Dostupni linkovi

Ko pritiska sudstvo u Srbiji?


Poruka studenata u blokadi ostavljena nakon protesta ispred Ustavnog suda u Beogradu, 12. januara 2025.
Poruka studenata u blokadi ostavljena nakon protesta ispred Ustavnog suda u Beogradu, 12. januara 2025.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić zapretio je novosadskom sudu blokadom, da bi dan kasnije pojasnio da je bio ljut.

"Ako neko ko je na vlasti i ima određenu funkciju zapreti takvim govorom i to preko medija, po meni je to vrsta državnog udara", ocenila je u izjavi za Radio Slobodna Evropa (RSE) Vida Petrović Škero, nekadašnja predsednica Vrhovnog suda Srbije.

"Građanski protest je dozvoljen i zakonom i Ustavom, ali ne i to da jedna grana vlasti hoće da blokira rad druge grane vlasti", upozorila je ona.

Vučić je 20. maja poručio da više "neće služiti oni tužioci i one sudije koji podržavaju banditizam, huliganizam i protivpravno ponašanje i nepravo i nepravdu, već oni koji će da štite državu Srbiju".

Povišenim tonom u telefonskom uključenju jednoj od provladinih televizija, komentarisao je odluku novosadskog Apelacionog suda o prebacivanju u kućni pritvor aktivista koji se terete za navodni pokušaj rušenja ustavnog poretka.

Ta odluka doneta je nakon višednevne blokade zgrade suda koju su organizovali studenti i građani zahtevajući oslobađanje aktivista koje smatraju političkim zatvorenicima.

Kao odgovor na blokadu suda iz vladajuće Srpske napredne stranke (SNS) su poručili da će i oni blokirati sud u Novom Sadu dok se ne oslobode četvorica članova stranke uhapšena zbog fizičkog napada na studente. Tu ideju prvobitno je podržao i predsednik Srbije.

"Sad neće moći da im prođe ni policija, niti oni, niti bilo ko drugi, dok ne donesu odluku o puštanju na slobodu ovih lica, a onda ćemo da vidimo šta dalje", rekao je Vučić.

Vida Petrović Škero, u osvrtu na te Vučićeve reči, postavlja pitanje da li predsednik države hoće da se sudske odluke donose onako kako on ili njegova partija i istomišljenici žele.

"Sudije ne služe nikome. Ta grana vlasti je nezavisna od drugih grana vlasti i od svih pojedinaca koji mogu da 'nasrću'", navela je.

Iz Apelacionog suda u Novom Sadu su na upit RSE o navodima predsednika države naveli da se to pitanje ne odnosi na delokrug rada suda.

"Sud u svojim odlukama objašnjava svoje stavove i razloge za njihovo donošenje, dok se ne bavi komentarisanjem mimo toga", navedeno je.

'Pravdanje' emocijama

"Puštaju teroriste, a momci koji su štitili svoju stranku i ideje sede u zatvoru. Nikoga nigde nisu dirali, nikoga nisu napadali, oni i dalje čame u pritvoru", rekao je Vučić u prvoj reakciji na odluku novosadskog suda.

U napadu na studente dok su lepili propagandni materijal u blizini prostorija SNS-a u Novom Sadu jednoj studentkinji je dislocirana vilica.

Zbog toga su tadašnji premijer Miloš Vučević kao lider SNS-a i gradonačelnik Novog Sada Milan Đurić podneli ostavke.

Povodom akcije blokade suda u Novom Sadu, Vučević je bio prvi koji je pozvao na blokadu sudu do oslobađanja napadača na studente koje je potom Vučić u objavi na Instagramu nazvao "junacima".

Dan kasnije Vučić je priznao da je reagovao sa velikim gnevom na odluku Apelacionog suda u Novom Sadu jer je samo "običan čovek".

Najavio je i da će razgovarati sa Vučevićem o nameri naprednjaka o blokadi suda.

"Jer i ja sam podržao tu ideju i sam sam kriv. Mi ne smemo da se ponašamo kao oni", rekao je Vučić za privatnu televiziju Pink.

O efektima blokade suda

Do protesta i blokada novosadskog suda došlo je pošto je nakon dva meseca pritvor za šestoro aktivista još jednom produžen.

Njihovo puštanje iz pritvora zatražili su studenti u blokadi, građanski zborovi, desetine nevladinih organizacija kao i Evropski parlament.

Blokada suda prekinuta je na nekoliko sati kako bi postupajuće sudije mogle da odlučuju o žalbi.

"Ne ulazeći u ocenu pravilnosti i zakonitosti sudske odluke koju je doneo Apelacioni sud u Novom Sadu, moram da kažem da je utisak dela javnosti da je doneta pod pritiskom tzv. blokadera", navela je Snežana Bjelogrlić.

Osim što je za troje novosadskih aktivista pritvor zamenio kućnim, Apelacioni sud je za preostalo troje vratio prvostepenom sudu na ponovno odlučivanje.

U Srbiji od novembra traju protesti i studentske blokade na kojima se zahteva odgovornost za stradanje 16 osoba u padu betonske nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu.

Jedan od poslednjih zahteva studenata u blokadi je raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora, što vlast za sada ne prihvata.

Ministar pravde pozvao Visoki savet sudstva da se uključi

Ministar pravde Nenad Vujić pozvao je Visoki savet sudstva da ispita okolnosti pod kojima je doneta odluka Apelacionog suda u Novom Sadu, te da li je bilo neprimerenog uticaja.

Vujić je ocenio da se ovaj pritisak ogleda u višednevnoj fizičkoj blokadi zgrade suda.

Međutim, nekadašnja predsednica Vrhovnog suda Srbije Vida Petrović Škero ukazuje na to da ministar takvim zahtevom "ulazi u samu odluku suda".

"Zna se kako se ispituje sudska odluka. Možemo da komentarišemo da li nam se sviđa ili ne kada je ona pravnosnažna, ali pre toga njeno ispitivanje vrši isključivo sudska vlast", navela je Škero.

Raniji sporni primeri

Ovo nije prvi da je predsednik Srbije sudijama i tužiocima pretio smenama.

Javni tužilac Goran Ilić kaže za RSE da odluke sudija i tužilaca mogu da budu predmet javne kritike.

"Kada šef države najavljuje da će im biti promenjen status, odnosno ugrožena profesionalna pozicija zbog neke konkretne odluke, a da tome nije prethodila brižljiva analiza slučaja, nema sumnje da se radi o kritici neprimerenog karaktera", naveo je.

Vučić je i 22. marta, tokom razgovora sa građanima u Leskovcu na jugu Srbije, rekao da će "sudije i tužioci koji ne budu želeli da štite poredak i zakon biti promenjeni".

U saopštenju koji je potpisalo preko 250 sudija i tužilaca navedeno je da predsednik Srbije deljenjem sudija na podobne i nepodobne kontinuirano narušava ugled tužilaštva i suda a da njegove izjave poprimaju obeležja krivičnih dela.

Društvo sudija Srbije je tada upozorilo da niko, osim zakonom propisanih organa u zakonom propisanom postupku, nije ovlašćen da ocenjuje zakonitost rada pravosudnih organa.

*Tekst je ažuriran 22. maja odgovorom Apelacionog suda u Novom Sadu.

XS
SM
MD
LG