Jedinica interventne policije u opremi za razbijanje demonstracija oko jedan sat posle ponoći potisnula je demonstrante u Novom Sadu koji su protestovali nakon što je sud zvanično obustavio postupak protiv četvorice aktivista vladajuće Srpske napredne stranke (SNS) okrivljenih za prebijanje studenata u tom gradu.
Kordon je potisnuo demonstrante i razdvajao dve grupe, one koji protestuju i pripadnike SNS, javi je novosadski 021.
Okupljeni građani su u jednom momentu okružili obližnji kafić u kojem su sedeli lokalni funkcioneri i aktivisti SNS-a i prema njima je poletelo nekoliko jaja.
Protesni skup je počeo na adresi koja je zvanično mesto stanovanja predsednika SNS-a Miloša Vučevića, koji je bivši premijer i nekadašnji gradonačelnik Novog Sada.
Demonstranti su na tom mestu uzvikivali "Robija" i "Ruke su vam krvave".
Na protest u Novom Sadu pozvali su studenti koji blokiraju fakultete u tom gradu i građani okupljeni u neformalne zborove.
"Batinaši nisu junaci, predsedniče", jedna je od njihovih poruka sa skupa.
Obustavi sudskog postupka protiv četvorice naprednjaka prethodila je odluka predsednika Srbije Aleksandra Vučića o njihovom pomilovanju.
Vučević demonstrante nazvao 'nacistima' i 'teroristima'
U obraćanju na društvenim mrežama lider naprednjaka poručio je da su "jači Vučevići nego što oni mislile" i osudio dolazak demonstranata na adresu gde, kako je rekao, živi njegova porodica.
"Meni je žao komšija što moraju da trpe to sve", dodao je.
Građane na protestu nazvao je "teroristima" i "nacistima" i optužio ih da "pate za građanskim ratom".
Napad naprednjaka na studente bio je povod za Vučevićevu ostavku na mesto premijera Srbije, 28. januara.
Tada je rekao da sebe smatra "objektivno odgovornim za ono što se desilo".
Međutim, četiri meseca kasnije 20. maja, on je sa mesta predsednika SNS-a najavio da će članovi njegove stranke blokirati zgradu suda dok optuženi naprednjaci ne budu pušteni iz pritvora.
Ideju je prvobitno podržao i predsednik Srbije Aleksandar Vučić koji je 20. maja na svom zvaničnom Instagram nalogu objavio poruku "Sloboda junacima" sa imenima uhapšenih naprednjaka.
Kasnije su, ipak, odustali od tih planova.
Kritike predstavnika vlasti
Predsednik Vlade Srbije Đuro Macut osudio je "napad na porodični dom" Miloša Vučevića.
"Napadi te vrste – bilo da su usmereni na pojedince, njihovu imovinu ili porodice – nedopustivi su u demokratskom društvu i predstavljaju crvenu liniju koja se ne sme prelaziti", istakao je.
Macut poručuje da niko nema pravo da ugrožava nečiju bezbednost, posebno ne bezbednost porodice i dece.
"Vlada Srbije će, u saradnji sa nadležnim organima, preduzeti sve mere da se počinioci privedu pravdi i da se svim građanima, bez obzira na njihovo političko opredeljenje, obezbedi puna lična i imovinska sigurnost", saopštio je.
Oglasio se i gradonačelnik Novog Sada Žarko Mićin koji je ocenio da taj grad tako nešto "nije doživeo od svog nastanka".
"Javno je objavljen otvoreni poziv na linč nekadašnjeg gradonačelnika Novog Sada i predsednika Srpske napredne stranke Miloša Vučevića i njegove porodice. Objavljen je poziv za udruživanje u mržnji sa ciljem da se ulica u kojoj žive on i njegova pretvori u poprište bezakonja i haosa", saopštio je Mićin 15. jula.
"To je akcija mržnje, hajke i progona, nezapamćena u istoriji grada", dodao je i pozvao "na razum" i "na uzdržavanje od retorike i akcija koje dodatno rasplamsavaju napetosti".
Za šta su bili okrivljeni SNS aktivisti?
Aktivisti SNS-a teretili su se da su u noći između 27. i 28. januara bejzbol palicama napali studente koji su lepili propagandni materijal u blizini prostorija SNS-a u Novom Sadu.
U napadu je jednoj studentkinji dislocirana vilica.
Suđenje četvorici aktivista SNS-a počelo je krajem aprila, a u junu im je svima ukinut pritvor.
Tužilaštvo je za dvojicu okrivljenih tražilo po tri godine zatvora, a za drugu dvojicu dve i po godine.
Na ročištu u utorak, saopšteno je da je obustava postupka protiv njih jedina odluka koju je sud mogao da donese nakon pomilovanja.
Odluku predsednika Srbije o pomilovanju aktivista SNS-a osudili su studenti u blokadi, neformalna udruženja univerzitetskih profesora, opozicione stranke, nevladine organizacije.
Studentski protesti i blokade fakulteta počeli su novembra 2024. zbog pogibije 16 ljudi u padu rekontruisane nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu.
Sa protesta se, pre svega, traži utvrđivanje političke i krivične odgovornosti za nesreću.