Dostupni linkovi

Priština istražuje navode oko šverca oružja iz Srbije na Kosovo i ulozi SPC-a


Snage KFOR-a na severu Kosova tokom nemira krajem maja i početkom juna 2023.
Snage KFOR-a na severu Kosova tokom nemira krajem maja i početkom juna 2023.

Premijer Kosova Aljbin (Albin) Kurti je izjavio da se radi na proveri informacija da se oružje iz Srbije na Kosovo švercuje vozilima Hitne pomoći, te da se “skladišti“ u prostorijama Srpske pravoslavne crkve.

Dodao je da će tek nakon sastanka sa predstavnicima NATO-a na Kosovu i kosovskim bezbednosnim institucijama moći da kaže nešto više o ovim navodima.

"Sada prikupljamo informacije. Trebalo bi da se zna nešto više u toku ove nedelje”, rekao je Kurti na konferenciji za novinare 5. jula.

Odakle potiče informacija?

Navode oko švercovanja oružja vozilima Hitne pomoći i njegovom skladištenju u crkvama na Kosovu, u javnost je dan ranije iznela britanska poslanica Ališa Kerns (Alicia Kearns) na debati u Vestministarskoj dvorani.

Kako je navela, britanski vojnici u okviru vojne misije NATO na Kosovu (KFOR) su "otkrili kako se vozilima Hitne pomoći švercuje oružje preko granice iz Srbije u pravoslavne crkve na Kosovu".

"Kada naše trupe to saznaju i pokušaju da dobiju dozvolu da reaguju, dozvole se čekaju predugo", rekla je ona i naglasila da je u međuvremenu vozilima Hitne pomoći "svo oružje ponovo izneto iz crkve".

Šta kaže KFOR?

U međuvremenu se oglasio KFOR, uz navode da se događaji koje pominje britanska poslanica odnose na 2022. godinu, "kada je Kraljevski bataljon (Royal Fusilier Battalion) bio angažovan na severu Kosova kao podrška misiji KFOR".

Kažu da je navodno ilegalno prisustvo oružja prijavljeno štabu KFOR-a, ali da nakon istrage nisu pronađeni dokazi.

"Za potpunu informaciju, ova vrsta aktivnosti pripada vladavini prava, a to je u nadležnosti Kosovskih bezbednosnih organizacija", navodi se u saopštenju KFOR-a.

Odgovor SPC-a

S druge strane, Eparhija raško-prizrenska Srpske pravoslavne crkve je zatražila hitnu istragu, te dodala da se na ovaj način "kriminalizuje"crkva, a sveštenstvo dovodi u opasnost.

"Ukoliko bi se ove tvrdnje pokazale kao istinite, crkvena lica za koja se dokaže da su eventualno umešana u zloupotrebu objekata SPC i crkvene službe za navodno prenošenje ili skladištenje oružja, snosiće najstrožije crkvene kazne i neće moći da nastave svoju javnu službu", navedeno je u saopštenju.

Dodaje se da će, u slučaju da KFOR ne može da potvrdi istinitost ovih tvrdnji, Eparhija raško-prizrenska, tražiti preko britanske ambasade u Prištini izvinjenje pomenute poslanice "zbog zapaljive i netačne izjave koja ima ozbiljne posledice", navodi se u saopštenju Eparhje raško-prizrenske.

Kako je reagovalo Ministarstvo odbrane Srbije?

Ministar odbrane Srbije Miloš Vučević izjavio je povodom navoda britanske poslanice Ališe Kerns, da je SPC meta napada "albanskih lobista" jer je stub okupljanja srpskog naroda.

On je za TV Pink navode britanske poslanice nazvao "izmišljotinama i neistinama".

"Video sam da je naša crkva tražila da se provere svi ti navodi, sve te optužbe i utvrđivanje stvarnog stanja", ocenio je Vučević.

Navodi oko šverca oružja iz Srbije dolaze usred povećanih tenzija na severu Kosova, gde živi većinsko srpsko stanovništvo.

Krajem maja je došlo i do sukoba lokalnog srpskog stanovništva i pripadnika KFOR-a, kada je bilo na desetine povređenih sa obe strane.

Zapadne zemlje traže deeskalaciju i povratak dijalogu o normalizaciji odnosa Prištine i Beograda.

Preporučujemo

XS
SM
MD
LG