Dostupni linkovi

Tuzlanska policija: Sud u Gradačcu nije zaštitio jedino Nizamu Hećimović


Gradačac, 11. avgust 2023.: Lokacija na kojoj je Nermin Sulejmanović počinio samoubistvo nakon što je ubio tri osobe.
Gradačac, 11. avgust 2023.: Lokacija na kojoj je Nermin Sulejmanović počinio samoubistvo nakon što je ubio tri osobe.

Bilo je dovoljno dokaza da Općinski sud u Gradačcu izrekne mjere zabrane prilaska i uznemiravanja, koje je posredstvom policije zatražila Nizama Hećimović, samo nekoliko dana prije nego što je ubijena, saopštili su 17. avgusta iz Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) Tuzlanskog kantona.

U Gradačcu je 11. avgusta Nermin Sulejmanović ubio bivšu partnericu Nizamu Hećimović. Nakon toga je usmrtio još dvije osobe, a ranio tri tokom policijske potjere, koja je okončana njegovim samoubistvom.

Iz MUP-a Tuzlanskog kantona su poručili da je neosnovana odluka suda da odbije zaštititi Nizamu Hećimović jer je MUP-a Tuzlanskog kantona samo u prvih sedam mjeseci ove godine sudu podnio ukupno pet zahtjeva za izricanje zaštitnih mjera prema devet osoba zbog nasilja u porodici.

Sve zatražene mjere je Općinski sud u Gradačcu prihvatio i sve predložene zaštitne mjere su izrečene na osnovi istog obima dokaza kao i u slučaju Nizame Hećimović, navode u tuzlanskom MUP-u.

Saopštenje MUP-a je stiglo nakon što je dan ranije predsjednica Općinskog suda u Gradačcu Slobodanka Kojić izjavila na konferenciji za medije da ovaj sud nije izrekao Nerminu Sulejmanoviću zabranu uznemiravanja i uhođenja Nizame Hećimović, jer "policija nije dostavila dokaze uz zahtjev".

"Uz uvažavanje principa da se sudske odluke ne komentarišu već sprovode, Uprava policije ne želi i neće da se upušta u diskusije, već ističe da će se tokom istrage u cilju rasvjetljavanja svih okolnosti koje su prethodile i odnose se na tragični događaj izvršiti i analiza postupanja svih institucija u vezi sa prijavljenim nasiljem u porodici, te će se na osnovu tako prikupljenih dokaza i utvrđenih činjenica izvršiti ocjena njihovog postupanja", naveli su iz tuzlanskog MUP-a.

Dodali su da u skladu sa članom 7. stav 1), Zakona o zaštiti nasilja u porodici nasilje u porodici postoji ukoliko postoje osnove sumnje (minimum sumnje) da član porodice nanosi fizičku, psihičku bol ili patnju kao i prijetnje koje izazivaju strah od fizičkog, psihičkog nasilja kod drugog člana porodice, bez obzira na to da li je nastupila fizička povreda ili ne.

"Principi zaštite od nasilja u porodici, podrazumijevaju da se primjenjuju u svim slučajevima radi osiguranja najefikasnije zaštite za žrtve nasilja u porodici", naveli su u MUP-u Tuzlanskog kantona.

Svaka treća žena u BiH je žrtva nasilja, a svaka druga, starija od 15 godina, doživjela je neki oblik psihičkog, ekonomskog ili fizičkog maltretiranja, podaci su Agencije za ravnopravnost spolova u BiH.

Nasilje u porodici u 2022. godini prijavilo je više od 2.200 osoba, a prijavljivale su ga, uglavnom žene, podaci su Visokog sudskog i tužilačkog vijeća BiH.

XS
SM
MD
LG