Dostupni linkovi

Otisci krvavih šaka na novom protestu u Novom Sadu


Akcija "Bulevar krvavih tragova u Novom Sadu, 24. novembar 2024.
Akcija "Bulevar krvavih tragova u Novom Sadu, 24. novembar 2024.

Otiske krvavih šaka na transparentima i kolovozu ostavljali su 24. novembra u Novom Sadu građani i aktivisti zahtevajući odgovornost zbog obrušavanje betonske nadstrešnice Železničke stanice u tom gradu kada je poginulo 15 osoba i dve su teško povređene.

Na Bulevaru oslobođenja ispisan je, crvenom bojom, natpis "Bulevar krvavih ruku".

Na istoimenu akciju pozvale su studentske organizacija "Stav" i "Sviće".

Ove organizacije zahtevaju krivične postupke protiv odgovornih i oslobađanje preostalih aktivista uhapšenih nakon protesta na kojima su građani tražili odgovornost za obrušavanje nadstrešnice na Železničkoj stanici.

Aktivisti i građani koji su im se priključili kretali su se Bulevarom oslobođenja, najprometnijom saobraćajnicom u gradu, farbajući ulice u crveno, kako kažu, "tako da ceo Novi Sad vidi krvave tragove".

"Mi od ulice nećemo odustati", poručila je aktivistkinja Mila Pajić.

"Bulevar oslobođenja je prva asocijacija Novosađana i svih koji dolaze u naš grad na ono što Novi Sad jeste. Svaki korak Bulevara oslobođenja će biti krvav od njihovih krvavih tragova", dodala je.

Ti tragovi, kako kažu aktivisti, "počinju na Železničkoj stanici, a završavaju se u gradskim i državnim institucijama".

Narodni poslanik Srđan Milivojević iz opozicione Demokratske stranke ispisao je ispred železničke stanice crvenom farbom "Bulevar krvavih tragova".

Okupljeni su duž bulevara nosili "krvavu" zastavu Novog Sada i transparente sa porukama "Odgovornost, sloboda, pravda" i "Svi smo mi pod nadstrešnicom".

Uzvikivali su "Robija, robija" i "Ruke su vam krvave".

Ispred prostorija vladajuće Srpske napredne stranke (SNS) na Bulevaru oslobođenja bilo se okupilo nekoliko desetina njihovih pristalica i došlo je verbalnih sukoba kada je kolona aktivista prošla tuda.

Prostorije vladajuće Srpske napredne stranke u Novom Sadu, 24. novembar 2024.
Prostorije vladajuće Srpske napredne stranke u Novom Sadu, 24. novembar 2024.

Aktivisti su se zaustavili i ispred odeljenja Bezbednosno informativne agencije (BIA) u Novom Sadu.

"Prethodne nedelje smo dokazali da režim popušta pred pritiscima građana, aktivista i opozicije", poručili su aktivisti.

Dodali su da vlastima neće verovati na reč, već će ih "iznova i iznova na ulici podsećati" da hoće, kako su rekli "aktiviste na slobodi i ubice u zatvoru".

Prethodno su tri dana zaredom poslanici u Skupštini Srbije i Skupštini Vojvodine, kao i odbornici u gradskoj Skupštini Novog Sada, blokirali ulaz u Palatu pravde u kojoj je sedište novosadskih sudova i tužilaštava.

Tokom tih protesta dolazilo je do incidenata, koškanja i guranja s policijom. Većina suđenja bila je odložena.

Nakon toga 22. novembra student Akademije umetnosti u Novom Sadu Relja Stanojević oslobođen je iz pritvora gde se nalazio posle hapšenja koja su usledila nakon masovnih demonstracija 5. novembra u Novom Sadu.

Iz pritvora su pušteni i bivši potpredsednik Pokrajinske vlade Goran Ješić i opozicioni odbornik u Skupštini Novog Sada Miša Bačulov.

U subotu 23. novembra Viši sud u Novom Sadu odredio je pritvor u trajanju do 30 dana ministru građevinarstva Srbije u ostavci Goranu Vesiću i bivšem direktoru Infrastrukture železnice Srbije Nebojši Šurlanu.

Tromesečni kućni pritvor određen je vršiteljki dužnosti direktorke Infrastrukture železnice Srbije Jeleni Tanasković i pomoćnici ministra za železnički saobraćaj Aniti Dimoski.

Sud je saopštio da je odluka o pritvoru osumnjičenima donesena za teško delo protiv opšte sigurnosti, u vezi sa izazivanjem opšte opasnosti.

Još sedmoro osumnjičenih za nepropisno i nepravilno izvođenje građevinskih radova, dobilo je pritvor do 30 dana.

U međuvremenu, u Novom Sadu i Beogradu održano je više protesta pod sloganima "Krvave su vam ruke" i "Korupcija ubija", od kojih je najveći bio novosadski održan 5. novembra, kada je nakon demoliranja Gradske kuće uhapšeno više aktivista, od kojih se neki još uvek nalaze u pritvoru.

Opozicioni političari i aktivisti traže puštanje uhapšenih na slobodu, optužujući za demoliranje "ubačene elemente", kao i hapšenje svih odgovornih za nesreću i otkrivanje svih tajnih ugovora oko rekonstrukcije Železničke stanice.

Pored ostavki koje su podneli Vesić, Tanasković i ministar unutrašnje i spoljne trgovine koji je bio ministar građevinarstva u vreme početka rekonstrukcije stanice Tomislav Momirović, traže se i ostavke gradonačelnika Novog Sada Milana Đurića i premijera Miloša Vučevića, koji je takođe bio na čelu tog grada.

Gradovi Srbije 'stali' na 15 minuta, odata pošta žrtvama nesreće u Novom Sadu
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:04:07 0:00

Građani Srbije su 22. novembra u 11.52, na više lokacija u državi, 15-minutnim zastajanjem, obustavom rada i izlaskom na ulice, odali poštu žrtvama novosadske tragedije i zatražili istragu krivične i političke odgovornosti za tu nesreću.

XS
SM
MD
LG