Ambasador Evropske unije na Kosovu Aivo Orav izjavio je u subotu da je imao veoma dobar sastanak sa Peterom Sorensenom, novim izaslanikom Evropske unije za dijalog između Kosova i Srbije.
Za razliku od svog prethodnika Miroslava Lajčaka, Sorensen će se baviti samo dijalogom, a ne drugim pitanjima na Zapadnom Balkanu.
Njegov mandat je zvanično počeo u subotu.
Orav je u na mreži X rekao da veruje da će Sorensenovo diplomatsko iskustvo pomoći u unapređenju normalizacije odnosa Kosova i Srbije.
"Moj tim i ja ga u potpunosti podržavamo", naveo je Orav
Od kako se njegovo ime počelo spominjati u medijima pre nekoliko nedelja, vlada pozitivna atmosfera. Jedan od najčešćih argumenata je da 57-godišnji danski diplomata poznaje region.
Sorensen je bio angažovan na Kosovu u okviru Misije Ujedinjenih nacija (UNMIK), kao i na drugim poslovima u Srbiji, Severnoj Makedoniji i Bosni i Hercegovini.
Poznavaoci prilika kažu da Sorensena ne treba unapred informisati o ljudima ili istorijskim činjenicama regiona, jer je već imao priliku da to sam učini.
Još jedan argument koji su zvaničnici u Prištini naveli kao pozitivan je da je on iz Danske, zemlje koja priznaje nezavisnost Kosova.
Poreklo posrednika u dijalogu postala je veoma važan element otkako je Lajčak preuzeo tu funkciju, dok je na poziciji šefa diplomatije EU bio Žozep Borelj (Josep Borrell). Prvi je iz Slovačke, a drugi iz Španije, dve zemlje koje ne priznaju nezavisnost Kosova
Njih dvojica su i građani i zvaničnici Kosova optuživali da su pristrasni i da su povremeno stajali na stranu Srbije, što su oni negirali.
Stručnjaci, međutim, od Sorensena ne očekuju čuda u procesu dijaloga, jer se smatra da uspeh u dijalogu zavisi od energije koju glavne zemlje EU ulažu u taj proces, posebno Nemačka i Francuska.
A one se suočavaju sa unutrašnjim političkim krizama pa Sorensen možda neće imati političku moć iza sebe kakvu bi želeo.
Očekuje se da će fokus dijaloga biti na primeni sporazuma o normalizaciji odnosa, postignutog između dve strane u februaru 2023. godine.
Srbija i Kosovo pregovaraju od 2011. godine i postigle su niz sporazuma, ali nisu svi sprovedeni.
EU često podseća obe strane da je napredak u procesu dijaloga vezan za njihov put ka članstvu u EU.