Skupština Srbije je 25. novembra konstatovala ostavke ministra za građevinarstvo, saobraćaj i infrastrukturu Gorana Vesića i ministra za trgovinu Tomislava Momirovića, čime im je prestao mandat na toj funkciji.
Vesić i Momirović su dali ostavke posle nesreće koja se dogodila 1. novembra u Novom Sadu kada je urušena nadstrešnica usmrtila 15 ljudi, a dvoje je teško povređeno.
Vesić je pritvoru gde navodno štrajkuje glađu.
Momirović je u prethodnom mandatu bio ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, u vreme kad su obavljani radovi na rekonstrukciji Železničke stanice.
Stanica u Novom Sadu otvorena je u julu nakon trogodišnje rekonstrukcije, a svega nekoliko meseci kasnije, 1. novembra, obrušila se betonska nadstrešnica.
Dvanaest osumnjičenih, među kojima je i ministar građevinarstva u ostavci uhapšeno je 21. novembra, a nekoliko dana kasnije je uhapšena još jedna osoba koja je bila nedostupna nadležnim organima.
Među uhapšenima su ministar građevinarstva u ostavci Goran Vesić, v.d. direktorke Infrastrukture železnice Srbije Jelena Tanasković, bivši direktor Infrastrukture železnice Srbije Nebojša Šurlan i pomoćnica ministra za železnički saobraćaj Anita Dimoski.
Oni se sumnjiče za izvršenje krivičnih dela teško delo protiv opšte sigurnosti u vezi sa krivičnim delom izazivanje opšte opasnosti.
Pored četvoro državnih funkcionera, još osam uhapšenih, čije inicijale je objavilo Tužilaštvo, sumnjiče se za "teško delo protiv opšte sigurnosti u vezi sa nepropisnim i nepravilnim izvođenjem građevinskih radova".
Mediji prenose da su uhapšeni zaposleni u firmama koje su bile zadužene za projektovanje i nadzor nad rekonstrukcijom Železničke stanice u Novom Sadu.
Izvođač radova bio je kineski konzorcijum CRIC&CCCC ("China Railway International Co.Ltd" i "China Communications Construction Company Ltd").
I CRIC&CCCC je saopštio da nadstrešnica nije bila obuhvaćena rekonstrukcijom zgrade.
Detalji ugovora, koji je sklopljen na osnovu međudržavnog sporazuma Srbije i Kine, nisu javno dostupni.
Nije poznato ni koje su sve firme bile angažovane kao podizvođači radova.
Za stručni nadzor nad rekonstrukcijom Železničke stanice bio je zadužen konzorcijum od šest privatnih firmi iz Srbije i Mađarske.