Dostupni linkovi

Duboko smo zabrinuti zbog pretnji smrću novinarima televizije N1, saopštio OEBS


Beogradska redakcija regionalne televizije N1
Beogradska redakcija regionalne televizije N1

Misija Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS) u Srbiji i predstavnik OEBS-a za slobodu medija Jan Bratu saopštili su da su "duboko zabrinuti zbog skorašnjih pretnji smrću upućenih novinarima beogradske redakcije televizije N1".

U pretećem pismu koje je na adresu redakcije stiglo 10. jula, poručeno im je da se sete smrtonosnog terorističkog napada na francuski satirični list Šarli ebdo 2015. godine, kada je ubijeno 12 zaposlenih.

Iz OEBS-a su upozorili su da je neophodno procesuirati sve počinioce napada na novinare u Srbiji.

"Pozdravljamo brzu reakciju srpske policije i tužilaštva i istragu ovih pretnji (televiziji N1), u skladu sa obavezama koje je Srbija preuzela 2018. godine usvajanjem Odluke Ministarskog Saveta o bezbednosti novinara", naveli su u zajedničkoj izjavi koju su objavili na društvenoj mreži Iks (X).

Dodali su da je to "samo jedan od nekoliko incidenata protiv novinara i medija poslednjih nedelja i meseci u Srbiji".

"Svi slučajevi bi trebalo da se istraže i svi počinioci da se izvedu pred lice pravde. Razlike u mišljenjima nikada ne mogu biti opravdanje za pretnje, uznemiravanje ili nasilje", naveli su iz Misije OEBS u Srbiji i predstavnik OEBS za slobodu medija.

Bratu, bivši šef Misije OEBS u Srbiji, posetio je Beograd 4. jula, kada je razgovarao sa predstavnicima televizija N1 i Kurir i tri nevladine organizacije - Asocijacije nezavisnih elektronskih medija (ANEM), Fondacije Slavko Ćuruvija i Građanskih incijativa.

Bratu je tada izjavio da je u Srbiji teška situacija za bezbednost novinara i slobodu medija i da je u procesu izbora Saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM) ključna transparentna i jednaka primena zakona.

Misija OEBS u Srbiji je istog dana saopštila da sa dubokom zabrinutošću prati eskalaciju nasilja u danima posle protesta u Beogradu 28. juna, uključujući akcije policije, i ukazala da je bezbednost demonstranata, prolaznika i novinara neophodna za vladavinu prava i demokratiju.

Federacije novinara pozvale na policijsku zaštitu N1

Evropska i Međunarodna federacija novinara (EFJ-IFJ), zajedno sa svojim članicama iz Srbije, pozvale su Ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije da obezbedi policijsku zaštitu za televiziju N1, s obzirom na sve veću ugroženost njihove bezbednosti.

"EFJ i IFJ odlučno zahtevaju od Ministarstva unutrašnjih poslova da redakciji N1 bude dodeljena stalna policijska zaštita, uključujući dnevne patrole, posebno za novinare koji su eksplicitno imenovani u pretnjama smrću i kojima je potrebna pojačana sigurnost", navodi se u saopštenju koje je preneo N1.

EFJ I IFJ su takođe pozvali nadležne organe da hitno identifikuju i procesuiraju sve odgovorne za onlajn i oflajn pretnje, kako bi se sprečilo dalje nasilje.

"Korišćenjem opasne retorike protiv kritičkih glasova, predsednik (Srbije Aleksandar) Vučić dodatno ugrožava novinare koji su i ranije bili meta zbog svog izveštavanja, što se sada jasno vidi na primeru N1", poručuju u saopštenju.

Predstavnici vlasti u Srbiji, na čelu sa Vučićem, godinama etiketiraju medijske kuće koje rade u okviru kompanije United Media, u čijem je sastavu i N1.

Vučić je optuživao N1 da laže i vodi kampanju protiv njega i njegove porodice.

Zvaničnici vlasti su N1 nazivali CIA američkom televizijom, antisrpskim medijem, tajkunskim medijem.

Srbija se prema Svetskom indeksu slobode medija Reportera bez granica trenutno nalazi na 96. mestu od 180 zemalja.

To je bolje za dva mesta u odnosu na 2024. godinu, ali zbog, kako je navedeno, pada indeksa kod nekih drugih sa liste, jer je u Srbiji istovremeno zabeležen pad ukupnog indeksa slobode medija.

Pad slobode medija u Srbiji objašnjen je između ostalog i kao posledica nastojanja vladajuće stranke da političkim napadima uguši nezavisno novinarstvo i zloupotrebe tužbi protiv medija (SLAPP).

XS
SM
MD
LG