Pokret Samoopredeljenje Aljbina (Albin) Kurtija vodi s 40,83 odsto ili 339.350 glasova osvojenih na parlamentarnim izborima održanim u nedelju, pokazuju podaci Centralne izborne komisija Kosova na obrađenih 99,17 odsto biračkih mesta.
U ovo brojanje nisu uključeni uslovni glasovi osoba s posebnim potrebama i glasovi iz inostranstva koji će naknadno da budu prebrojani.
Druga stranka po broju glasova je Demokratska partija Kosova s 22,15 odsto ili 184.087 glasa, a sledi Demokratski savez Kosova s 17,59 odsto ili 146.241 osvojenih glasova.
Koalicija Alijansa za budućnost Kosova-Socijaldemokratska inicijativa Nisma i drugi partneri osvojila je 7,47 odsto ili 62.066 glasova.
Srpska lista, glavna stranka kosovskih Srba koja uživa podršku Beograda, osvojila je 4,43 odsto ili 36.784 glasova.
Aktuelni premijer Kosova Aljbin Kurti proglasio je pobedu na izborima rano u ponedeljak, 10. februara.
Svojim simpatizerima i okupljenima na glavnom trgu u Prištini je poručio da ćemo "nastaviti dobra dela koja smo započeli u poslednje četiri godine i uradićemo još mnogo drugih".
Demokratska partija Kosova je izrazila zadovoljstvo izbornim rezultatom, nazvavši ga "velikim rezultatom".
Šef Demokratskog saveza Kosova Lumir Abdidžiku (Abdixhiku) ocenio je rezultat izbora kao "demokratski rezultat".
S druge strane, Srpska lista, koja se takmičila s pet drugih stranaka iz srpske zajednice, saopštila je da je osvojila svih deset zagarantovanih mandata za srpsku zajednicu u Skupštini Kosova.
Ova stranka od izbora 2014. godine i u svim narednim izbornim procesima je osvojila sve zagarantovane mandate za srpsku zajednicu u Skupštini i bila je deo izvršne vlasti, osim u prethodnom mandatu koji je vodio dosadašnji premijer Kurti.
Politički stručnjaci ocenjuju da ovaj preliminarni rezultati stvaraju nejasnoće u vezi s novim sastavom Skupštine Kosova, ali i nove izvršne vlasti.
Pokret Samoopredeljenje je tokom kampanje odbacio mogućnost formiranja postizbornih koalicija s aktuelnim opozicionim strankama.
Izbori 9. februara bili su prvi redovni izbori koje je Kosovo održalo od proglašenja nezavisnosti.
Posmatrači su rekli da su izbori protekli mirno, uz određene nepravilnosti, ali bez većih incidenata.
Izlaznost je bila 40,59 odsto s više od 1,9 miliona birača s pravom glasa.
Za ove izbore je unapred glasala i dijaspora, poštom, ali i fizički u nekim diplomatskim predstavništvima Kosova u svetu.
U trci za novi sastav od 120 mesta u Skupštini Kosova, instituciji koja će potom birati novu izvršnu vlast, bilo je 28 političkih subjekata i jedan nezavisni kandidat.