Dostupni linkovi

Propao i dvanaesti pokušaj konstituisanja Skupštine Kosova


Poslanici u Skupštini Kosova, maj 2025.
Poslanici u Skupštini Kosova, maj 2025.

Poslanici Skupštine Kosova ni iz dvanaestog puta nisu uspeli da završe konstitutivnu sednicu, koja je počela 15. aprila, zbog nesuglasica najvećih albanskih partija.

Sednica je ponovo prekinuta jer pobednička partija na februarskim izborima, Pokret Samoopredeljenje, nije dobila dovoljan broj glasova za formiranje odbora za tajno glasanje za predsednika Skupštine.

Demokratski savez Kosova, koji je na februarskim izborima bio treća partija po broju glasova sa 20 poslaničkih mandata, odbacio je dan ranije ponudu pobedničkog Pokreta Samoopredeljenje da te dve stranke formiraju vladajuću koaliciju.

Umesto toga, lider DSK-a, Ljumir Abdidžiku, pozvao je na formiranje prelazne vlade do izbora novog predsednika Kosova aprila 2026. godine, kada se završava mandat sadašnje predsednice Vjose Osmani.

Abdidžiku je istakao da se stavovi njegove stranke nisu promenili, te da ne želi da sarađuje sa Samoopredeljenjem a da je saradnja sa liderom te stranke Aljbinom Kurtijem nemoguća.

S druge strane, poslanik iz redova Samoopredeljenja Dželjalj Svečlja je rekao da je njegova stranka protiv prelazne vlade.

Lider Demokratske partije Kosova Memlji Krasnići je, odgovarajući na pitanje oko predloga Demokratskog saveza Kosova da albanske političke stranke formiraju prelaznu vladu, rekao da je spreman sa sarađuje sa svima.

Ipak, napomenuo da će zvanični stav biti iznet nakon stranačkog sastanka u popodnevnim satima. Ocenio je da je jedino rešenje za deblokiranje procesa konstituisanja Skupštine, zamena kandidatkinje za predsednicu Skupštine koju je predložio pokret Samoopredeljenje.

U međuvremenu je lider Alijanse za budućnost Kosova Ramuš Haradinaj rekao je da neće učestvovati na konsultativnom sastanku oko prelazne vlade ukoliko je na stolu i Pokret Samoopredeljenje.

Na februarskim izborima nijedna stranka nije osvojila većinu da samostalno formira nove institucije. Pokret Samoopredeljenje je pobedio, osvojivši 48 mandata, 13 manje od minimalnih 61, koliko je potrebno da se formira nova Vlada.

Blokada formiranja novih institucija nastala je u procesu konstituisanja Skupštine, odnosno izbora predsednika tog tela.

Samoopredeljenje ne odustaje od svog kandidata, Aljbuljene Hadžiju, koju ne prihvataju najveće albanske parlamentarne stranke – Demokratska partija Kosova, Demokratski savez Kosova, te koalicija Alijansa za budućnost Kosova i Socijaldemokratska inicijativa.

Hadžiju je do sada dobila najviše 57 glasova "za", četiri glasova manje nego što je potrebno da bude izabrana za predsednicu Skupštine.

Konstitutivna sednica, prema pravilniku Skupštine, ne može da se završi dok se ne izabere predsednik i potpredsednici. Dok se ne konstituiše Skupština, ne može da se otvori ni put za formiranje nove Vlade Kosova.

Evropska unija je ranije poručila da Kosovo mora brzo formirati nove institucije a na deblokadu su pozvali i pojedini ambasadori zapadnih zemalja.

XS
SM
MD
LG