Predsednica Kosova Vjosa Osmani, je u okviru trećeg Međunarodnog foruma o ženama, miru i bezbednosti, udruženju Pokret majke enklave Srebrenica i Žepa dodelila predsedničku medalju.
"Mi na Kosovu duboko saosećamo sa vašom patnjom, jer smo i mi doživeli isti genocid koji je počinio isti agresor. Spisak masakara je dug i bolan. A sada, više od dve decenije nakon što je rat završen, hiljade ljudi sa Kosova i iz Bosne i Hercegovine i dalje se vode kao nestalo. Majke nemaju grob na kojem mogu da oplakuju svoje voljene, već samo tišinu – tišinu koja svakodnevno boli", rekla je Osmani.
Dodala je da su majke Srebrenice "inspiracija i simbol snage koja izvire iz majčinske ljubavi.”
Snage Vojske Republike Srpske su tokom genocida u Srebrenici u julu 1995. godine ubile su oko 8.000 muškaraca i dečaka u Srebrenici i okolini. Za genocid i zločine u Srebrenici do sada je osuđeno više od 50 osoba, na više od 700 godina zatvora. U Memorijalnom centru Srebrenica – Potočari do sada su ukopane 6.701 žrtva, dok je na drugim lokacijama, a prema željama porodica žrtava, ukopano još 237 žrtava genocida. Još se traga za oko 1.000 nestalih.
Međunarodnom forumu o ženama, miru i bezbednosti, koji se održava u Prištini, prisustvuje i ministar spoljnih poslova Bosne i Hercegovine Elmedin Konaković, koji je u svom obraćanju naglasio da su majke Srebrenice hrabre žene, koje su izdržale "duboku ljudsku bol”, koju su "transformisale u snažnu snagu za pravdom, sećanjem i mirom”.
"One nikada nisu tražile osvetu, već samo istinu", rekao je Konaković, te dodao da su majke Srebrenice postale globalni simbol ponosa i pravde "u vremenu jednog od najmračnijih perioda u istoriji Evrope".
Inače, predsednica Osmani, je ovu posetu Konakovića ocenila važnom jer dokazuje koliko je važan dijalog i saradnja oko mira i stabilnosti u regionu.
S druge strane, Ambasada Srbije u Bosni i Hercegovini izrazila je duboku zabrinutost povodom sastanka ministra Konakovića sa predstavnicima kosovskih institucija, te izrazila nadu da će institucije BiH "razjasniti okolnosti ove posete".
Bosna i Hercegovina ne priznaje nezavisnost Kosova jer se tome oštro protivi jedan od dva entiteta – Republika Srpska.
Iz Ambasade Srbije u Bosni i Hercegovini navode i da se bilo kakvi koraci koji impliciraju razvoj odnosa sa kosovskim institucijama, mogu tumačiti kao odstupanje od zvanične politike, "potencijalno ugrožavanje regionalne stabilnosti, te kao jednostrani potezi koji ugrožavaju poverenje i saradnju u regionu".