena predviđenog za obavljanje naučno-istraživačkog rada, a povećanjem broja radnih sati za nastavu u razmeri 12,5 prema 87,5 smanjila plate profesorima na blokiranim fakultetima.
Profesorka na Filozofskom fakultetu Matija Babović ocenila je da su visoko obrazovanje i univerzitet ugroženiji nego ikada.
"Sadašnja vlast sa tim jednim čovekom jasno je pokazala da je spremna da radi očuvanja sopstvene vlasti razori visoko obrazovanje u Srbiji", poručila je.
Ona je dodala da takva vlast želi društvo u kojem nema kritičkog mišljenja i poslušne građane.
Studenti u blokadi blokiraju fakultete širom zemlje od novembra meseca kada je u padu betonske nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu poginulo 16 osoba.
Među studentskim zahtevima je pre svega utvrđivanje krivične i političke odgovornosti za pad nadstrešnice.
A među poslednjim zahtevima je i raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora. Kako su naveli, jedino izbori mogu da odblokiraju rad institucija.
Predstavnici vlasti su u više navrata poručili da su svi studentski zahtevi ispunjeni što akademci odbacuju i nastavljaju blokade.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je 16. maja da će izbora biti u narednih godinu i po, a da će biti raspisani kada nadležne institucije donesu odluku o tome.