Najteže na sjeveru i sjeverozapadu BiH
Zbog kiše koja pada već treći dan, u većem dijelu Bosne i Hercegovine došlo je do izlijevanja rijeka iz korita.
Najteža situacija je u sjevernom i sjeverozapadnom dijelu zemlje. Prema prognozama Federalnoga hidrometeorološkog zavoda, intenzivne padavine se očekuju do 29. marta, nakon čega će se očekuje postepena stabilizacija i prestanak padavina do 3. aprila.
U Doboju proglašen redovan nivo odbrane od poplava
Načelnik Odjeljenja civilne zaštite Doboj, Jugoslav Stevanović, rekao je za RTRS da su sve rijeke u svojim koritima i da stanovništvo nije ugroženo, ali da ima problema s odvodnim kanalima, pa se saobraćaj na regionalnom putu Doboj – Maglaj odvija otežano zbog velike količine vode ispod podvožnjaka.
Vodostaj rijeke Bosne u Doboju iznosi 384 centimetra, pa je proglašen redovni nivo odbrane od poplava, dok se vanredni nivo proglašava kada vodostaj premaši 450 centimetara.
Prema protokolu, na visini od 480 centimetara mobilišu se preduzeća sa kojima Grad ima ugovor, na 530 centimetara mobilišu se građani i povjerenici, a na 550 centimetara gradonačelnik proglašava vanredno stanje i stanje elementarne nepogode.
Vodostaji rijeka Sane i Gomjenice porasli za više od dva metra
Na području Prijedora proglašen je prvi stepen pripravnosti za zaštitu od poplava nakon što su vodostaji rijeka Sane i Gomjenice porasli za više od dva metra i dostigli nivo redovne zaštite od poplava.
Sana se izlila u nebranjena područja u Tukovima, Raškovcu i Brezičanima, ali za sada nema izvještaja o poplavljenim objektima.
Vršilac dužnosti direktora Republičke uprave civilne zaštite Boris Trninić rekao je ranije da vodostaj rijeke Vrbas raste i da ima pojedinačnih izlivanja na poljoprivredno zemljište.