Hrvatski premijer Andrej Plenković je u razgovoru za CNN rekao da je Hrvatska tijekom korona-krize dobro kombinirala mjere za zaštitu zdravlja stanovništva i za pomoć gospodarstvu i financijskom sustavu te da je u tom smislu uspjela i ostvarila ravnotežu.
"Postigli smo balans između zdravstvene i ekonomske, odnosno financijske sigurnosti", rekao je Plenković gostujući u emisiji Quest Means Business koju vodi jedna od ikona CNN-a Richard Quest.
Na pitanje nije li Hrvatska možda pretjerala u otvaranju pripremajući se za turističku sezonu i je li u tom pogledu otišla predaleko i popustila previše s obzirom na značajan udio turizma u strukturi gospodarstva i iskustva od lani kad je turizam u odnosu na 2019. značajno podbacio, Plenković je kazao kako je Hrvatska prije korona-krize imala stabilan gospodarski rast, uz smanjenje udjela javnog duga u BDP-u i smanjenje proračunskog manjka.
"U pandemiji smo stali iza radnika i poslodavaca i potrošili dosad više od deset milijardi kuna (1,33 milijarde eura) na potpore za plaće za oko 700 tisuća radnika i to je ključno", rekao je premijer.
U situaciji kad su političke prilike stabilne, ekonomija je ključna, nastavio je, i istaknuo da je pred Hrvatskom dobra perspektiva oporavka, jer u idućih sedam godina može računati na ukupno 25 milijardi eura iz europskih fondova.
Turizam je u najboljim godinama činio oko 19 posto BDP-a, a Plenković kaže da Hrvatska ove godine želi postići bolje rezultate od lanjskih.
"Budemo li na 60-70 posto rezultata iz 2019. bit će vrlo dobro", rekao je i dodao da su poduzete opsežne epidemiološke i sigurnosne pripreme u suradnji sa zračnim lukama, aviokompanijama, restoranima i drugima.
"Safe stay in Croatia je ključni moto za nas ovo ljeto", rekao je Plenković.
Na opasku voditelja da je u Europi puno pritužbi na lošu koordinaciju cijepljenja protiv COVID-19 i pitanje je li zadovoljan koordinacijom u otvaranju (nakon lockdowna) i oporavku, odgovorio je da je apsolutno zadovoljan koordinacijom oporavka i spomenuo 750 milijardi eura koje je EU osigurao članicama za tu namjenu.
"To je velika pomoć i imamo vrlo dobru koordinaciju", istaknuo je, i nastavio da je u cijepljenju koordinacija u Europi bila "vrlo dobra s puno solidarnosti" te da cjepiva ima dovoljno.
Na konstataciju da nije tako i da je koordinacija "užasna" i da je doživjela "fijasko", Plenković je odgovorio da to nije istina, da je u početku bilo kašnjenja s ugovorenim isporukama cjepiva AstraZenece, ali da nitko nije mogao znati da će ta tvrtka kasniti s isporukama.
Cijepljenje sada u Hrvatskoj ide "vrlo glatko" i svatko tko se hoće cijepiti to može i učiniti, dodao je hrvatski premijer.