Dostupni linkovi

Još jedan neuspeh u pokušaju konstituisanja Skupštine Kosova


Sala Skupštine Kosova
Sala Skupštine Kosova

Poslanici su po 38. put neuspešno pokušali da konstituišu Skupštinu Kosova, jer nisu uspeli da se dogovore oko formiranja komisije za tajno glasanje kandidatkinje za predsednicu parlamenta, Albulene Haxhiu.

U sali je bilo 95 poslanika.

Poslanica Demokratske partije Kosova, Vlora Çitaku, optužila je predsedavajućeg sednice, Avnija Deharija, za zloupotrebu položaja, jer je pozvao stranke da predlože po jednog člana za komisiju za tajno glasanje.

Hymete Bajrami iz Demokratskog saveza Kosova zamolila je Deharija da se vrati na dnevni red sa javnim glasanjem. Za ove dve stranke, kao i za druge manje stranke, promena načina glasanja sa otvorenog na tajno je neustavna.

Predsednik Alijanse za budućnost Kosova (AAK), Ramush Haradinaj, opisao je situaciju na Kosovu kao veoma tešku i optužio pokret Samoopredeljenje (LVV) da samo želi dodatno pogoršati situaciju.

Ovo je bio 39. put da su se okupili u sali Skupštine od 15. aprila, iako su u nedelju samo nastavili 38. sednicu od petka, na kojoj nisu glasali.

Dogovorili su se da ne glasaju, nadajući se da će sastanak u subotu između lidera političkih stranaka doneti neki rezultat.

To se nije dogodilo. Predstavnici političkih stranaka sastali su se 28. juna i razgovarali više od dva sata, a na kraju su nastavili da optužuju jedni druge za trenutnu situaciju.

Strane su se sastale nakon što je Ustavni sud Kosova u četvrtak doneo odluku koja obavezuje poslanike da finalizuju proces konstituisanja najkasnije do 26. jula.

Skupština i dalje nije potpuno konstituisana jer političke partije nisu postigle saglasnost oko imena koje je predložila Pokret Samoopredeljenje za poziciju predsednika Skupštine, kao ni oko promene načina glasanja sa javnog na tajno.

Razlike u stavovima

Premijer Kosova u ostavci, Albin Kurti, ujedno i predsednik Pokreta Samoopredeljenje (LVV) - koji je osvojio najviše glasova na izborima 9. februara - rekao je nakon subotnjeg sastanka da veruje da Demokratska partija Kosova (PDK) i Demokratski savez Kosova (LDK) pogrešno tumače presudu Ustavnog suda Kosova i naveo da im je ponudio ono što je opisao kao dva kompromisa.

"Prvi kompromis je bio onaj koji je iznela naša kandidatkinja za predsednicu Skupštine, Albulena Haxhiu, koja je rekla da će se povući iz kandidature ako ne dobije najmanje 61 glas na tajnom glasanju. Ona je to učinila jednostrano, ali ja poštujem njenu odluku. Ona ne želi da se glasa dva puta tajnim glasanjem."

"Drugi kompromis je bio da napravimo politički sporazum u vezi sa članom 67 Ustava, koji je paket sporazuma za predsednika i potpredsednike, i onda, ako ne žele nikako tajno glasanje, neka delegiraju svoje predstavnike u ovu komisiju za tajno glasanje, što možemo oboriti glasanjem, jer je proces polovično završen. Mi smo tamo delegirali Hekurana Muratina, neka i drugi delegiraju svoje predstavnike, pa ćemo onda odbiti taj predlog, kako bi se kasnije o predsedniku i potpredsednicima glasalo u paketu."

Za PDK i LDK, Kurti i dalje ostaje pri svojim stavovima, dok oni insistiraju da se ne formira komisija za tajno glasanje i da sednica pređe na otvoreno glasanje.

Prema PDK-u, ako se sednica nastavi kao prethodne, LVV svesno krši Ustav.

Predsednik LDK, Lumir Abdixhiku, rekao je da se nada da će nakon isteka roka koji je odredio Ustavni sud, predsednica Kosova, Vjosa Osmani, intervenisati kako bi okončala krizu.

Poslanici moraju izabrati predsednika i pet potpredsednika kako bi konačno konstituisali novu Skupštinu.

Samo nakon konstituisanja Skupštine može se formirati nova Vlada.

Bivši predsednik Ustavnog suda Kosova, trenutno profesor prava i međunarodnih odnosa na Univerzitetu u Prištini, Enver Hasani, rekao je u intervjuu za Radio Slobodna Evropa pre nekoliko dana da je presuda Ustavnog suda jasno potvrdila da je procedura za konstituisanje Skupštine određena Ustavom, Poslovnikom Skupštine i parlamentarnom praksom.

"...što znači da ono što je uradio g. [predsedavajući konstitutivne sednice, Avni] Dehari je potpuno neustavno. To znači da ne može biti odstupanja od sporazuma postignutog 8. aprila [sastanak političkih partija za pripremu konstitutivne sednice]", rekao je Hasani.

Profesor Hasani kaže da je Ustavni sud odlučio o celokupnoj proceduri za konstituisanje Skupštine, uključujući i oblik glasanja.

"Sud je odlučio o celoj proceduri i pokazao da procedura mora biti ista, kako kaže Poslovnik, Ustav i kako je odlučeno nakon svakih parlamentarnih izbora na Kosovu do sada. To je rekao Sud. I nikada do danas nije bilo promene dnevnog reda od strane predsedavajućeg, niti je bilo tajnog glasanja", rekao je između ostalog.

XS
SM
MD
LG