Kamenice, baklje i crvena farba leteli su 5. novembra ka Gradskoj kući u Novom Sadu nakon protesta sa kojeg se tražila odgovornost vlasti zbog pogibije 14 ljudi u obrušavanju nadstrešnice Železničke stanice u tom gradu.
Razbijena su stakla na vratima i prozorima Gradske kuće, a grupa muškaraca pod maskama unutra je ubacivala pirotehnička sredstva.
Jake policijske snage u opremi za razbijanje demonstracija odgovorile su suzavcem i hapšenjima.
Vlast je za incidente optužila opoziciju koja je pozvala na protest, a tokom večeri je u Novi Sad došao i predsednik Srbije Aleksandar Vučić koji se obratio svojim pristalicama ispred prostorija vladajuće Srpske napredne stranke u tom gradu.
Opozicija je odgovorila da iza incidenata stoji vlast.
Crvena farba, baklje i suzavac ispred Gradske kuće
Neredi su izbili nakon što su demonstranti, koji su se 5. novembra okupili ispred Železničke stanice u Novom Sadu u protestnoj koloni stigli ispred Gradske kuće.
Grupe muškaraca, uglavnom pod maskama i kapuljačama, počele su da bacaju kamenice i druge predmete ka sedištu gradske vlasti. Razbili su ulazna vrata i prozore, a policija je iz Gradske kuće odgovarala suzavcem.
Sukobi su trajali gotovo tri sata, a nastavljeni su i na ulicama u blizini Gradske kuće.
Policija je privela neke od učesnika u neredima, a opozicione stranke i pojedine nevladine organizacije saopštile su da su hapšeni i mirni demonstranti.
Građanske inicijative osudile su postupanje policije u Novom Sadu i zatražile istragu.
"Policija u civilu, često bez pokazivanja legitimacije, nije vidno hapsila pripadnike nasilne grupe, već mirno okupljene građane upotrebljavajući i prekomernu silu", saopštila je 5. novembra ova organizacija.
Posle pokušaja da spreči privođenje jednog učesnika protesta od strane policije u civilu, tražeći im da se legitimišu, priveden je i opozicioni političar i nekadašnji potpredsednik Vlade Vojvodine Goran Ješić.
Opozicioni pokret "Bravo" saopštio je da je nakon protesta na informativni razgovor priveden i gradski odbornik u Novom Sadu Miran Pogačar.
Vučić došao u Novi Sad
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić se tokom večeri obratio okupljenim pristalicama ispred prostorija Gradskog odbora Srpske napredne stranke (SNS) u Novom Sadu.
On je rekao da je "država preduzela sve mere da odgovorni za nasilje budu kažnjeni".
Ponovio je da će svi odgovorni za nesreću u Novom Sadu odgovarati i da će država pomoći porodicama.
Predsednik Srbije je prethodno u videu, objavljenom na Instagram profilu, naveo da u Novom Sadu nije organizovan komemorativni protest, već "užasni napadi na neistomišljenike", te da je Gradska kuća napadnuta "ne samo farbama, već i kamenicama", kao i da su "napadnuti policajci".
Vučić je u Novom Sadu u pratnji ministra unutrašnjih poslova Ivice Dačića i potpredsednika Vlade Aleksandra Vulina obišao policijsku stanicu i razgovarao sa policajcima u Novom Sadu.
Premijer Srbije Miloš Vučević, čija je ostavka zatražena na protestu, optužio je opoziciju da ih nije briga za poginule u nesreći i utvrđivanje krivice odgovornih.
"Jedino vas interesuje da nasiljem dođete na vlast", objavio je Vučević na Instagramu.
Vlast organizovala grupe huligana, tvrdi opozicija
Miroslav Aleksić, lider opozicionog Narodnog pokreta Srbije, naveo je u saopštenju da predsednik Srbije "sa stotinak huligana, koje angažuju njegove službe, unosi pometnju u jedan od najvećih protesta u istoriji ovog Novog Sada".
"Policija dozvoljava njihovim maskiranim navijačima da uništavaju zgradu Gradske kuće", naveo je on, dodajući da hiljade građana koje su se okupile, kako bi iskazale protest zbog relativizacije tragedije i izbegavanja odgovornosti, ne žele da ruše grad.
Opoziciona Stranka slobode i pravde (SSP) saopštila je da učesnici protesta nisu pribegli nikakvom nasilju.
"Mirnom šetnjom ulicama Novog Sada demonstranti su dali podršku zahtevima novosadske opozcije da ostavke podnesu gradonačelnik Novog Sada, ministri i premijer Miloš Vučević. Da bi protest prikazao kao nasilan Aleksandar Vučić je sa svojim kriminalcima organizovao grupu mladića, koji nisu bili deo kolone ljudi, i poslao ih da uništavaju Gradsku kuću", saopštio je SSP.
Zahtevi protesta
Demonstranti, koji su se okupili na poziv parlamentarnih opozicionih stranaka i udruženja građana, traže ostavke premijera Srbije Miloša Vučevića i gradonačelika Novog Sada Milana Đurića, kao i hitno hapšenje i kažnjavanje odgovornih za nesreću na Železničkoj stanici.
Traže i uvid javnosti u ugovor sa kineskim konzorcijumom, koji je rekonstruisao stanicu.
