Dostupni linkovi

Specijalna nagrada žirija iranskom filmu Bidad na festivalu u Karlovim Varima


Reditelj filma Bidad Soheil Beiraghi (desno) i njegova supruga, šminkerica Roxana Nikpour, na 59. Međunarodnom filmskom festivalu u Karlovim Varima, 10. jula 2025.
Reditelj filma Bidad Soheil Beiraghi (desno) i njegova supruga, šminkerica Roxana Nikpour, na 59. Međunarodnom filmskom festivalu u Karlovim Varima, 10. jula 2025.

Iranski reditelj Soheil Beiraghi zamalo je završio u zatvoru zbog svog najnovijeg filma Bidad, no sada mu je to isto ostvarenje donijelo Specijalnu nagradu žirija na 59. Međunarodnom filmskom festivalu u Karlovim Varima, Češka.

Bidad, poznat i pod engleskim naslovom Outcry (Vapaj), osvojio je ovu nagradu tokom vikenda na festivalu koji se često opisuje kao najveća filmska smotra u Centralnoj Evropi.

Film je priča o djevojci koja pjeva na ulici uprkos zabrani takvih javnih nastupa u Iranu.

Žene u filmu ne nose obavezni hidžab (maramu), čime dodatno krše stroga pravila zemlje o odijevanju žena u javnosti.

Tema filma je toliko osjetljiva da je Beiraghi snimio film nezavisno, kako bi izbjegao cenzuru.

Ipak, to nije spriječilo vlasti da reaguju. Reditelj je početkom jula otkrio da su on i nekoliko članova ekipe filma Bidad osuđeni u Iranu, uz kazne koje uključuju zatvor i novčane globe.

Prema presudi suda, Beiraghi je bio osuđen na četiri godine i tri mjeseca zatvora, ali mu je kazna kasnije preinačena u novčanu.

Zbog zabrinutosti za sigurnost autora, organizatori festivala su odlučili da zadrže informacije o učešću filma u programu u tajnosti sve do otvaranja, kako bi članovi ekipe mogli napustiti zemlju bez dodatnog rizika, s obzirom na moguće reakcije iranskih vlasti zbog prikaza režima u filmu.

Prihvaćajući nagradu, Beiraghi je zahvalio Irankama na inspiraciji, rekavši:
"Djevojkama i ženama Irana ne treba ničije sažaljenje. One zaslužuju zahvalnost, poštovanje i ovacije".

Iranka zatvorena jer pjeva Amy Winehouse bez marame Iranka zatvorena jer pjeva Amy Winehouse bez marame
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:02:06 0:00

U razgovoru za Radio Farda, servis Radija Slobodna Evropa na perzijskom jeziku, izjavio je da, uprkos presudi, planira da se vrati u Iran.

Objašnjava da odluka da snimi film o ženama nije bila strateška, već instinktivna, jer su snažne žene uvijek bile izvor njegove inspiracije.

"Živimo u eri moćnih žena", rekao je Beiraghi. "Nije lako biti žena u Iranu."

Od Islamske revolucije 1979. godine, ženama u Iranu je zabranjeno da javno izvode solo vokalne nastupe.

Ipak, uprkos toj zabrani, brojne umjetnice u Iranu koriste društvene mreže kako bi izrazile svoje mišljenje, osporavajući i zabranu solo pjevanja i stroge propise o hidžabu u zemlji.

XS
SM
MD
LG