Čak ni u posljednjem pokušaju – koji je uslijedio oko osam sati nakon prethodnog – izabrani poslanici devetog saziva Skupštine Kosova nisu uspjeli da konstituišu Skupštinu.
Sada, nakon što je istekao 30-dnevni rok koji je odredio Ustavni sud za izbor predsjednika i potpredsjednika Skupštine, poslanici više ne mogu preduzimati nikakve radnje niti donositi odluke u pravcu konstituisanja Skupštine, u skladu s odlukom Ustavnog suda od 24. jula.
Lider Socijaldemokratske inicijative, Fatmir Limaj, potvrdio je da je tokom dana održao sastanak s predsjednicom Kosova, Vjosom Osmani, i liderom Pokreta Samoopredjeljenje, Albinom Kurtijem.
Međutim, rekao je da tokom tog sastanka nije bilo razgovora izvan onoga što je već ranije rečeno u javnosti.
I epilog 54. konstitutivne sjednice bio je isti kao i prethodnih: predsjedavajući sjednice, Avni Dehari iz Pokreta Samoopredjeljenje, zatražio je od Demokratske partije Kosova, Demokratskog saveza Kosova, Srpske liste i Alijanse za budućnost Kosova da predlože po jednog kandidata za formiranje komisije za tajno glasanje o izboru predsjednika Skupštine.
Te stranke nisu dale prijedloge i nije bilo kvoruma za formiranje te komisije, čime je konstituisanje Skupštine ponovo propalo.
Pokretu Samoopredjeljenje bi bile dovoljni glasovi tri poslanika Socijaldemokratske inicijative i poslanika manjinskih zajednica, osim Srpske liste, kako bi osigurali potrebnih 61 glas.
Neposredno prije sjednice, portparol Samoopredjeljenja, Arlind Manxhuka, izjavio je putem objave na Facebooku da im "trebaju glasovi, ali ne po svaku cijenu i ne od onih koji misle da im je 'došao trenutak'".
Sada zastupnici više ne mogu donositi nikakve odluke ili radnje u vezi s konstituiranjem Skupštine.
To je zato što je odlukom Ustavnog suda, objavljenom u kasnim satima 24. jula, nametnuta privremena mjera po službenoj dužnosti od 27. jula do 8. avgusta.
U svom obrazloženju, Sud je naveo da ako se privremena mjera po službenoj dužnosti ne izrekne na odluke i radnje izabranih članova Skupštine Republike Kosovo nakon 26. jula 2025., svaka odluka i radnja poduzeta nakon tog datuma do odluke Suda o zahtjevima "mogla bi uzrokovati nepopravljivu štetu ustavnom poretku i funkcioniranju ključnih institucija Republike Kosovo".
Sud je podržao nametanje mjere na temelju toga što postoje dva neriješena slučaja o pitanju konstituiranja Skupštine, onaj koji su pokrenuli Demokratska stranka Kosova i Demokratski savez Kosova.
Predsjednica Kosova Vjosa Osmani 22. jula se obratila Ustavnom sudu s dva zahtjeva: da se pojasni koje su pravne posljedice ako se Skupština ne konstituira do 26. jula i da Ustavni sud nametne privremenu mjeru na rok od 30 dana, dok se ne donese odluka u vezi sa zahtjevom za ocjenu pravnih posljedica.
Od 15. aprila do petka, Skupština Kosova se sastala u 52 pokušaja konstituiranja i izbora predsjednika, bez postizanja većine od najmanje 61 glasa.
Pokret Samoopredjeljenje – pobjednik izbora – ima ekskluzivno pravo da predloži kandidata za predsjednika Skupštine, ali kandidatkinja te stranke, Albulena Haxhiu, smatra se neprihvatljivom za nekoliko političkih grupa.
Demokratska partija Kosova i Alijansa za budućnost Kosova smatraju je polarizirajućom figurom, dok je Demokratski savez Kosova izjavio da neće podržati nijednog kandidata iz redova Samoopredjeljenja.
Samoopredjeljenje tvrdi da je obaveza svih poslanika da konstituišu Skupštinu.
PDK, LDK, AAK i Srpska lista također se protive promjeni načina glasanja sa otvorenog na tajno. Albanske stranke tvrde da je Ustavni sud u svojoj presudi naveo da je tajno glasanje neustavno, dok Pokret Samoopredjeljenje ima drugačije tumačenje.
Kako se približavao kraj 30-dnevnog roka koji je odredio Ustavni sud, lider Socijaldemokratske inicijative, Fatmir Limaj – čija stranka ima tri poslanika – i lider Pokreta Samoopredjeljenje, ujedno i vršilac dužnosti premijera, Albin Kurti, sastali su se prošle sedmice u pokušaju da pronađu rješenje. Međutim, do sada nisu objavili da je postignut bilo kakav dogovor o konstituisanju Skupštine, a potom i formiranju Vlade.
Osim što je istakla da kompromis nije blizu, predsjednica Kosova, Vjosa Osmani, 22. jula obratila se Ustavnom sudu sa dva zahtjeva: da pojasni koje su pravne posljedice ako se Skupština ne konstituiše do 26. jula, te da Sud uvede privremenu mjeru u vezi s 30-dnevnim rokom, sve dok ne donese odluku o pravnim posljedicama.
Poslanici, osim izbora predsjednika Skupštine, moraju izabrati i pet potpredsjednika kako bi se proces konstituisanja Skupštine smatrao završenim.
Od 15. aprila – kada je počela konstitutivna sjednica – nevladine organizacije su kontinuirano pozivale poslanike da formiraju nove institucije.
Tim pozivima su se u petak pridružili i strani diplomati, uključujući ambasadore Njemačke, Evropske unije i druge koji su prisustvovali 52. konstitutivnoj sjednici.