Dostupni linkovi

Šolc ističe da nema prečice za članstvo Ukrajine u EU, Kijev nezadovoljan


Nemački kancelar Olaf Šolc
Nemački kancelar Olaf Šolc

Nemački kancelar Olaf Šolc je rekao da nastojanje Ukrajine da se pridruži Evropskoj uniji ne može biti ubrzano uprkos invaziji Rusije, na šta su u Kijevu reagovali da je reč o "drugorazrednom" tretmanu.

"Nema prečica na putu ka EU," rekao je Šolc u Bundestagu -- donjem domu nemačkog parlamenta -- 19. maja, dodajući da bi izuzetak za Ukrajinu bio nepravedan prema zemljama Zapadnog Balkana koje takođe teže članstvu.

"Proces pristupanja nije pitanje nekoliko meseci ili godina," istakao je Šolc.

On je pozvao da se na druge načine pomogne Ukrajini u kratkom roku, rekavši da je prioritet "koncentrisati se na podršku Ukrajini brzo i pragmatično".

Francuski predsednik Emanuel Makron je takođe rekao da će biti potrebne "decenije" da se kandidat poput Ukrajine pridruži EU i predložio uspostavljanje šire političke organizacije izvan bloka koja bi čak mogla da uključi Britaniju.

Ukrajinski ministar spoljnih poslova Dmitro Kuleba reagovao je na Šolcovu izjavu kritikujući "drugorazredni tretman" Kijeva od strane nekih zemalja EU.

"Strateška dvosmislenost o evropskoj perspektivi Ukrajine koju su neke prestonice u EU praktikovale proteklih godina je propala i mora da se okonča", naveo je Kuleba na Tviteru.

To je "samo ohrabrilo" ruskog predsednika Vladimira Putina, dodao je šef ukrajinske diplomatije.

Kuleba je kritikovao "drugorazredni tretman" Ukrajine za koji je rekao da „povređuje osećanja Ukrajinaca”.

Šolc je 19. maja rekao da će prisustvovati samitu EU krajem meseca "sa jasnom porukom da Zapadni Balkan pripada EU."

"Godinama su preduzimali intenzivne reforme i pripremali za članstvo," istakao je Šolc.

"Nije samo pitanje našeg kredibiliteta da održimo obećanja koja smo im dali. Danas je više nego ikada njihova integracija u našem strateškom interesu", dodao je nemački kancelar.

Lideri 27-članog bloka na samitu u Sloveniji u oktobru nisu ponudili konkretan datum članstva za šest kandidata sa Zapadnog Balkana, ponovivši samo "posvećenost bloka procesu proširenja".

Saopštenje EU naišlo je na razočaranje u Albaniji, Bosni, Srbiji, Crnoj Gori, Severnoj Makedoniji i Kosovu.

Izvor: Redakcija Radija Slobodna Evropa na engleskom

XS
SM
MD
LG