Specijalno tužilaštvo Kosova pokrenulo je istragu oko zakonitosti ugovora o izgradnji dva nova mosta preko reke Ibar u Mitrovici, koji je sklopila Vlada Kosova u tehničkom mandatu.
Kako se navodi u saopštenju u četvrtak, tužilaštvo se istragom ne protivi izgradnji samih mostova, već se ona odnosi na "ispunjavanje zakonskih obaveza" u vezi s ugovorom o njihovoj izgradnji.
"S ciljem zaštite javnog interesa i vladavine prava, kako bi se garantovalo zakonito i pravično upravljanje javnim resursima", navodi se u saopštenju.
Tužilaštvo je dodalo da, iako nije u njegovoj nadležnosti da ocenjuje ili odobrava infrastrukturne projekte, "uloga Specijalnog tužilaštva jeste da postupa u skladu sa važećim zakonima u slučajevima kada postoje sumnje na zloupotrebu javnih sredstava".
Pet tužilaca je angažovano da ispita dve hiljade ugovora, uključujući i onaj za izgradnju mostova u Mitrovici, navodi Tužilaštvo.
Kamen temeljac za izgradnju dva mosta preko reke Ibar u Mitrovici položen je početkom jula u prisustvu vršioca dužnosti premijera Kosova Aljbina (Albin) Kurtija, koji je tada rekao da je cilj povezivanje Severne Mitrovice gde je većinsko srpsko stanovništvo, sa Južnom Mitrovicom gde živi većinsko albansko stanovništvo.
Za izgradnju ova dva mosta – jednog za pešake i drugog za saobraćaj – Vlada Kosova je izdvojila oko tri miliona evra a završetak radova se očekuje na jesen.
Novi mostovi se grade odmah pored glavnog mosta preko Ibra, koji je deo Sporazuma o slobodi kretanja, postignutog u okviru dijaloga Kosova i Srbije. Na ovom mostu se nalaze vojne misije NATO-a na Kosovu (KFOR), jer je poznat po etničkim sukobima u posleratnom periodu, što je glavni razlog njegovog zatvaranja.
Trenutno je glavni most otvoren samo za pešake a Vlada Kosova je jula prošle godine najavila njegovo otvaranje za saobraćaj, što je podiglo tenzije i izazvalo reakcije međunarodne zajednice.
Iz Evropske unije su u odgovoru za Radio Slobodna Evropa naveli da izgradnja dva nova mosta preko reke Ibar u Mitrovici "ima i praktičan i politički značaj", te da svaki infrastrukturni projekat između Severne i Južne Mitrovice zahteva blisku koordinaciju i dijalog između svih uključenih zajednica.
"Neophodno je da takvi projekti odražavaju volju i potrebe lokalnih zajednica", navedeno je.
U međuvremenu je Srpska lista, najveća partija kosovskih Srba koja ima podršku Beograda, inicirala peticiju protiv izgradnje novih mostova i prikupila 3.628 potpisa građana.
Kako je saopštila ta stranka, peticija sa potpisima građana će u narednim danima biti predata predstavnicima zemalja Kvinte (SAD, Velika Britanija, Nemačka, Francuska i Italija), misiji KFOR-a, misiji EULEX (misija EU za vladavinu prava), Evropskoj uniji, Organizaciji za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS) i misiji UN na Kosovu (UNMIK), te da će od njih zahtevati hitnu i jasnu reakciju, obustavljanje izgradnje mostova bez konsultacija sa srpskom zajednicom i "poštovanje osnovnih demokratskih i međunarodnopravnih principa".