Zahtev je i objavljivanje ostalih tajnih ugovora sa privatnim kompanijama koje su angažovane na ključnim infrastrukturnim projektima u državi.
Opozicioni odbornik iz pokreta "Bravo" Miran Pogačar izjavio je ispred Gradske kuće da njemu i njegovim kolegama policija nije dozvolila predaju zahteve protesta.
Pre nego što su izbili neredi, demonstranti su ispred sedišta gradske vlasti traktorom dovezli cisternu iz koje su prolili fekalije.
"Ove fekalije simbolizuju ono što oni nama rade godinama", rekao je predstavnik udruženja "Budi heroj" Miša Bačulov.
Minut ćutanja i zahtevi za odgovornošću
Protest je počeo minutom ćutanja ispred Železničke stanice u Novom Sadu gde se dogodila nesreća, odakle su hiljade građana krenule u protestnu šetnju centralnim gradskim ulicama.
Na čelu kolone bio je transparent na kojem je pisalo "Krivi ste, odgovaraćete".
U prvim redovima bile su i fotografije stradalih u nesreći, među kojima su i deca.
Okupljeni su uzvikivali "Ostavke", "Robija" i "Uhapsite bandu".
"Ovo niti je moralo da se desi, niti je smelo, niti je prvi put. Miloše Vučeviću, Milane Đuriću, Aleksandre Vučiću – krivi ste", poručila je okupljenima na početku protesta glumica Vesna Pećinar.
Protestu se pridružilo i jedno od najvećih i najstarijih novosadskih taksi udruženja, čija su vozila isprećena aplauzom i povicima "bravo".
Uoči okupljanja, u Novom Sadu bile su raspoređene jake snage policije.
Crvena farba i razbijen izlog na prostorijama vladajuće stranke
Ispred prostorija Gradskog odbora vladajućeg SNS-a, kuda su demontranti tokom šetnje prolazili, došlo je do incidenata kada je deo okupljenih bacao kamenice i druge predmete i razbio izlog prostorija SNS-a.
Drugi deo demonstranata pokušavao je da ih spreči, uz poruke da je reč o provokatorima koje je poslala vlast.
Mladi, među kojima su bili i članovi neformalnih grupa "Stav" i "Sviće" su uoči protesta skinuli zastave sa prostorija Gradskog odbora SNS-a i na izloge lepili fotografije funkcionera čiju odgovornost traže, uz poruku "Korupcija ubija, odgovaraćete".
Na izlog su prosuli i crvenu farbu, uzvikujući - "ostavka!".
Na skidanje zastave sa stranačkih prostorija SNS-a reagovao je predsednik Srbije.
"Našu srpsku trobojku uništavali su, sklanjali i skidali svi oni koji Srbiju nisu voleli. Večeras, u Novom Sadu, to rade ovi koji nam govore kako Srbiju vole više od nas, pristojnih građana ove zemlje", naveo je Vučić u objavi na Instagramu.
Predsednica Skupštine Srbije i funkcionerka SNS-a Ana Brnabić je u objavi na društvenoj mreži X "najoštrije osudila napad na prostorije u Novom Sadu".
Kako je vlast odgovorila na nesreću?
Dosadašnji ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić je 5. novembra podneo ostavku na tu funkciju, ali i rekao da ne prihvata krivicu za nesreću.
Uzroci obrušavanja betonske nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu još nisu poznati.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da će tužilaštvu i sudovima "biti teško" da utvrde krivičnu odgovornost za nesreću.
Vučić je rekao da nadstrešnica koja se obrušila nije rekonstruisana, ali je potvrdio da je na nju dodato staklo.
"Ali je i sa tim to stajalo dve godine i veliko je pitanje da li je to doprinelo (padu) ili je korodiralo i palo zbog 60 godina starosti. To neka ustanove veštaci", rekao je Vučić 4. novembra za televiziju Hepi i dodao da su "gvozdene sajle bile dotrajale".
Železnička stanica u Novom Sadu svečano je otvorena u julu 2024. godine, nakon trogodišnje rekonstrukcije.
Izvođač radova bio je kineski konzorcijum CRIC&CCCC ("China Railway International Co.Ltd" i "China Communications Construction Company Ltd").
- U dostupnim dokumentima nema upotrebne dozvole za Železničku stanicu u Novom Sadu
- Među kompanijama koje su radile nadzor obnove pruge na severu Srbije i tri iz Mađarske
- Šta stoji u dokumentima Srbije i firme iz Kine o rekonstrukciji stanice u Novom Sadu?
Više javno tužilaštvo u Novom Sadu do 5. novembra saslušalo je 48 osoba, među kojima i ministra građevinarstva Srbije Gorana Vesića, direktora Zavoda za zaštitu spomenika kulture Novog Sada, odgovorne u "Železnicama Srbije" i "Infrastrukturi železnica Srbije" i odgovorne za izvođenje radova.
Tužilaštvo je saopštilo i da je od više ustanova, pravnih i fizičkih lica "izuzeta relevantna dokumentacija, čija je detaljna analiza u toku".
Navode i da su naređena veštačenja radi utvrđivanja uzroka obrušavanja nadstrešnice, propusta koji su do toga doveli, kao i ko su odgovorni za to.
Nakon nesreće, u Novom Sadu i Beogradu održano je više protesta aktivista, opozicije i dela građana koji su pozivali vlast na odgovornost.