U videu objavljenom na Telegramu početkom februara, prikazane su dvije plutajuće barijere na ulazu u luku u Balaklavi na Krimu, koja je pod ruskom kontrolom.
Proukrajinski aktivisti tvrde da su barijere, koje mogu zatvoriti luku za pomorske dronove, najnoviji dokaz da se dugotrajno zatvorena podmornička baza, nekada poznata kao Objekt 825 GTS, polako vraća u funkciju.
"[Ruski] okupatori ponovo koriste staru podzemnu podmorničku bazu, koja je prethodno služila kao muzej, u vojne svrhe", nedavno je objavila na Telegramu grupa krimskotatarskih gerilaca Atesh.
Grupa smatra da barijere protiv dronova ukazuju na to da se podmornička baza koristi u vojne svrhe, jer trenutno ne postoje drugi "osjetljivi objekti" u zalivu.
Luku Balaklava demilitarizovala je Ukrajina 2008. godine, a potom je 2016. godine, kada je ponovo došla pod ruskom kontrolom, tu izgrađena velika luka za plovila za razonodu.
Podmornička baza u Balaklavi završena je 1961. godine, kada je Krim bio ključno sovjetsko pomorsko središte.
Jedinstveni krajolik Balaklave omogućio je sovjetskim urbanistima da izgrade tunel direktno sa mora, dug oko 600 metara, kroz planinu dovoljno masivnu da zaštiti ljude i plovila unutar nje od nuklearnog napada.
Tajni objekat sadržavao je sklonište za do devet podmornica i njihove posade, kao i pristanište za popravku plovila, te komore u kojima su nuklearna oružja mogla biti skladištena i pripremana za upotrebu.
Tajnost oko sovjetske baze dovela je do toga da luka Balaklava postane "zatvorena" zona, u koju su mogli ulaziti samo oni sa posebnim dozvolama.
Tokom hladnog rata, podmornice su ulazile i izlazile iz baze samo pod okriljem mraka.
Nakon raspada Sovjetskog Saveza, baza je došla pod ukrajinsku kontrolu, ali je ostavljena nezaštićena.
Posjetilac iz 1994. godine prisjetio se kako je ušao na nekadašnji tajni lokalitet koji je izgledao kao da je "napušten uslijed neke iznenadne katastrofe", "poput Černobila", dodao je.
Veći dio unutrašnjosti su tokom 1990-ih opljačkali lopovi, prije nego što je Ukrajina ponovno otvorila objekt kao muzej 2003. godine.
Nakon što je Moskva anektovala poluostrvo Krim 2014. godine, baza je došla pod rusku kontrolu, ali je nastavila s radom kao muzej.
Nedavni izvještaji da se baza vraća u vojnu upotrebu su potkrijepili tvrdnje. U oktobru 2022. godine, ukrajinska vojska je ukazala na očiglednu gradnju koja se odvijala blizu ulaza u podmorničku bazu kao dokaz da se ona vraća vojnim dužnostima.
Međutim, čini se da muzej ostaje otvoren za javnost.
John C. K. Daly, stručnjak za odbranu pri Fondaciji Jamestown, rekao je za Radio Slobodna Evropa da ako objekat trenutno koristi ruska mornarica, to je za brodove, a ne podmornice.
"S obzirom na ograničenja veličine podmornica klase Kilo Crnomorske flote (preširoke su za bazu), baza bi prije obnove samo bila korisna za površinske brodove", ističe on.
S obzirom na to da se ukrajinski pomorski dronovi brzo razvijaju i ciljaju na ruske luke, moguće je da ruski brodovi traže sklonište u dijelovima baze, uključujući brodove koji su prethodno bili usidreni u obližnjoj pomorskoj bazi Sevastopolj, koja je više puta bila meta ukrajinskih pomorskih dronova i raketa.
Daly ističe da je brzo razvijajuća tehnologija pomorskih dronova koju koristi Ukrajina "jedan od najneočekivanijih i najvažnijih razvoja" u vremenu ruske invazije.