Dostupni linkovi

Apelacioni sud u Novom Sadu: Sud se ne bavi komentarisanjem kritika


Zgrada u kojoj se nalazi Apelacioni sud u Novom Sadu, 20- maj 2025.
Zgrada u kojoj se nalazi Apelacioni sud u Novom Sadu, 20- maj 2025.

Apelacioni sud u Novom Sadu je, za Radio Slobodna Evropa, rekao da se komenarisanje izjava predstavnika vlasti u Srbiji o prebacivanju troje aktivista iz zatvorskog u kućni pritvor ne odnosi na delokrug rada suda.

"Sud u svojim odlukama objašnjava svoje stavove i razloge za njihovo donošenje, dok se ne bavi komentarisanjem mimo toga", rekli su iz Suda 22. maja.

Apelacioni sud u Novom Sadu odlučio je 20. maja da profesorka Marija Vasić i još dvojica aktivista budu prebačeni u kućni pritvor, dok je za još trojicu aktivista predmet o ukidanju pritvora vratio prvostepenom sudu na ponovno odlučivanje.

Odluka je doneta dok su studenti i građani šesti dan zaredom blokirali rad Višeg suda u Novom Sadu zahtevajući oslobođanje aktivista koji su duže od dva meseca u pritvoru, zbog navodnog pokušaja rušenja ustavnog poretka.

Miloš Vučević, predsednik vladajuće Srpske napredne stranke (SNS) i nekadašnji premijer Srbije, prokomentarisao je 20. maja odluku Apelacionog suda u Novom Sadu rečima da je srpsko pravosuđe "potpuno bačeno na kolena".

Vučević je tada najavio da će pozvati članove svoje stranke da blokiraju rad suda dok se ne oslobode četvorica naprednjaka koji su uhapšeni krajem januara zbog fizičkog napada na studente koji su lepili propagandni materijal u blizini prostorija SNS-a u Novom Sadu.

U tom napadu je jednoj studentkinji dislocirana vilica.

Kritikama sudske odluke pridružio se i predsednik Srbije Aleksandar Vučić, koji je podržao ideju naprednjaka da blokiraju sud.

Dan kasnije Vučić je izjavio da je reagovao sa velikim gnevom na odluku Apelacionog suda u Novom Sadu jer je samo "običan čovek".

Najavio je i da će razgovarati sa Vučevićem o nameri naprednjaka o blokadi suda.

.Novosadski aktivisti Mladen Cvijetić, Srđan Đurić, Lazar Dinić, Lado Jovović, Davor Stefanović i Marija Vasić uhapšeni su 14. marta, dan pre masovnog protesta u Beogradu, pod optužbom da su pripremali delo protiv ustavnog uređenja i bezbednosti Srbije.

Uoči njihovog hapšenja na provladinim televizijama sa nacionalnom pokrivenošću emitovan je audio snimak prisluškivanog razgovora sa sastanka aktivista, na kojem je bilo reči o planovima da se na protestu u Beogradu nametne ideja prelazne vlade i upad u zgradu Radio-televizije Srbije.

Branioci okrivljenih su u više navrata naveli da je Bezbednosno informativna agencija (BIA) razgovor prisluškivala nezakonito navodeći da audio snimak ne može biti pravno valjan dokaz u tom procesu.

Advokati uhapšenih uložili su 15. maja žalbu na odluku suda o produženju pritvora za 30 dana.

Na oslobađanje aktivista ranije su pozvali studenti u blokadi, građanski zborovi, desetine nevladinih organizacija i Evropski parlament.

XS
SM
MD
LG